Чи карають працівників ТЦК за перевищення повноважень на Вінниччині? Аналіз судових рішень
- Більше тисячі звернень про перевищення працівниками ТЦК та СП службових повноважень, але покарання отримали одиниці.
- Чому так і чи карають на Вінниччині працівників ТЦК? Розповідаємо.
Однією з системних проблем мобілізації в Україні є вороже ставлення до працівників ТЦК та СП серед населення. Це спричинила так звана «бусифікація».
Так, однією з проблем цього явища є те, що військовозобов'язані часто опиняються в ізоляції. Представники територіальних центрів комплектування забирають у затриманих телефони, пояснюючи це тим, що на режимному об'єкті заборонено користуватися засобами зв'язку. Через це військовозобов'язаний не має можливості зателефонувати родичам, адвокату або звернутися до правоохоронних органів.
Детальніше про це писали у матеріалі за посиланням:
Безкарність працівників ТЦК та СП
Ще однією проблемою «бусифікації» є те, що працівники ТЦК та СП не несуть відповідальності за перевищення своїх повноважень. Наразі в Україні їх можуть судити за такими статтями:
- ст. 172-14 КУпАП — Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (Кодекс України про адміністративні правопорушення);
- ст. 426-1 ККУ — Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (Кримінальний кодекс України).
Проте, якщо зайти в реєстр судових рішень, то знайти такі справи майже неможливо.
«Українська правда» у вересні 2024 року отримала відповідь від Офісу генпрокурора на запит щодо статистики зареєстрованих і направлених до суду кримінальних справ за статтею 426-1. В ОГП уточнили, що виокремити дані щодо співробітників ТЦК неможливо, тому надали кількість усіх порушень з боку військових за цією статтею.
У відповіді ОГП зазначається:
- за 2022 рік зі 498 зареєстрованих кримінальних правопорушень лише 9 були направлені до суду;
- за 2023 рік серед 578 таких справ тільки 13;
- за січень-липень 2024 року з 365 — лише 3.
При цьому секретаріат омбудсмена Дмитра Лубінця повідомив, що за перше півріччя 2024 року громадяни надіслали 1190 звернень про порушення своїх прав працівниками територіальних центрів комплектування по Україні, тоді як за аналогічний період 2023 року надійшло 198 звернень.
Крім того, в інтерв'ю «Суспільному» Лубінець визнає, що не бачить притягнення до відповідальності працівників ТЦК навіть у «максимально ганебних випадках».
Загалом ця статистика дозволяє побачити тенденцію: правоохоронці вкрай рідко доводять до кінця справи, в яких військовослужбовці зловживають повноваженнями.
Яка ситуація на Вінниччині?
У реєстрі судових рішень немає жодної справи, у якій би винесли покарання працівникі ТЦК та СП за статтею 172-14 КУпАП або статтею 426-1 ККУ.
Єдина ухвала, датована 12 грудня 2023 року, є у Тульчинському районному суді Вінницької області. У ній адвокат постраждалого подав скаргу на постанову дізнавача Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області про закриття кримінального провадження.
У справі зазначається, що дізнавач провів досудове розслідування не в повному обсязі. А справа стосується побиття працівниками ТЦК та СП військовослужбовця, який перебував у відпустці.
Події того дня розвивалися так:
«13 жовтня 2023 року о 20.10 постраждалий, перебуваючи зі своїми знайомими на вулиці, побачив, як їде мікробус білого кольору. В даній машині знаходились чотири особи у формі ЗСУ. Даний мікроавтобус зупинився біля нього та, як виявилось, в ньому перебували працівники ТЦК та СП, які почали провокувати конфліктну ситуацію», — йдеться у справі.
Вказується, що ці особи вийшли з машини та почали «пред’являти претензії щодо проходження ним військової служби». Це обурило військового, який перебував у відпустці. Словесна перепалка відбувалася на підвищених тонах із застосуванням нецензурної лексики з боку працівників ТЦК та СП.
