Польща зустріла німецькими сардельками. Як вінницька родина у Перемишлі допомагає біженцям

- Від початку війни жінки з дітьми почали тікати з України. Станом на 11 березня до Польщі виїхали вже понад 1,5 мільйона біженців з України.
- Розповідаємо про вінницьку родину, яка відкрила двері свого офісу у польському місті Перемишль та допомагає українцям облаштуватися в новій країні.
Вінницька родина Новицьких має бізнес в Польщі. Чоловік Сергій вже декілька років має приватне підприємство з купівлі євро автомобілів. В місті Перемишль в нього є стоянка та офіс. Коли розпочалась війна, офіс став першим домом в Польщі для багатьох українців.
— Спочатку ми навіть не вели облік людей, які приїжджають з України. Перший тиждень ми спали по дві-три години на добу. Забирали людей з кордону, привозили до себе, шукали для них нове місце. Відвозили та допомагали з першим необхідним для життя, — розповідає дружина Сергія Наталя.
Коли процес налагодився вінничанка повернулась в Вінницю, щоб забрати свою вівчарку.
Журналістка «20 хвилин» разом з Наталією переїхала польський кордон.
— Ми виїхали з Вінниці о сьомій годині ранку. Десь біля 21 години були на кордоні. На сторінці у ФБ побачили, що найменші черги на пункті пропуску «Сміляниця». Але коли під’їхали до пункту, то побачили зовсім іншу картинку, ніж те, що писали. Була величезна черга з автомобілів, близько 20 автобусів та ще біля тисячі пішоходів, — згадує вона.

Оскільки журналістка має інвалідність та пересувається на ходунцях, на кордоні її пропустили без черги. Усіх людей, які мають інвалідність або дітей до одного року пропускають без черги через кордон.
Польські прикордонники допомогли перейти кордон та доставили двох вінничанок до місця очікування. Одна з яких була з великою німецькю вівчаркою, інша пересувалась за допомогою ходунків. Там до них підійшли волонтери та налили собаці воду, а людей пригостили гарячими баварськими сосисками.
— На польській території нас забрав Сергій Новицький. Він відвіз в свій офіс. В холі родина постелила десять матраців та звільнила три кімнати для біженців, — каже вінничанка.
Наступного дня біженців, які зупинились в офісі, відвезли у спеціальний центр. Там безкоштовно роздають речі першої необхідності, одяг, їжу, сім-карти та інше.
— Інколи люди самі знають, куди вони поїдуть далі. Інколи ми допомагаємо знайти дім, який готовий прийняти українців. Наша місія закінчується та ми відвозимо біженців в їх новий дім. Коли прощаємось, то домовляємось після закінчення війни зустрітися в нашому вінницькому будинку на шашликах, — розповідає Наталя.
Родина залишає свої контакти. Всі, хто приїхав з України та потребує ночівлі, можуть зв’язатися з ними. Кажуть, чим зможуть допоможуть.
- Вайбер: +380972606168 (Наталія)
Закон для перебування у Польщі біженців
Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, що регламентує умови перебування українських біженців та розміри їх соціальної підтримки, повідомляє Onet.pl.
Закон гарантує законність перебування у Польщі громадян України, а також їхнього подружжя, у випадку, якщо вони не мають українського громадянства. Це стосується лише тих осіб, які в'їхали до Польщі з України від початку російського вторгнення.
Також легальним буде перебування дітей, народжених у Польщі українками, які втекли від війни.
Перебування українських біженців у Польщі вважатиметься законним протягом 18 місяців, хоча Сенат пропонував зробити це безстроковим.
Втім, через 9 місяців перебування у Польщі, біженці можуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання терміном на три роки.
Відповідно до прийнятого закону, біженці з України зможуть отримувати податковий номер PESEL, працювати у Польщі та отримати доступ до медичної допомоги. Українські учні та студенти зможуть продовжити навчання у польських школах та університетах.
Біженці з України також матимуть право на одноразову фінансову допомогу. Відповідно до прийнятого закону, вона складатиме 300 злотих на особу.
Закон також передбачає виплачувати пільги тим полякам, хто забезпечуватиме харчування та проживання громадян України. Гроші будуть виплачуватися максимум на 60 днів, але в обгрунтованих випадках цей термін може бути продовженим.
Тимчасовий захист
Центр протидії дезінформації при РНБО України нагадує: 4 березня почала діяти Директива тимчасового захисту Європейського Союзу, яка гарантує негайний захист особам, які тікають від війни.
Отримати тимчасовий захист можуть:
- громадяни України, які проживали в країні, включно до 24 лютого, і були вимушені її залишити через війну;
- люди, які отримали політичний притулок в Україні;
- громадяни інших країн, які легально перебували на території України;
- особи без громадянства.
Цей статус надає право на:
- освіту,
- медичне страхування та обслуговування,
- постійне проживання терміном 1 рік з можливим продовженням до 3 років,
- доступ до ринку праці,
- соціальну допомогу,
- забезпечення житлом.
Також надає можливість:
- повернутися до країни громадянства в будь-який момент,
- отримати статус біженця у майбутньому.
ЦПД застерігає: не поспішайте зі своїм рішенням, у вас є щонайменше тиждень, щоб зареєструватися.
Читайте також:
Допомога вагітним вінничанкам та біженкам, консультації онлайн: медцентри працюють безплатно
Як впоратися із «провиною» вцілілого: у МОЗ дали поради
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Ира Шмигель
Сережа Яворенко
Ольга Дубова
Новини Вінниці на 20хвилин
❗️ Коротко про головне — долучайся до нашого Telegram-каналу: https://t.me/vn20minut