«Щоб популяризувати культурне надбання»: художниця в літній кухні облаштувала музей

«Щоб популяризувати культурне надбання»: художниця в літній кухні облаштувала музей
Олена Косінська у власному музеї
  • Мешканіці Мурованих Куриловець Олена Косінська і її чоловік Роман Марецький отримали від пращурів чимало старовинних речей.
  • Все зібрали у літній кухні і утворили музей старожитностей. За сім років колекція поповнилася новими експонатами.

Нещодавно ми писали про художницю з Мурованих Куриловець Олену Косінську, яка малює картини на ящиках з боєприпасів. Під час розмови журналісти «20 хвилин» також дізналися, що  мисткиня разом з чоловіком облаштувала в себе вдома музей старожитностей.

Збирати старовинні речі художниця Олена Косінська і її чоловік Роман Марецький почали сім років тому. Коли експонатів зібралося чимало, зробили у літній кухні родинний музей.

— Я сама родом з Хмельниччини, у Мурованих Куриливцях мешкаю з 2016 року, — розповідає Олена. — Коли переїхала на Вінниччину, в будинку почала знаходити старовинні речі дідуся і бабусі мого чоловіка. Знесли їх в одну кімнату. Так з'явився родинний музей. 

Відео дня

У спадок мисткині з чоловіком дісталося чимало старовинних речей. В приватному музеї є і грошові купюри минулих століть,автентичні прикраси, одяг, вишиті сорочки.

— Одяг і кожухи влітку треба просушувати, щоб міль не поїла, — розповідає Олена Косінська. — За іншими експонатами теж потрібен догляд. Але я не скаржусь, це у мене таке хобі. Мені це подобається.

Більшість предметів побуту і знарядь праці з дерева. Дістався від пращурів стіл, диван, частини ткацького верстата, миски, горнятка, килими. Збирати старожитності — то було хобі діда Романа,  Івана Марецького. Для чого він їх збирав — не знають. 

Коли місцеві жителі, друзі і знайомі дізналися про захоплення Олени і Романа, почали приносити їм свої старовинні знахідки. 

Серед експонатів також є й фрагменти трипільської кераміки. Знайшли їх недавно, з місцевим краєзнавцем Володимиром Ревуцьким під час експедиції, на березі Дністер на Мурованокуриловеччині.

У музей на екскурсії до подружжя тепер приходять місцеві школярі.

— Діти з захопленням слухали. Дивилися. Бо у нас немає такого музею, щоб прийти і подивитися на такі речі, — розповідає Олена Косінська. — Дітей на екскурсії вбирала не в старовинне вбрання, а в нове, відшите за зразками старими(репліка називається). Замовляла в Києві, це не дешево, але тільки так правильно зберігати і продовжувати життя старому

Щоб популяризувати культурне надбання і представити широкому загалу, Олена Косінська один раз влаштувала фотосесію у вбранні, що є у колекції приватного музею.

— Вирішила зробити фотосесію для проекту з експонатами нашого музею, щоб люди побачили стрій наших україночок. Загалом, старовинні речі для масових фотозйомок не використовують, адже так музейні експонати швидко псуються.

Якщо такі цінності є у скринях ваших бабусь, художниця Олена Косінська закликає віднести їх до музею, чи хоча б сфотографувати, або створити власну колекцію старожитностей. Це допоможе зберегти автентичні цінності навіки і заохотити людей до збереження і відновлення української культури.

 

Читайте також:

«Пошкоджені осколками, промовисті». Картини на ящиках від боєприпасів малює художниця з Вінниччини

Оригінальна архітектура та легендарні походи. Турклуб «Меркурій» відзначає 40-річний ювілей

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі

21:01 У Вінниці судять жителя Херсонщини, який допомагав окупантам 20:58 Заслужена вчителька України із фізвиховання Ніна Сердечна святкуватиме 100-річний ювілей 20:37 Футзалісти Немирова домінували на чемпіонаті області серед юнаків 20:14 Розтрощений «ВАЗ» у кюветі: в автопригоді на Гайсинщині загинув молодий чоловік Від читача 20:49 М21 Вінниця - Жмеринка заблокована 19:15 Печуть хліб і навчають робітничих професій. Як у вінницькому ЦПТО допомагають переселенцям 19:12 Стартував сезон прокату електросамокатів: деталі 18:29 На території підприємства у Джулинській громаді знайшли тіло чоловіка photo_camera 18:18 Електронні SIM-карти: що це таке та за скільки вінничани можуть їх купити? 17:33 79 років тому наше місто визволили від нацистських загарбників. Пройдіть тест про Вінницю у Другій Світовій 17:30 Весняні канікули 2023: чим зайняти своє чадо (партнерський проєкт) 17:14 Пожежа на Бучми: згоріла будівля площею 25 квадратних метрів photo_camera 16:52 Талановиті діти Вінниччини можуть виграти стипендію від гурту «ТІК». Прийом заявок до 31 березня photo_camera 16:25 Реконструкція переходу на Урожаї: коли, як та навіщо це треба? play_circle_filled photo_camera 16:11 Вінничанин на надувній камері хотів перепливти річку та потрапити до Румунії photo_camera 15:12 Спостерігали за злочинцем кілька місяців: КОРД затримав у Вінниці наркоторговця play_circle_filled photo_camera 14:22 «Роблю те, що подобається». Переселенець створив у ліцеї комп’ютерний клас і шукає волонтерів 14:13 Зберігайте спокій. На Писарівському родовищі лунатимуть вибухи play_circle_filled 13:24 На Вінниччині діяв підпільний осередок «компартії більшовиків» photo_camera 12:12 Шукають 15-річну вінничанку, яка зникла 18 березня. ОНОВЛЕНО
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up