«Скориставшись своєю перевагою у кількості осіб, кинули чоловіка на землю та почали наносити тілесні ушкодження, в результаті чого йому було нанесено травми, а саме: забій м`яких тканин обличчя та шиї, а також він отримав травму зуба», — зазначають в ухвалі.
Після цього на місце подій приїхав наряд поліції Тульчинського РВП ГУНП України. Один із працівників ТЦК при поліцейських ударив постраждалого в область скроні, через що в нього з’явився синець і набряк під правим оком.
У свій захист працівники ТЦК та СП стверджували, що чоловік почав провокувати конфлікт, виходячи на дорогу. Водночас вони заперечували факт нанесення ударів військовослужбовцю.
Проте в ході судового розгляду слідчий суддя встановив, що досудове розслідування було проведено не в повному обсязі. Зокрема, не було допитано потерпілого, а показання працівників ТЦК та СП суперечили відеозаписам із нагрудних камер.
У результаті скаргу адвоката задовольнили, а кримінальне провадження направили для досудового розслідування.
Куди звертатися громадянам, які зіштовхнулися з проблемами у взаємодії з представниками ТЦК та СП:
- за номером 0 800 31 01 79;
- на електронну пошту [email protected];
- на чат-бот в Telegram.
Читайте також:
Заставу у 3,28 мільйона призначили Васілаке — підозрюваному в справі вбивства поліцейського
Шахрайство з донатами та перешкоджання ЗСУ: блогеру Шавлюку продовжили арешт ще на два місяці
Чи був хабар? Суд виправдав ексдепутата облради Бородія, а Шавлюк відмовився свідчити
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Тамара Дидур
Галина
Їм премії видають тим підорасам
Сергій Колесник
Ігор Володимирович
23:15. Середа. Робочий день закінчився. Телефонний двінок, «Бажаю здоровʼя, я військовий, мені дуже потрібна Ваша допомога. Кажу: «Звичайно, братику, що потрібно»? Розповідає. Розумію з розмови що військовий комусь спричинив тілесні ушкодження. Починаю детальніше зʼясовувати обставини. І десь через хвили три, плідної розмови, розумію що це ніякий не військовий а ТЦКшник, наш столичний ТЦКшник, який визначив для себе лінію зіткнення в столиці з власним народом. Я запитав у нього: «Що тебе змусило йти у ТЦК?». Він відповів: «Ви розумієте, я призивного віку, а ТЦК, дає бронь, мої знайомі які пішли в ТЦК, у всіх вже за рік і квартира і машина, саме тому і пішов. І ніби ж і зрозуміти хлопця можна, якби не одне «АЛЕ», калічити людей не можна. Я запитав у ТЦКшника, не огидно йому було бити людину і кому він спричинив тілесні ушкодження? Він розповів цілу історію про нахабного чоловіка, який «падло таке» прямо під камерою спровокував конфлікт, а потім його адвокат надав запис з камери у поліцію. І не дивлячись на те, каже він що в нас з полісменами дружня домовленість, справу в них забрали військові прокурори і йому тепер загрожує увʼязнення. Я запитав а чому ж він не воює? Відповів банально, страшно, вбити можуть.
Мені стало цікаво наскільки цей чоловік платежеспроможний, і я назвав суму гонорару в десять раз більшу за свою звичну. Він відповів що дуже дорого але погодився. Я сказав йому що по перше він не військовий, бо солдат який зрадив присязі перестає бути військовим і відмовив йому, маю право.
Я ніколи не буду захищати ні ТЦКшників, які нищать людей, ні поліцаїв які з ними чергують за одне. Моя принципова позиція. Я за простих людей, яким завжди допомагатиму.
Я в тому віці коли можу сам обирати де допомагати встановити справедливість.
Якось так.
Наталия Харькова reply Ігор Володимирович
Maria Grechko reply Ігор Володимирович