«Щедрик» з Аркою не можна поєднувати — архітектори

«Щедрик» з Аркою не можна поєднувати — архітектори
 • Головний вхід у Центральний парк хочуть капітально відремонтувати та змінити його концепцію. Замість пам’ятки космосу — пам’ятка мелодії Леонтовича.
 • Архітектори закликають зберегти цю пам’ятку радянського модернізму та розповіли чому небезпечно змінювати змісти цього об’єкту.

Вхід з площі Гагаріна у парк Горького збираються реконструювати. Біля Арки поставлять музичні лавки, прикрасять сходи — вони будуть у вигляді нотного стану, а ще оновлять озеро, що поруч. Загалом така локація буде присвячена композитору Миколі Леонтовичу та його композиції «Щедрик». А все оцінили у 17,4 мільйона гривень. Про це ми детально писали в цьому тексті.

Разом з тим, вже обрали підрядника — товариство «Олеріт», яке зробить реконструкцію входу за 14,7 мільйона гривень. Зокрема, ця компанія відома тим, що зробила реконструкцію площі Могилка (площі з літаком на Космонавтів - авт.).

Візуалізація проекту

Проте група вінницьких архітекторів пропонує не чіпати вхід у парк, оскільки Арка є пам’яткою модернізму 60-х років. Модерністські об’єкти, за словами архітекторів та мистецтвознавців, цінуються у світі. А при відновленні в оригінальному вигляді — можуть стати «магнітом для туристів».

Рятують монументальне мистецтво

Невелика група архітекторів, які працюють як у Вінниці, так і у Києві, говорила про реконструкцію входу в Центральний парк. І загалом, про ставлення до архітектурних пам’яток радянського періоду.

— Ніби парк Горького, Арка — цінності зафіксовані. Але виходить, що для наступного покоління це здасться повною фігнею, яку можна взяти та просто знести, — сказав керівник «Агенції просторового розвитку» Олександр Коротких. — Органічність поєднання Арки Мархеля (Роман Мархель - архітектор, автор проекту - авт.) та теми відомого музичного твору Леонтовича — «Щедрик» є неабиякий виклик. Не хочу створювати конфлікт, але маю думку, що цього робити не можна.

Керівник мистецького напрямку Українського кризового медіа-центру Леонід Марущак розказав, що Арка є цінним об’єктом, який належить до стилю пізнього модернізму. За його словами, попри невеликий вік (до 50 років) пам’яток цього стилю з кожним роком стає усе менше.

— Частково, це через «криву» методику декомунізації: люди бездумно зносять мозаїки, закривають стіни панелями та зафарбовують малюнки радянського періоду. А буває таке, що на них зображено українські краєвиди, життя українців, а не «совок». Єдиний вихід — говорити з власниками та доводити, що це є цінною пам’яткою, — казав Марущак. 

Так вони зробили із вітражем на станції метро «Поштова площа» в Києві.

— Він ледве світився та його частину закривав пилосос. Вдалося налагодити контакт з адміністрацією метро та довести, що це є цінною, модерновою пам’яткою. Тепер вітраж на Поштовій, що, до речі, зображає Дніпро, виглядає дуже круто.

«Де грибочки?»

За словами Леоніда Марущака, Арка парку Горького є також пам’яткою того періоду. Вона є архітектурним ансамблем, який складається з трьох об’єктів: самої Арки, Шпиля та бетонних парасольок, що стоять праворуч від Шпиля.

— Подивився візуалізацію проекту та побачив, що там немає цих парасольок. Мені не зрозуміло, чому прибрали ці «грибочки». Бо без них втрачається вся концепція цієї монументальної споруди.

Його розповідь продовжив київський дослідник модернізму Олексій Биков. Разом з Леонідом та ще кількома людьми він їздить Україною та знімає архітектуру, що була збудована у протягом 1955-1991 років.

— Вінницька Арка, для мене, це архітектурна іграшка. Це не будівля, вона не несе якоїсь практичної користі. Тим не менш, споруда є майже культовою для Вінниці, — сказав Олексій. — Вона не ідеальна і з кожного ракурсу Арка виглядає по-різному. Тоді як у мене велике питання до нинішніх проектантів, які чомусь прибрали парасольки. Цього робити не можна, бо усе тут зараз на своїх місцях: Арка та парасольки два горизонтальні об'єкти та Шпиль - вертикаль. Це єдиний ансамбль.

Дослідник назвав нашу Аркою одною з п’яти об’єктів, які вважає найкращими пам’ятками модернізму в Україні. Крім того, в його переліку:

крематорій на Байковому кладовищі, Київ

готель «Салют», Київ.

Не чіпайте Арку!

Крім двох чоловік у дискусії ще мала брати участь київська архітекторка Євгенія Губкіна. Але дослідниця не змогла приїхати, але попросила колег зачитати її виступ. Хоча її текст був схожий на відкритий лист до міських чиновників.

 • Архітектура 60-х років вважається експертами та громадськістю цінною в усьому світі. Цей об'єкт, при належному захисті, у тому числі наданні йому пам'ятко-охоронного статусу та консерваційних робіт, може посісти місце у плеяді світового повоєнного модернізму.
 • Я закликаю в ніякому разі не робити реконструкцію об'єкту, зберегти його автентику та проводити тільки консерваційні заходи. Окрім того, обережно, як до пам'ятки поставитися до середовища навколо нього. Воно повинно бути підпорядковане цьому об'єкту та невтручатися у цілісність його просторової організації.
 • Пропоную розробити міжнародний відкритий конкурс на дизайн площі перед об'єктом. Ми у свою чергу будемо популяризувати Арку Мархеля для аудиторії експертів, туристів як найкращий об'єкт у Вінниці та один з найкращих об'єктів повоєнного модернізму в Україні.
 • Закликаємо не робити кроків, що зашкодять збереженню автентичності об'єкта і зроблять його одним із зіпсованих пам'яток модернізму в Україні.

