На що витратили понад 7 мільярдів гривень з бюджету Вінниці? Ми проаналізували звіт за 2024 рік

- Минулого року до бюджету Вінниці зібрали 7,4 мільярда гривень, із яких майже все було витрачено.
- Ми переглянули всі видатки, щоб дізнатися, куди пішли гроші громади та які галузі отримали найбільше фінансування.
У Вінниці звітували про виконання бюджету за 2024 рік. Про це на своїй facebook-сторінці написав заступник мера Андрій Очеретний.
Загалом до міської скарбнички вдалося зібрати 7,4 мільярда гривень. З цієї суми 1,2 мільярда витратили на безпеку та оборону: це підтримка ЗСУ, облаштування укриттів, безпекові заходи у місті.
Ще 1,5 мільярда гривень — на стабільну роботу тепло-, водопостачання, громадського транспорту та на підтримку бізнесу. Понад 965 мільйонів гривень — на різноманітні пільги та соцвиплати, і в тому числі на допомогу родинам захисників і захисниць.
Ми переглянули увесь звіт, щоб дізнатися на що ж насправді витратили таку значну суму.
Звідки взяли понад 7 мільярдів
Доходи нашої громади торік склали 7 мільярдів 407 мільйонів гривень.
Так от, 5,6 мільярда гривень принесли податки. З них 3,3 мільярда гривень — податки на доходи фізосіб (ПДФО або 18% утримання із зарплат); 1,1 мільярда гривень — єдиний податок. Ще 553 мільйони гривень отримали з податку на майно, а 335 мільйонів гривень — із плати за землю.
Крім того, 197 мільйонів гривень зарахували до місцевого бюджету як оплату акцизного податку на тютюн та ще 167 мільйонів гривень з акцизу на пальне. Плюс, 1,1 мільярда гривень перерахували до бюджету Вінниці з Державного бюджету.
Однак найцікавіше дізнатися, на що ж витратили ці гроші.
368 мільйонів на зарплати посадовцям
З 7,4 мільярда гривень витратили майже усе: видатки громади склали 7 мільярдів 267 мільйонів гривень.
Вагома частка витрат є «Державне управління»: 368 мільйонів гривень спрямували на зарплати міським службовцям. Ще понад 53 мільйони гривень на матеріально-технічне, організаційне забезпечення міськради.
Освіта «відкусила» найбільше від міського бюджету: 2,6 мільярда гривень за рік. Цю суму розподілили на зарплати вчителям і персоналу освітніх закладів (1,54 млрд грн), на оплату комунальних послуг (229 млн грн); на капітальні та поточні ремонти (84 млн грн).
Медицина мала усього 236 мільйона гривень. З них 181 мільйон гривень спрямували на надання багатопрофільної медичної стаціонарної допомоги. У цю суму входять ремонти, придбання витратних матеріалів, оплата комунальних послуг для міських закладів охорони здоровʼя.
Про культуру та спорт
Соцзахисту дісталося 578 мільйона гривень з бюджету Вінниці. Ці кошти витратили на компенсацію за безоплатний проїзд у громадському транспорті (156 млн грн); на грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для переселенців, що стали людьми з інвалідністю внаслідок війни або є учасниками бойових дій (71 млн грн).
Тоді як 97,3 мільйона гривень роздали на інші заходи соціального захисту, серед яких надання різноманітних пільг та виплат сімʼям Захисників та Захисниць; на компенсацію за пільгову вартість платних медичних послуг; на надання матеріальної підтримки різним категоріям громадян тощо.
Галузь «Культура і мистецтво» отримала 80,4 мільйона гривень на рік, де понад половину витратили на зарплати працівникам закладів культури.
«Фізична культура і спорт» отримала у своє розпорядження 138,4 мільйона гривень. На виплату зарплат взяли майже 54 мільйони гривень, 22 мільйони гривень — на проведення спортивної роботи в регіоні. Понад 17 мільйонів гривень спрямували на підтримку команд та спортивних організацій (дитячий хокейний клуб «Патріот», ГО «Вінницька баскетбольна федерація», ФК «Нива-Вінниця» та інші).
Гроші для інфраструктури
ЖКГ мало 878 мільйонів гривень з бюджету громади. З них 71 мільйон витратили на експлуатацію та обслуговування житлового фонду. Проте найбільшу суму спрямували на дотації «Вінницяміськтеплоенерго» — 320 мільйонів гривень.
Галузь «Будівництво і регіональний розвиток» коштувала бюджету громаді 535 мільйонів гривень. Гроші витратили на будівництво протирадіаційних укриттів для закладів освіти, на добудову Вінницького регіонального кардіоцентру, який нарешті відкрити минулого року, на розроблення проєктно-кошторисної й технічної документації.
На галузь «Транспорт» спрямували 460 мільйонів гривень протягом минулого року. Ми раніше уже розповідали, що найбільшими споживачами бюджетних коштів тут є «Вінницька транспортна компанія», «Вінницька спецдільниця з організації дорожнього руху» та «Аеропорт Вінниця».
Підтримка ЗСУ та ЗМІ
Громадський порядок та безпека — 417 мільйонів гривень. Їх витратили на підтримку громадських формувань з охорони громадського порядку (Гепард, Захисник Вінниці, спецзагін сприяння поліції «Безпека Вінниці»); на забезпечення військових частин, тероборони та інших військових формувань.
44 мільйони гривень отримали ЗМІ. Їх розподілили між собою телеканал «ВІТА», радіо «Місто над Бугом». І ще 161 мільйон гривень Вінниця мала у Резервному фонді. Це, по суті, наша «подушка безпеки», кошти на «чорний день».
Переглянули усі 140 сторінок звіту про бюджет Вінницької громади за 2024 рік ви можете за цим посиланням, на офіційному сайті міськради.
Читайте також:
Вінницькі чиновники почали звітувати за доходи та майно. У кого найбільша зарплата?
Чи придатні до бойового застосування FPV-дрони, які Вінниця передає ЗСУ? Ми дізналися
Понад 500 мільйонів гривень витратили на транспорт Вінниці. Ми переглянули деталі бюджету-2024
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Александр Савчук
Andrey Kolesov