Після 10 років це нарешті сталося! У Вінниці запрацював кардіоцентр-довгобуд

Після 10 років це нарешті сталося! У Вінниці запрацював кардіоцентр-довгобуд
  • Будівництво цього надважливого для тисяч вінничан медзакладу тривало на п'ять років довше, аніж планувалося від початку. Та днями двері кардіоцентру врешті відкрилися для відвідувачів. У зв'язку із цим ми пригадуємо, як розвивалася довга історія цього медичного центру.

У нове тисячоліття ми увійшли з тим, що кожен четвертий дорослий українець мав проблеми з серцем. Якщо говорити про Центральну Україну, то наша область була лідеркою за кількістю пацієнтів, які страждали на ішемічну хворобу серця та за смертністю внаслідок неї. 

У нульових у самій лише Вінниці інфаркт міокарда щороку діагностували 4000 людей. З них близько 300 пацієнтів потребували системного тромболізису і проведення стентування. Через це гостро постало питання про будівництво власного сучасного кардіоцентру. 

Реалізувати проєкт вдалося у 2008 році, коли такий центр відкрили на базі міської клінічної лікарні №1. Створення кардіоцентру обійшлося місту у близько вісім з половиною мільйонів гривень. Причому частину коштів, за допомогою яких придбали найдорожче обладнання, зібрали пересічні містяни в межах акції «У тебе є серце! Не будь байдужим!» 

Відео дня

Тодішній міський голова Володимир Гройсман на відкритті зазначив, що ургентна допомога буде надаватися у центрі безплатно, а ось за обстеження доведеться платити.  

Медзаклад мав кардіологічне відділення для пацієнтів з інфарктом міокарда (75 ліжок), відділення для пацієнтів з порушенням ритму (40 ліжок), адміністративні приміщення, власну лабораторію тощо. У кардіоцентрі працювали 44 лікарі. Однак потужності такого центру не вистачало для Вінниччини, не говорячи вже про жителів Київської та Житомирської областей, які також приїздили до нас на лікування.

Тоді заговорили про необхідність створення сучасного регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології. Прискорити цей процес допомогла ініціатива Світового банку, що її там запропонували у 2013 році. Вона передбачала реформування регіональних систем охорони здоровʼя України. Ключовим фактором програми стало виділення 32 мільйонів доларів на наш центр. 

Крім того передбачалося, що ще 10% від вартості проєкту має покрити область, а всі витрати з виготовлення проєктно-кошторисної документації, це 10 мільйонів гривень, оплачують з бюджету міста. 

Проєкт охоплював три ключові етапи. На першому мали забезпечити надання медичної допомоги на первинному рівні, придбавши для цього обладнання вартістю майже 1,5 мільйона доларів. Другий етап включав будівництво сучасної споруди кардіоцентру. Завершальний етап полягав в оснащенні центру серцево-судинної патології необхідним обладнанням.

Фактичну реалізацію задуму розпочали у 2015-му, а вже наступного року у Вінниці представили ескізний проєкт майбутнього кардіоцентру. На макеті, який показали представникам Світового банку була семиповерхова будівля. Невдовзі її будівництво мало розпочатися на Хмельницькому шосе. Під медзаклад виділили ділянку в 1,8 гектара. Крім того, мали почати підготовку 500 фахівців, які працюватимуть там після відкриття.

Однак до початку реального будівництва справа дійшла лише влітку 2018-го. Новий корпус обіцяли ввести в експлуатацію за два роки, у 2020-му. Він мав вміщати 138 ліжок, з яких шість реанімаційних. 

За перший рік на обʼєкті зробили фундамент, перенесли інженерні комунікації та розпочали облаштування інфраструктури. Робітники заявляли про готовність об'єкта на 30%. Під час першого візиту на будівництво представники Світового банку повідомили про незначне відставання від графіку робіт.

Однак згодом стало зрозуміло, що ТОВ «КСМ-Груп», яке й виконувало всі роботи, суттєво відстає від запланованого графіку. Для прискорення темпів на початку 2020 року на будмайданчику збільшили кількість працівників та запровадили третю зміну. Однак завершити будівництво вчасно це не допомогло, зокрема й через початок пандемії коронавірусу. 

На кінець того ж 2020-го, коли початковий дедлайн був протермінованим вже на пів року, на об'єкті досі велися зовнішньобудівельні роботи з влаштування каркасів, продовжувалося облаштування каналізації та водопостачання, прокладання внутрішніх інженерних комунікацій тощо.

На початку наступного року своє незадоволення темпами будівництва висловив тодішній губернатор Сергій Борзов: «Будівля майбутнього сучасного медцентру незакінчена. Не вмонтовані навіть двері. 31 березня 2021 року — нова чергова дата завершення підрядником ТОВ “КСМ-Груп” будівельно-монтажних робіт. На жаль, темпи робіт на будівельному майданчику незадовільні: на 1 лютого за планом там мали працювати 248 робітників, за фактом — 78», — казав голова ОДА.

Згодом, під час візиту до міста, ситуацію коментував й заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко. Журналістам він казав, що є проблеми з підрядником, який неодноразово переносив строки введення об'єкта в експлуатацію. 

«Будемо спілкуватися й намагатися зрозуміти, що нам треба зробити, щоб Вінниця нарешті отримала кардіоцентр», — сказав тодішній заступник Андрія Ярмака.

Попри різні заяви та обіцянки підрядника та чиновників у 2022 рік ми увійшли з об'єктом, побудованим лише на 60%. Вкотре прибувши на будмайданчик, керівництво міста та області знову дійшли висновку, що причина затримок криється в недостатній кількості працівників та несвоєчасному постачанні будматеріалів та іншого обладнання.

Наприкінці 2023 року проінспектувати кардіоцентр прибув міністр охорони здоровʼя Ігор Кузін. Опісля він повідомив, що туди вже доставлено сучасне високоспеціалізоване обладнання: ангіограф, рентген, медичне устаткування для операцій на відкритому серці, облаштовані стерилізаційні кімнати, встановлена киснева станція. За його словами, приміщення кардіоцентру у Вінниці було готовим на 90%.

На виконання решти робіт знадобився ще цілий рік. Лише наприкінці 2024-го керівництво кардіоцентру повідомило, що переїжджає до нового корпусу. А вже на початку 2025 року Вінницький регіональний кардіоцентр розгорнув свою роботу в новому приміщенні. 

Сьогодні медзаклад має сім поверхів сучасних відділень: від діагностики до реанімації та операційних. Туди закуплене найновіше обладнання та облаштовані комфортні одномісні та двомісні палати на 144 ліжка. 

Відтепер цей спеціалізований медичний заклад може надавати планову та екстрену допомогу тисячам пацієнтам з усієї країни, які мають хвороби системи кровообігу. Про те, що центр почав роботу у новому приміщенні, ми розповідали ТУТ.


Читайте також:

Плата за доставку газу: як вона зміниться для вінничан у 2025 році?

Чи карають працівників ТЦК за перевищення повноважень на Вінниччині? Аналіз судових рішень

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (5)
  • Зоя Лебедь

    Ігорю Кузіну допис буде до вподоби
  • Олеся Долуда

    Нарешті!
  • Inna Gayduk

    Без грошей - ви там нікому не потрібні...
  • Лариса

    Де він? Яка його адреса?

keyboard_arrow_up