— Так що робити далі? — запитували на кінець учасники дискусії.

— Робити відкритий конкурс на проект. Має бути громадське обговорення про те, що робити з головним входом у Центральний парк, — відповів дослідник модернізму Олексій Биков.

Арку Романа Мархеля обрали на конкурсі

На честь польоту першої людини в космос, Юрія Гагаріна, біля входу в Центральний парк спорудили пам’ятний знак — Арку та Шпиль. Це символізує Землю та ракету, яка здіймається в космос.

За не офіційною версією версією, архітектора Романа Мархеля на проект надихнула дерев’яна іграшка. Буцімто, чоловік довго обдумував цей проект, але все не міг знайти конкретного рішення. Ідею йому підказала дитяча іграшка: фігурка кішки несподівано стала своєрідним прообразом арки, яка відтворює вигнуту спину і спирається на чотири опори, як на котячі лапи.

— Знайшли в архіві «Личный листок члена Союза» архітектора Мархеля. У ньому записані й проекти, які він зробив. Так ось його проект входу в парк — був відібраний на відкритому конкурсі! — сказав керівник «Агенції просторового розвитку» Олександр Коротких. — Тобто, в 1965 році розуміли, що те, що створюється у публічному просторі — має обиратися з кількох варіантів, показувати громаді. Тому маю думку, що міська влада також зробить відкритий конкурс. Тим паче, ця форма роботи вже показала свій позитивний результат під час «Студії ідей» та роботи одразу кількох груп архітекторів над концепцією проспекту Коцюбинського.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (7)
 • Олексій Уклюжев

  Все правильно. Музичка, ліхтарики, фігурки та фонтанчики... Місто має бути перетворене на провінційний діснейленд, де, з одного боку, буде задовольнятися потреба жлобів красіво та змістовно віддихати , а з іншого, потреба влади недорого піаритись.
 • З.А.Глядач

  Невже у міському бюджеті такий надлишок коштів,що є можливість робити всіляку фігню?
 • Порошок

  якась хвора мулька все звязувати з музикою, той Ліверпуль з постійно граючою монотонною музикою We all live in yllw submarine з ліхтарів, тут щедрик. Щось це не здоров виглядає. Ригаловку ліпше знесіть, а парасольки залишіть

  Вася reply Порошок

  А мне сама идея связывать с музыкой нравится.

  неплохо, если Винница станет своеобразным музыкальным центром.

  Сделать музей музыкальных инструментов, истории музыки..

  Остановки называть, например," Нота ДО". Что-то Васюки вспомнились :)

  К сожалению, под предлогом борьбы с российским прошлым начнётся такой шабаш, что кроме горелых шин ничего не останется.

  Политика-то - отбирать, разрушать, а  не создавать.
 • Anonymous

  Смотришь на проект, а на нем нету "грибочков", зато есть что-то похожее на  "гендель" который явно не относится ни к Леонтовичу  ни к архитектуре 60х.

  З.А.Глядач reply Anonymous

  "Грибочки" спожили сучасні "архітектори".

  Yuriy Bondar reply З.А.Глядач

  В Виннице нет архитекторов. Селюк, купивший диплом в винницком политехе - еще не архитектор
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Чи знаєте ви кандидатів в мери та чи вирішили, за кого голосувати? ОПИТУВАННЯ 20:02 Допоможи нужденним. У Вінниці діє два пункти гуманітарної допомоги photo_camera 19:20 Вперше за 24 роки Vinnytsia Jazzfest пройде виключно онлайн. Де дивитися? 19:12 Новий перерозподіл карантинних зон. Вінниця з понеділка вже у «жовтій» Від читача 22:03 Допоможіть зібрати кошти на операцію- аортокоронарне шунтування (АКШ) 18:15 «Великий бокс» на «Інтері»: Дерев'янченко на шляху до чемпіонського титулу (Пресслужба «Інтер») play_circle_filled photo_camera 18:03 На новому маршруті 10А вінничан буде обслуговувати тролейбус з автономним ходом play_circle_filled photo_camera 17:24 «Батько українського джазу» у п’ятницю зіграє на VINNYTSIA JAZZFEST, а у суботу розкаже секрети photo_camera stars 17:13 Як правильно підібрати лед екран не переплачуючи? (Новини компаній) 17:03 336 студентів вінницьких вишів отримають компенсацію за навчання (Пресслужба Вінницької обласної Ради) 16:45 Від квіткової алеї до «окультурення» ставки Гітлера: як молодь пропонує привабити туристів play_circle_filled photo_camera 16:22 Тварини згоріли заживо. У Жмеринці діти підпалили господарчу будівлю з нутріями photo_camera 15:33 Вінницькі кінологи та вибухотехніки отримали нові службові авто photo_camera 15:22 Членам сімей загиблих військовослужбовців надаватимуть матеріальну допомогу (Пресслужба Вінницької обласної Ради) 14:48 «Я не кажу: всі на двір!» У школі села Баланівка парти винесли у яблуневий сад photo_camera 14:36 Поводитися неадекватно, а потім полізла у воду. У Бару ледь не втопилася вінничанка photo_camera 14:19 Місцеві вибори-2020. Хто ще хоче стати міським головою Вінниці? stars 13:44 У Вінницькому районі зіткнулися легковик та трактор. Загинула 24-річна пасажирка photo_camera 12:37 «Поліцейські» фейки. Чому хакерський злам пов’язали з військовими навчаннями і що буде далі? stars 12:11 Хворіє 98 дітей та 150 медиків. Дані про COVID-19 по Вінниці та районах
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up