Із сьомого червня в районі водозабору, що знаходиться на території підприємства «Вінницяоблводоканал», працює новий земснаряд.
Невелика «шхуна» обладнана гіпророзмивом та фрезерним розпушовачем. Цими пристроями земснаряд поглиблює річище та піднімає намул з дна річки, який потім скидають на берег. На добу корабель може викидати до 800 м³ пульпи. І у майбутньому планують закупити ще кілька земснарядів, аби пришвидшити роботу.
У той же час, вінницький «Водоканал» ремонтує очисні споруди на Сабарові. А ще підприємство очікує на кредит від Світового банку на майже 40 мільйонів доларів, аби розпочати масштабну реконструкцію водопроводу в Вінниці.
У парі з новеньким земснарядом, який купили за 3,2 мільйона бюджетних гривень, працює старий, «водоканальський».
— Те, що робить новий земснаряд за один день, то старий витратить на це 20 днів, — сказав начальник департаменту комунального господарства Володимир Ніценко. Та далі розповів про результати роботи нового корабля для очистки річки
— Цей земснаряд вітчизняного виробництва з Херсону. Марка НСС 400/20-Ф-ГР. Тільки за тестовий період роботи, коли проводилася наладка пристроїв, машина вже відкачала 640 кубометрів намулу з дна річки. Надалі збільшимо потужність та плануємо вийти на показник 800 м³ пульпи (з яких 200 м³ буде намул, а все інше вода - авт.) за добу, — сказав Ніценко.
Усе, що дістануть з дна річки, будуть відкачувати на берег. Нині намул з водозабору викидають у ліс на території «Водоканалу». Володимир Ніценко казав, що цей грунт родючий та його можна використовувати в господарських цілях.
Питаємо, коли почнуть очищати воду в Бугу і в інших ділянках та чому обрали саме район водозабору.
— Цю ділянку обрали, бо ми постійно чистимо тут дно; маємо необхідну проектну документацію, — сказав директор підприємства «Вінницяоблводоканал» Олександр Чернятинський.
— На інші ділянки потрібно виготовити проектну документацію на очистку дна ріки в межах Вінниці, що заплановано на цей рік. Очищення річки та покращення якості води — це довготривалий процес, який не робиться за один-два дні. Тим паче, це потрібно вирішувати в комплексі, по всій довжині Південного Бугу, — сказав міський голова Сергій Моргунов.
Між іншим чиновники наголошують, що якість води з крана стане кращою вже після того, як закінчать чистити дно в районі водозабору. Та наводять приклад вичищення притоки Бугу — річки Десенки. Там після очищення дна та замулених джерел піднялася вода й підвищилася прозорість у річці.
На майбутнє, як розказали в мерії, розпочати очищення дна Бугу в інших районах, збільшити кількість земснарядів, аби пришвидшити роботу.
У коментарі журналісту начальник обласного «Водоканалу» Олександр Чернятинський розказав, що підприємство має отримати від Світового банку кредит. Розмір позики — майже 40 мільйонів доларів (1 мільярд 44 мільйони гривень - авт.). Про це ми писали ще минулого року, в новині: «Водоканалу» дадуть 1 мільярд гривень. На що їх витратять?
— Оформили перший транш на придбання техніки та зараз проводимо тендер на послуги консультантів. Ці люди допомагатимуть нам підготувати технічні умови для реалізації проекту. Заплановано реконструкція водопровідних станцій №2 та №3 та заміна мереж водопостачання та водовідведення по місту Вінниця, — відповів Чернятинський.
Питаємо, а що робитимуть з очисними спорудами на Сабарові?
— Роботи розпочалися минулого року. Зараз проводимо перший етап реконструкції очисних споруд: робітники лагодять прийомну камеру, вентиляція тощо. Це дасть змогу зменшити на третину неприємні запахи від очисних споруд. Минулого року на це отримали 30 мільйонів гривень від Міністерства екології, які майже використали. І цього року дадуть ще 30 мільйонів гривень. Думаю, до кінця року завершимо перший етап реконструкції очисних споруд на Сабарові.
Нагадаємо, у цьому році розпочали чистити притоку Південного Бугу — річку Десенку, в районі Стрижавки. Там відновили замулені джерела і рівень води у Десенці піднімається
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер