Улітку, 2016 року, резиденція художників «VIN—ART—CITY» отримала від міської ради розмалювати шість будівель у Вінниці.
Художники згодом відмовилися від колишнього будинку Міської думи (Соборна, 67).
– Поспілкувавшись з архітекторами та художниками, вирішили поки що відкласти плани на Міську думу, — говорив куратор резиденції «VIN—ART—CITY» Олександр Никитюк. – Тому замість цього будинку був запропонований фасад школи №34. Там якраз проводять ремонтні роботи, утеплення стін.
Першим муралом у 2016 році став «Старовинний Амстердам» або як його називають містяни «Дім—Веселка». Протягом місяця художники Олександр Марченко і Володимир Ходак втілювали ілюзорні барел’єфи і ліпнину з фарби над вікнами та балконами.
Незвичні кольори будинку стали причиною бурхливою дискусії у соцмережах. Містяни вимагали «перефарбувати дім», бо це «історичний центр міста», а не «спальний район». Втім, 18 серпня «Старовинний Амстердам» завершили малювати.
У кінця липня почали створювати другий мурал — абстракція річки Південний Буг на стіні трансформаторної підстанції, що на Коцюбинського. Його автор Артур Столярук приїхав з Луцька, і протягом роботи змінював ескіз малюнку.
Так, на чорновому варіанті у лабірінті з води мали плавати рибки. Але, як нам розповів Олександр Никитюк — автор відмовився від них, щоб зробити малюнок «більш дорослим». До Дня незалежності Україн, 24 серпня, Артур Столярук завершив свій малюнок.
Третім муралом став масштабний янгол, якого малював з початку серпня, куратор резиденції Олександр Никитюк. «Холстом» цього разу став фасад історичної будівлі готелю Франсуа, що знаходиться на Соборній, 50.
Фігура янгола була вписана крилами в ритм контуру даху, самі ж крила отримали маленькі лілії Бурбонів — головний символ королівської влади у Франції (паралелі з історичною назвою готелю). Олександр Никитюк завершив малювати мурал у середині серпня.
За рекордні чотири дні, з 16 по 19 серпня, мураліст зі Львова Тарас Довгалюк намалював величезні квіти з пташками на фасаді будівлі Гоголя, 1. Автор використовував техніку аерографії та малював аерозольною фарбою.
У минулому році Тарас Довгалюк намалював «Добробут» на глухій стіні будинку Соборна, 91. У редакції «20хвилин» вважають його малюнок один з найкращих, які були створені під час проекту «VIN—ART—CITY 2015».
П’ятий мурал—арт автором і виконавцем якого є кримчанин Олександр Марченко почали створювати 23 серпня.
Спочатку на фасаді школи №34 мало «зрости» дерево знань. Та, згодом, художники відмовилися від цієї ідеї та почали малювати величезну арку з бібліотекою, олівцями, ручками та іншими предметами. Зараз робота Олександра Марченко майже готова.
«Ще будемо доробляти наступного тиждня, але до Дня Міста Вінниця стіна школи виглядає досить пристойно. Всі учасники проекту — молодці!» — писав у своєму фейсбуку Олександр Никитюк.
«Вінниця — місто мрій. Part 2»
У кінці літа, 27 серпня, почали створювати мурал—арт художники з Чехії — Іво Наврат та Збінек Лінгарт. Вони намалювали «намалювали» сусіда для «Замріяної дівчинки» на фасаді «Вінтери», що знаходиться на Театральній, 15. Хлопчик з картини, який мріє про космос — це син одного з муралістів.
— Хлопчик на картині мріє про космос. Він зібрав ракету з того, що було під рукою. Ідея муралу про мрії та великі звершення. Хлопчик з картини — це дійсно син Іво Наврата. Не портрет, але у житті він дуже схожий на намальованого хлопчика, — розповів куратор резиденції Олександр Никитюк.
Мурали закінчилися?
Не зовсім. Як розповів куратор резиденції Олександр Никитюк, незабаром розпочнеться «Арт—Інтервенція». Але поки що про деталі проекту не розповів:
— Будемо розмальовувати бібліотеки, — відповів Никитюк. — «Лабораторія актуальної творчості» з цього починалася, і протягом вересня—жовтня триватиме проект. Про деталі дізнаєтесь незабаром.
Фото — «20хвилин», спільнота «VIN MURAL»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер