Це рішення Кабміну. Але питання — чи виконають його на місцях. Журналісти розбиралися, що конкретно буде заборонено з понеділка. І чи будуть великі міста дотримуватися нових обмежень.
З понеділка шість обласних центрів України, які раніше були «жовтими», переходять в «помаранчеву» зону карантину. Це Вінниця, Луцьк, Дніпро, Львів, Миколаїв і Полтава. Крім них у помаранчевій зоні залишаються такі великі міста як Ужгород, Івано-Франківськ, Суми, Харків, Хмельницький та Чернівці.
Тобто — всього 12 обласних центрів. Грубо кажучи, половина українських мегаполісів перейдуть з 5 жовтня на передостанню сходинку карантинних обмежень.
Для порівняння — попереднє зонування, яке діяло з 28 вересня, включало в «помаранчевий» список вдвічі менше обласних центрів — шість. Тобто в наявності тенденція до погіршення коронавірусної ситуації в країні.
Ковід б'є антирекорди вже четвертий день. Вінниця знову увійшла в «помаранчеву» карантинну зону, що передбачає введення ряду нових обмежень.
За критеріями, які Кабмін оновив два тижні тому, якщо в обласному центрі понад 160 хворих на 100 тисяч населення, місто переходить в «помаранчеву» зону.
Обмеження «помаранчевої» зони, встановлені Міністерством охорони здоров'я ще влітку, передбачають ряд заходів. Однак в разі конкретних міст ці заходи можуть уточнюватися рішенням місцевої влади. І навіть доповнюватися.
Так, наприклад, було в Києві, коли той на короткий час потрапив в «помаранчеву» зону. Тоді Віталій Кличко давав прес-конференцію, на якій розповів, що саме буде відбуватися в місті.
Туризм. Повинні закритися всі хостели, турбази, дитячі табори і інші установи, які розміщують гостей. Виняток — офіційно зареєстровані готелі.
Їжа і розваги. Клуби, ресторани і кафе можуть працювати тільки до 23.00. Масові заходи — за нормами МОЗ не більше ста чоловік з розрахунку 1 людина на 20 квадратних метрів. Але в Києві цей показник «розігнали» до 220 осіб.
Транспорт. За критеріями же МОЗ, досить, щоб возили тільки сидячих пасажирів — без уточнення пропорцій. У Києві ж вводили максимальну заповнюваність — 50% сидячих місць.
Медицина. У лікарні не будуть класти на планові операції. Винятки — для породіль, вагітних, новонароджених дітей та онкохворих. Як зазначається в постанові Кабміну, госпіталізувати повинні в будь-яких невідкладних ситуаціях, коли відстрочка лікування веде до значного ризику для життя і здоров'я.
У Вінниці триває набір медпрацівників для роботи у відділеннях для лікування хворих на COVID-19. Міські лікарні №1 та №3 запрошують на співбесіди лікарів і медичних сестер, які мають бажання і можуть працювати у медичних «ковідних» командах.
Фітнес. МОЗ своєю постановою №641 закриває всі фітнес-клуби і спортзали. У Києві ж, коли він потрапляв в «помаранчеву» зону, прийняли рішення, посилаючись на роз'яснення МОЗ, що можуть працювати спортзали, які забезпечують заповнюваність по десять квадратних метрів площі на одного відвідувача. Тобто мова про великі фітнес-центрах, а дрібні повинні були закритися або ж працювати в нерентабельним режимі.
Школи. По школах одне правило на всі три зони: вони закриваються на карантин, якщо на самоізоляцію відправлено понад 50% класів міста.
З понеділка у Вінниці школи змінюють режим навчання. Учні 1-4 класів відвідуватимуть навчальні заклади у звичайному режимі Учнів 5-11 класів навчатимуться у змішаній (комбінованій) формі: по пів класу і через тиждень. Учні, які перебуватимуть на самоізоляції, навчатимуться дистанційно.
Також «помаранчевий» рівень включає всі заборони «жовтого»: наприклад, відвідування місць соцзахисту, крім тих, які надають допомогу в кризових ситуаціях. І «зеленого» — перебування в громадських місцях та приміщеннях в масці.
Поки далеко не всі згодні посилювати карантин.
У Полтаві, наприклад, секретар міськради Олександр Шамота заявив, що вводити обмеження «помаранчевої» зони в місті не будуть.
«Ми повинні дати можливість людям працювати. Транспорт повинен працювати в звичайному режимі. Ми не повинні нічого закривати. Ми вже мали жорсткий карантин, ми показали, яким чином це все працює. Ми отримали падіння економіки, ми отримали дірку в бюджеті, безробіття і зараз не маємо права наражати людей на небезпеку і позбавляти їх права працювати.
Я вважаю, що перед тим, як впроваджувати жорсткий карантин, держава повинна дати компенсатор для людей, які будуть виживати», — сказав Олександр Шамота.
В інших регіонах поки не реагували на «помаранчеві» зони. Але там рішення Кабміну ще повинні затвердити місцева влада — на рівні міських комісій з надзвичайних ситуацій.
Як ми бачили на прикладі Києва — ці комісії можуть дозволити те, що не повинно працювати в «помаранчевій» зоні.
До речі, те ж саме на початку серпня було у Львові, який потрапив в цю зону — міська влада відмовилися закривати спортзали і готельний бізнес, який становить основу місцевої економіки.
Тому швидше за все і інші міста не стануть закривати бізнес після введення «помаранчевих» зон.
Читайте також:
Нові карантинні зони. Вінниця знову потрапила у «помаранчеву» зону
У Жмеринці помер Юрій Світлак. Він балотувався у мери
Науковці визначили основний спосіб передачі коронавірусу. Це знання допоможе краще захиститися
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер