Обмін ламп у Вінниці діє, але тільки по заявках з «Дії»

- Обмін ламп розжарювання на діодні стартував у тестовому режимі. Наразі лампочки можна замінити у чотирьох містах, серед яких є і Вінниця.
- Втім, міняють тільки за попередньою реєстрацією через «Дію». Де, наразі, форма для реєстрації вже закрита.
- А коли усі охочі зможуть безоплатно замінити лампи на LED?
З середини січня в Україні стартувала програма з обміну звичайних ламп на енергоощадні. Її анонсували ще наприкінці минулого року.
Мета — зменшити дефіцит електроенергії в об’єднаній українській електромережі. У Мінекономіки зазначили, що перехід на LED-лампи скоротить споживання населенням електроенергії на 7-10% у пікові моменти.
Зараз, програма обміну ламп діє в тестовому режимі, у відділеннях «Укрпошти» Вінниці, Черкасах, Одесі та Львові. Пізніше її розширять на решту регіонів. За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, на першому етапі планують замінити до 500 тисяч ламп.
А загальна кількість — 50 мільйонів таких ламп, які Україна отримає від закордонних партнерів. За словами очільниці Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, така кількість лампочок заощадить 1 ГВт – річний обсяг виробництва АЕС.
«Без реєстрації не міняємо»
Отож, Вінниця є серед міст-учасників тестування обміну ламп. Механізм обміну оприлюднили на сайті «Укрпошти»
Людина приносить пʼять справних ламп розжарювання у відділення «Укрпошти» та обмінює їх на енергоощадні з цоколем Е27 або Е14. Обмін можна провести й за замовленням, і без нього.
Якщо попередньо замовити лампи через застосунок «Дія», вони гарантовано будуть в обраному відділенні «Укрпошти». Якщо прийти без реєстрації, то лампи зможуть обміняти лише за їх наявності.
Але. Подати заявку на участь в бета-тестуванні «Обміну ламп» вже не можна.
«Форма реєстрації закрита, вже зареєстрували максимальну кількість учасників», — пише телеграм-бот «Дії».
А без реєстрації в «Дії» лампи не міняють. Таке нам розповіли у кількох вінницьких відділеннях «Укрпошти».
— Так, лампи для обміну в нас є. Поки отримали розпорядження, що видавати їх маємо тільки за попередньою реєстрацією через «Дію». Тому без реєстрації лампочки не міняємо, — розповіли журналісту в телефонній розмові працівниці трьох відділень «Укрпошти».
На отримання буде п'ять днів
Які ще нюанси механізму обміну ламп? В «Укрпошті» повідомили, що механізм обміну ламп прописаний в постанові Кабміну №25 від 10 січня 2023 року.
Перераховуємо найважливіші пункти з документа:
- Для обміну ламп потрібно бути громадянином України віком від 18 років, мати паспорт, ідентифікаційний номер платника податків та лампи для обміну. Опція — «або відмітку в паспорті про відмову від отримання ІПН з релігійних міркувань» — не вказана в постанові уряду.
- П’ять ламп розжарювання для обміну мають бути справними. Теж незрозуміло, чому так, адже за постановою Кабміну, потім лампи розжарювання передають на підприємства з утилізації відходів.
- Лампи обміняють на енергоощадні лампи з цоколем E27 та Е14 (на вибір). Якщо у відділенні «Укрпошти» видадуть несправну лампу (лампи), то її можна буде обміняти один раз в тому ж відділенні протягом одного місяця з дати отримання цієї LED-лампи. Повертати несправні діодні лампи потрібно в пакуванні від виробника. Без упаковки обмін не здійснюється.
- Обмін буде відбуватись у два способи — з попереднім замовленням через «Дію» і без нього. Якщо прийти без реєстрації, то лампи обміняють лише за їх наявності.
- При оформленні заявки через застосунок «Дія» треба буде обрати відділення вказати необхідну інформацію. На 23 січня опція «Обмін лампочок» (а саме таку назву вона матиме) недоступна ані в ПК-версії «Дії», ані в додатку на смартфоні.
- За деякий час після подачі заявки людині автоматично на телефон надходить повідомлення з «Дії» про можливість отримання світлодіодних ламп в обраному відділенні «Укрпошта». Отримання ламп здійснюється за номером такої заявки.
- При обміні в «Укрпошті» фіксують паспортні дані людини, другий раз вона провести обмін не зможе.
- На отримання ламп за попереднім замовленням у відділенні «Укрпошти» в людини буде п’ять робочих днів. Якщо людина не забрала замовлення впродовж цього часу, то воно анулюється.
Коли запрацює обмін для всіх?
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що завершення бета-тестування заплановано, орієнтовно, на кінець січня. Потім, у кінці січня - на початку лютого, програму запустять в усіх містах України. А до найменших сіл лампочки мають надійти до кінця лютого.
Скільки буде ламп загалом? Близько 30 мільйонів світлодіодних ламп профінансує Єврокомісія. П’ять мільйонів діодних ламп передає Франція. Раніше анонсували, що закордонні партнери передадуть Україні близько 50 мільйонів лампочок. Вони дозволять заощадити 1 гігават електроенергії — річний обсяг виробництва однієї української АЕС.
Про конкретні терміни програми поки не йдеться, але, як зазначали в уряді, її планують зробити «достатньо довгою для того, щоб усі громадяни України, які мають бажання замінити лампочки, могли скористатися цією можливістю».
Читайте також:
Муніципальна допомога вінничанам: хто зможе отримати 500 гривень
Це Гнівань чи Гайсин? Впізнайте місто Вінницької області за фото
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Катерина СергіївнаНемає такого в дії
-
Kseniya OmelnikЗнущання над нами
-
Kateryna SosnovaДержава вважає свій народ печерним?
-
Kateryna SosnovaВелика частина населення думаю вже давно перейшли на економніші лампочки!!! Особисто я вже більш ніж 13 років тому замінили їх!!!