На Проводи готували спеціальні поминальні писанки

На Проводи готували спеціальні поминальні писанки
Про поминальні писанки сучасні писанкарі згадують нечасто. Не побачиш їх і на могилках предків. Сьогодні замість них на гробки кладуть звичайні крашанки. У давні часи померлим приносили писанки з чорним тлом, на якому зображено малюнок білими кольорами. Неохоче розповідають про поминальну писанку навіть відомі майстрині. Вінничанка Тетяна Пірус пояснює це тим, що все це дуже особистісне, своє. "Як бабусина хустка, чи батьків портрет." Такі спогади тримають у серці.

Водночас відома майстриня переконана, що вшанування померлих предків є дуже важливим для нашого народу. Ця традиція перевірена часом.
- Поки ми їх пам'ятаємо, доти вони, дорогі нам люди, з нами, - каже Тетяна Петрівна. - Незважаючи на те, що перейшли із світу матеріального в духовний.
Поминальні писанки - один з видів вшанування тих, хто вже переступив межу вічності. Вісім років тому Тетяна Петрівна працювала над поминальними писанками для тих стареньких бабусь, які передавали їй по крупиці все, що пов'язано з писанкарством. Виконала їх у такому стилі, як описав поминальну писанку відомий дослідник народних звичаїв Степан Килимник. За ним, чорна з білим писанка означає пошану душ померлих. Це знак подяки за охорону від лихих сил та опікунство.
"Писанки клали покійникам у домовину, коли людина помирала під час великодніх свят, - сказано у книзі Степана Киливника. - Малим дітям, незалежно від часу смерті, клали писанки на могили. Поминальні писанки залишали на могилі, або присипали землею, або розбивали там же, на кладовищі.
Тетяна Пірус, працюючи над згаданими поминальними писанками, відтворила на кожній з них ті символи, які їй підказувало серце й уява. Бо кожна людина - індивідуальність. Тому потребує на щось окреме, що притаманно лише їй одній. Тетяна Петрівна згадала писанкарку бабу Вечориху із села Рахни Лісові Шаргородського району. Та вміла в одній руці тримати одночасно саму писанку, віск, ще й свічечку між двома пальцями.
- Я скільки не намагалася повторити це, але так мені й не вдалося, - каже Тетяна Пірус.
Поминальні писанки Тетяни Пірус зафіксовані в одному з видань, видрукуваному в Києві. "Дуже просили упорядники книги, - каже пані Тетяна, - то не могла відмовити, сфотографувала роботи." На думку майстрині, про такий вид писанок  навіть говорити не можна. Бо йдеться про особисті спогади. Про них відомо лише вам і тим людям, яких уже нема з вами. Тому якщо хтось і пише такі писанки, то про це не розповідає. "З примусу вони не пишуться, - зазначає Тетяна Пірус. - Так само, як і кожна писанка. І на виставках їх ви не побачите. Бо в них інше призначення."
У дні поминальних свят на могилки дорогих людей більшість з нас кладе писанки чи крашанки. Але вони не поминальні. Передають торжество життя. Коли йдемо з цвинтаря, залишаємо яєчка на гробках. Наші предки робили так само, уточнює співрозмовниця. Або ж присипали землею чи просто розбивали їх тут же, на кладовищі.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
09:23 У Тростянці власник магазину побив і примотав 22-річного експедитора до стовпа 08:49 «Нива» вдома перемогла сусіда по турнірній таблиці «Чайку» 08:16 В цей день вітайте Івана та Марію. Історія, заборони та прикмети 27 квітня 21:00 Кінотеатр Коцюбинського показали на історичних фотознімках Від читача 16:15 Північна Корея вимагає значних поступок від Росії за участь у війні 20:02 Малюки бурої ведмедиці з Подільського зоопарку вийшли на першу прогулянку 19:03 Командир штурмового полку поліції Руслан Гурняк отримав від вінницьких волонтерок розмальований тубус play_circle_filled 18:08 В Жмеринському районі травмувалися два неповнолітні мотоциклісти. Обставини аварій 17:32 Як вирішити проблему з електросамокатами у Вінниці? Ми запитали 17:02 Світові лідери і тисячі вірян попрощалися з Папою Франциском у Ватикані play_circle_filled 16:07 У Ладижинській громаді стартувала ветеранська програма з елементами іпотерапії 15:36 Садиба Вітгенштейна і печера «Бабина діра»: що можна побачити в селі Бронниця 15:08 Чи варто приносити їжу на кладовище: розповідає священник 14:10 У Вінниці стартують Європейські дні Шляху святого Якова 13:31 Як штучний інтелект бачить міста Вінниччини: створили зображення за допомогою чату GPT 13:06 На Пирогова заборонили розворот: встановили новий знак для безпечнішого руху 12:13 На пішохідному переході у Вінниці водій Renault наїхав на жінку 11:33 Київ і Дніпропетровщина лідирують за штрафами від ТЦК: яка ситуація на Вінниччині? 11:12 У Вінниці вшанували ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС 10:09 Сім років під радіацією: як живе село, переселене із зони Чорнобиля після аварії на атомній станції?
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up