«Сепарів вибили за 17 хвилин». Аваков видав книгу, в якій розповідає про «Ягуар» з Калинівки

«Сепарів вибили за 17 хвилин». Аваков видав книгу, в якій розповідає про «Ягуар» з Калинівки
7 квітня 2014 «Ягуар» з Калинівки охороняє Харківську ОДА після її звільнення від сепаратистів. Так провалився план створення ХНР
  • «2014. Миттєвості харківської весни» — так називається книга Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
  • У ній про те, як вдалося відстояти Харків, де Росія намагалася створити ХНР.
  • Сепаратистам вдалося захопити Харківську ОДА так само, як у Донецьку й Луганську, але не надовго.
  • Їх вибили звідти бійці «Ягуару» з Калинівки.

Аваков презентував книгу у Києві. Крім того, розповів про видання на своїй сторінці у Фейсбуці. Детально розповів, як росіяни разом з сепаратистами намагалися створити ще одну так звану народну республіку (ХНР), За аналогами тих, що їм уже вдалося «народити» у Донецьку й Луганську.

Надруковано план окупації Слобожанщини

— У цій книзі я вперше публікую «План по Харкову і області» — електронне листування кураторів «російської весни», в якому детально — аж до геометок — розроблений план окупації Слобожанщини. 28 сторінок по всій формі військової стратегії: захоплення систем комунікацій, вузлів зв'язку, стратегічних об'єктів інфраструктури, ЗМІ, фізичне знищення представників влади, військових і журналістів, інформаційна компанія і пропаганда, залучення колаборантів, і в підсумку — створення «ХНР», — написав Аваков у Фейсбуці.

Відео дня

— Цей документ фактично явка з повинною і вичерпний доказ російської військової агресії, — стверджує автор книги.

Є сторінки, присвячені калинівському «Беркуту». Детально розповідається, як спецназівцям вдалося провести операцію у будинку і захлопити у полон сепаратистів.

Книга вийшла двома мовами — укарїнською і російською.

Спрацювали без жодного пострілу

Це була унікальна операція. Її вдалося провести без жодного пострілу, захопити у полон майже 70 сепаратистів, які засіли на усіх поверхах будівлі. Керував нею тодішній керівник Нацгвардії Степан Полторак і щойно призначений міністр МВС Арсен Аваков.

Нагадаємо, протистояння у Харкові між сепаратистами і прихильниками єдиної України розпочалося у Харкові ще восени 2013-го. Свого апогею воно досягло навесні 6-7 квітня 2014-го, коли сепаратистам вдалося захопити будівлю ОДА, зняти з неї Український Державний прапор і почепити російський.

Що було далі? Як вдалося вибити сепарів з будівлі? Хто зняв чужий прапор і відновив свій? Про все пропонуємо прочитати далі. 20minut.ua раніше дізнавався про це від безпосередніх учасників тих подій.

Якби «сепари» захопили Харків, не було б незалежної України

Таку думку журналісту 20minut.ua довелося чути від бійців «Ягуару». Підполковник Сергій Крижанівський очолював тоді одну з штурмових груп. Він уже звільнився за вислугою років. Каже, успіх операції забезпечила раптовість її проведення. На користь військових спрацював також фактор часу. На той момент ще не встигли підтягнутися озброєні бойовики. Про те, що вони мали з’явитися, свідчили чималі запаси продуктів харчування і медикаментів, які можна було побачити на кожному поверсі. Зброя у приміщенні теж була, але переважно холодна. Застукали «сепарів» зненацька, дехто ще спав і тому не міг скористатися навіть тією зброєю, що мав при собі.

— Якщо перед тобою військовий у повній екіпіровці, із зброєю в руках, то ти сто разів подумаєш, чи йти на нього з ножем чи гвинтівкою, — каже співрозмовник. —  На це я звернув увагу ще тоді, коли ми на вулиці підібралися до центрального входу. Наша група заходила саме таким чином. Ті, хто там стояв і щось вигукував, при появі озброєних людей, розлетілися, як горобці.

Російський триколор зняв капітан Грушко

Капітан Грушко (нині він у званні майора) зі своєю групою зачищав останній поверх. Далі вибрався на горище. За його словами, ще знизу помітив на щоглі будинку російський прапор.

— Я ж не міг його не зняти, — говорить Грушко. — Коли добирався, на горищі побачив наше державне знамено. Я б його встановив на місці знятого російського. Але наш прапор лежав розірваний, брудний…

Старший прапорщик Валентин Бжезицький зауважує, що діяти у приміщенні завжди складніше, ніж на відкритій місцевості. Особливо тоді, коли ти не знаєш розташування кімнат, не бачив схеми ходів-виходів і т.д. За його словами, будь-який постріл, з їхнього, чи нашого боку, міг одразу змінити хід операції. Це привернуло б увагу, до будинку підтягнулися б прихильники так званої Новоросії, стали б уриватися у приміщення…

Старший прапорщик також звертає увагу на те, що раптовість у діях дала можливість успішно провести операцію. Таку, яку не вдалося втілити в Донецьку і Луганську. За словами співрозмовника, затриманих виводили на вулицю. У дворі, розташованому з тильної сторони будинку, їх передавали в руки міліції.

«Беркут» погрожував ягуарівцям: «Чого сюди приїхали?»

Про те, що разом з «ягуарівцями» звільняти будинок ОДА мали інші підрозділи, бійці дізналися пізніше. На час штурму ні у дворі, ні всередині вони не бачили ні військових, ні міліції. За їхньою інформацією, пліч-о-пліч з ними мали брати участь в операції СБУ, спецназ ЗСУ, «Беркут», «Сокіл», міліція.

