На минулому тижні, у спільноті «Urban. Міський журнал» показали фотографії, на яких видно, що в деяких місцях фарба облущилася:
«Так тепер виглядає вінницький «Старий Амстердам». Ремонт фасаду, що використали у мурал-проекті, відбувся усього лиш півроку тому. За півтора мільйони гривень. Півроку... Пам'ятаєте, приблизно стільки ж знадобилося, щоб побачити, наскільки неякісною виявилась реставрація екс-Савоя, а також, щоб облупилася популярна селфі-локація "Візерунки" біля 2-ї школи», — пишуть в спільноті.
Чому так трапилося? «20хвилин» запитали у виконавців муралу:
— Потріскалася фарба? Ні, я ще цього не бачив, — розказав керівник ГО «Лабораторія актуальної творчості» Олександр Никитюк. — Ми фарбували в кілька шарів, виконали свою роботу на всі сто відсотків. Це мабуть через те, що в деяких місцях вода стікала з даху по стінам. Але, вважаю, що все можна відновити. До того ж, ми щовесни підфарбовуємо всі міські мурали.
Багатоповерхівка з цим муралом знаходиться за адресою Соборна, 22. І тут є старший по будинку, у якого ми також запитали про причини руйнації муралу:
— Що я можу сказати — замовником є вінницька мерія, підрядником — аварійно-диспетчерська служба. Мене, як старшого по дому, не вказали в жодній угоді. Яка може бути причина? Можливо, якесь неякісне виконання ремонтів. Я тільки вчора ці тріщини побачив. Ще в одному місці протікає дах. Буду звертатися в мерію, сподіваюся, що діє ще гарантія, — розповів старший по будинку Олег Літовчук.
Велетенська мозаїка-верета також облізла. І це було ще на початку 2016 року. У мерії планують відновити її цієї весни.
Експерти кажуть, що серед причин, чому потріскалася фарба може бути як порушення технології, так й відсутність належного водовідводу:
— Зверніть увагу, що тріщини з'явилися через підтікання біля балконів. Відповідно, не було належного водовідводу. Ось вода з балконів йшла потім по фарбованій стіні, — розповів урбаніст, адміністратор сайту Urban.vn.ua Віталій Мельник.
— Ймовірно, порушена технологія ремонтів. Мабуть, виконавці не клеїли капронову сітку по утеплювачу. Це треба, щоб не було тріщин та не відвалювалася штукатурка. А ще серед можливих причин руйнації — мокрий утеплювач. У будь-якому випадку, має бути гарантія: треба провести експертизу та виконавець має усунути всі недоліки. Хоча навряд чи під час перефарбування вони зможуть обрати правильну фарбу та потрапити точно в тон. Різницю буде видно, — пояснив директор архітектурної майстерні «Плясовиці» Віталій Плясовиця.
У міській раді журналісту на питання «чому облущилися фарба та коли почнуть реставрувати» ніхто так і не зміг відповісти:
Тому, незабаром, на сайті «20хвилин» з’явиться інформація про всі фінансові видатки на мурал-арти Вінниці 2016 року.
Нагадаємо, що «Старовинний Амстердам» став першим муралом у 2016 році. Містяни його прозвали «Дім-веселка». Протягом одного місяця художники Олександр Марченко і Володимир Ходак втілювали ілюзорні барель’єфи і ліпнину з фарби над вікнами та балконами.
Незвичні кольори будинку стали причиною бурхливою дискусії у соцмережах. Містяни вимагали «перефарбувати дім», бо це «історичний центр міста», а не «спальний район». Втім, 18 серпня «Старовинний Амстердам» завершили малювати.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер
Прокоповна Проня
Олег Горобець
Oleksandr Stoliarov
Daily