На Вінниччині в очищення Південного Бугу цьогоріч планують інвестувати близько 250 млн грн за умови співфінансування Державним агентством водних ресурсів України. Про це розказав Укрінформу перший заступник голови Вінницької ОДА Андрій Гижко.
— На Вінниччині вже виконано низку заходів з очистки акваторії Південного Бугу. Але це лише 1% від того, що треба зробити. Тому цьогоріч будемо активно працювати з Державним агентством водних ресурсів України, аби на конкурсних засадах вибороти право на співфінансування наших проектів. Задля цього вже розробляємо проектно-кошторисну документацію на виконання робіт з очистки донних відкладень орієнтовною вартістю 200 мільйонів гривень, — казав Гижко.
За його словами, зараз розробляють проектно-кошторисну документацію на очистку річки в межах Стрижавки, що коштуватиме понад 80 мільйонів гривень. Також планується розчистка мулу в межах Хмільника. Ціна такої очистки ще близько 50 мільйонів гривень.
Найдорожче коштуватиме очистка Південного Бугу в межах Вінниці: розчистити 11 кілометрів русла вартує орієнтовно 120 мільйонів гривень.
Минулого року силами ОДА очистили 900 метрів русла притоки Південного Бугу — річки Десна та рукав староріччя довжиною 60 метрів; та ще 300 метрів русла річки Південний Буг у санітарній зоні КП «Вінницяводоканал». Там же річку чистив земснаряд, придбаний за кошти міського бюджету Вінниці.
А тепер посадовці планують розширити «флот» земснарядів, на що хочуть витратити більше 12 мільйонів гривень.
Олена Яворська, еколог
— Якщо порівнювати з людиною, що захворіла, то земснаряд наче «аспірин». Він лікує симптоми — очищає річку від намулу, але не прибирає причини замулення водойми. Але без цього не можна розпочати повноцінне «лікування». Забруднення річок є наслідком різноманітних видів діяльності людини, і роботи по очищенню потрібно виконувати в комплексі.
Надалі потрібно зменшити зарегульованість течії — ліквідувати всі штучні водойми, що перестали бути ефективними для господарства. Для прикладу, робили став площею 5-6 гектарів для розведення риб, але нині — для зариблення не використовують увесь об'єм водойми.
Потрібно відновити режим прибережних смуг: забудова поблизу річки продовжується, розорювання та обробка добривами полів — також. Такого не повинно бути, якщо ми хочемо зберегти головне джерело питної води у області.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 13 від 26 березня 2025
Читати номер
Vlad Tkachuk
Мила Сторож
Марія Адамович
Поpошок reply Марія Адамович
Віталій Антонюк
Винищенна риба хіба не призводить до забруднення водоростями?