— Після операції ми зібралися у внутрішньому дворику ОДА і раптом сюди  прилетів «Беркут», — розповідає Сергій Крижанівський. — Сталося те, на що ніяк не сподівалися. Дехто з «беркутівців» почав погрожувати нашим хлопцям. Спочатку прозвучали претензії: «Чого ви сюди приїхали?». Ніби ми не такі само військові, як і вони. Ніби вони не розуміли, що ми виконуємо команду. А потім пішли погрози: «Ми вас звідси не випустимо». Що вони цим хотіли сказати, не можна було зрозуміти.

Хлопці кажуть, добре, що з ними був командувач (мова про тодішнього керівника Нацгвардії Степана Полторака, який керував операцією і безпосередньо брав у ній участь разом з тодішнім командувачем Західного оперативного командування Юрієм Аллеровим (пізніше очолював НГУ- Авт.) Скандал, що розгорався,  міг зайти далеко. Схоже, харківські «беркутята» очікували іншого розвитку подій. Можливо, тому й не пішли на штурм.

Успіх забезпечила раптовість

Після втручання вищого керівництва «Беркуту» дали команду «По машинах!» і вони покинули територію ОДА. «Ягуарівці» додому повернулися не одразу. Їх залишили ще на деякий час у Харкові. Вони охороняли будинки місцевого СБУ і міліції. І це за умови, що у кожній з названих структур були свої озброєні люди. Частина бійців залишилася вартувати будівлю облдержадміністрації.

Історія про те, як планувалася операція, хто приймав рішення про її проведення, може бути окремою цікавою розповіддю. Втім, про це уже написано багато. Цікаві деталі наводить у своїх спогадах тодішній командувач Західного оперативного командування НГУ Юрій Аллеров.

Згаяли б ще день з проведенням операції — бойовиків в ОДА стало б більше і вибити їх звідти було б непросто. Так само, як не вдалося це зробити у Донецьку і Луганську. Навіть складно спрогнозувати, якою б була ситуація нині, якби тоді не припинили дії новоросів.

Дуже важливо, що «Ягуар» з’явився у місті несподівано. Співрозмовники уточнили, що їхали з Калинівки до Харкова усю ніч. Їх поява у місті серед білого дня привернула б увагу більшої кількості тих, хто закликав до створення ХНР.

«Ягуарівці»  з’явилися з раннього ранку, коли місто ще спало. Так само спала частина тих, хто уже забарикадувався у будівлі ОДА. Операція розпочалася одразу. Зняти охорону для екіпірованих військових не складало труднощів. Як діяли далі, уже розповіли безпосередні учасники операції.

У приміщенні Харківської ОДА на честь юійців «Ягуару» з Калинівки встановили пам’ятну дошку про звільнення будівлі від сепаратистів.


Читайте також:

Тюремний ізолятор переповнений, бо засуджених не відправляють до місць покарання

Вінничани на половину скоротили поїздки громадським транспортом — статистика 

Брат і сестричка, які вижили в аварії, не можуть зустрітися: Іванко в лікарні, Іванка в дитбудинку

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (8)
  • Олег Левадный

    С мудаками тоже. Вон, книжки пишут....
  • Торон Туй

    Еще не вечер.
  • Mychajlovych Alex

    А з колаборантами так і не розібралися...
  • Олег Левадный

    Гиперлокализация - наше все.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:07 Вінничан запрошують на дві нові екскурсії. Деталі та вартість photo_camera 19:11 Смертельна пожежа в Скоморошках: через цигарку загинув 56-річний чоловік photo_camera 18:53 Брати, генератори і Сніговик. Як троє підприємців допомагають тим, хто на фронті, і їхнім дітям 18:22 На Привокзальній троє чоловіків пограбували львівянина, який їм купив цигарки та алкоголь Від читача 19:35 ЛІКВІДАЦІЯ КИВИ: У СБУ ПРОКОМЕНТУВАЛИ СМЕРТЬ ЗРАДНИКА 18:05 «Бал з Полем Моріа» і «Зимова пісня Мавки»! Кращі концерти грудня у Вінницькій філармонії photo_camera 17:45 Нова важлива дата для театру Садовського. Дізнались цікаві подробиці у директора Івана Педорука photo_camera 17:17 Біля вінницької реберні з'явилася нова велика баржа. Для річкових екскурсій чи розширення ресторану? photo_camera 16:13 Що робити при переохолодженні та обморожені: рекомендації вінницького лікаря 15:51 Визначили найкращих незрячих шашкістів Вінниці 15:50 Чому вивчати англійську з дитинства актуально як ніколи (Новини компаній) 15:01 Просять присвоїти звання Героя воїну, який загинув виводячи побратимів з оточення 14:02 Дорогу розширили, а про зупинку забули? Про ремонт на Василенка - Пирогова 13:02 У Вінницькому районі Skoda збила жінку-пішохода. Потерпіла у лікарні photo_camera 12:15 Конкурс творчості “Подарунок від Святого Миколая” завершено. Редакція та партнери привітали переможців (партнерський проєкт) 12:05 У бою на Донеччині поліг захисник з Луки-Мелешківської громади photo_camera 11:01 Без води та світла. Де у Вінниці 11 грудня відключатимуть послуги 10:30 Шукаєте де вигідно придбати будівельні матеріали? Добірка будівельних баз та магазинів (партнерський проєкт) 10:04 Через ДТП на об'їзному шосе уповільнився рух 09:44 ППО цієї ночі приземлила 18 ударних дронів та вісім ракет, якими ворог атакував Україну photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up