«Мобілізувати з 18-ти років можуть». Адвокатка пояснила, у яких випадках

«Мобілізувати з 18-ти років можуть». Адвокатка пояснила, у яких випадках
З Вінниччині вже мобілізували двох хлопців, яким не було 25 років. У них замість приписного, було тимчасове посвідчення військовозобов'язаного
  • Мобілізувати 18-річних можуть, якщо особа має статус «військовозобов’язаний», а не «призовник».
  • Як дізнатися у кого такий статус та до чого слід бути готовим? Поговорили з адвокаткою.

Президентом України 2 квітня було підписано Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» яким було зменшено граничний вік перебування призовників на військовому обліку з 27 років до 25. Вказаний закон набрав чинності 4 квітня 2024 року.

Проте вже двічі лише наше видання писало про мобілізацію хлопців, які не досягли мобілізаційного віку. 

Так, у квітні до війська забрали 21-річного Назарія Деруна, а в червні 19-річного Вадима Ящука

Відео дня

Тоді дії працівників ТЦК були виправдані законом, адже хлопці не мали статусу «призовників», а були «військовозобов’язаними». Причина — в них було «тимчасове посвідчення військовозобов'язаного».

Чи можуть мобілізувати з 18-ти років?

В силу цього вирішили детальніше розібратися у цій темі з адвокаткою Дар’єю Панфіловою. 

Дар’я Панфілова

— З точки зору практики та приписів законодавства скажу одразу – це один із найпоширеніших міфів про мобілізацію: «Мені немає ще 25 років і мене точно не мобілізують». Тому варто проаналізувати, коли призовник стає військовозобов’язаним, — каже Дар'я. 

Так, за приписами Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» (стаття 37) статус саме «військовозобов’язаний», а не «призовник» у наступних випадках набуває особа:

  • звільнена з військової служби в запас та не зарахована до військового оперативного резерву;
  • яка пройшла базову загальновійськову підготовку (станом на зараз в Україні немає жодної такої особи, адже проходження базової загальновійськової підготовки поки неможливе – коментує адвокат);
  • яка припинила альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» та підлягає взяттю на військовий облік військовозобов’язаних;
  • яка прибула з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
  • яка набула громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов’язаних;
  • знята з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
  • яка відповідно до статті 18 цього Закону звільнена від направлення для проходження базової військової служби;
  • яка досягла 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
  • яка звільнена із служби у військовому резерві та не досягла граничного віку перебування в запасі;
  • яка старше 25 років і раніше не перебувала на військовому обліку;
  • яка прибула після відбування покарання з установ виконання покарань.

Вищевказаний перелік не є вичерпним, адже є й інші підстави.

Наприклад, попередня редакція Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» містила наступне формулювання: «Підлягають взяттю на облік військовозобов’язаних особи, які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу».

— Поясню простими словами: якщо особа мала бути призвана на строкову військову службу, але отримала відстрочку від строкової служби, наприклад, у зв’язку зі станом здоров’я (набула статусу «непридатного до військової служби у мирний час – обмежено придатний у воєнний час») або відстрочка оформлювалась за інших підстав (наприклад, навчання) – така особа була зарахована у запас і набула статусу «військовозобов’язаного», — пояснює адвокатка. — Крім того, якщо особа проходила військову кафедру під час навчання у навчальному закладі, то після завершення такого навчання особі було присвоєно військове звання і її було зараховано в запас, тож особа набула статус «військовозобов’язаний».

Відтак, ми можемо чітко сказати, що хлопець до 25 років може бути мобілізована в тих випадках, які прямо передбачені законом, коли вона набула статусу «військовозобов’язаний» або за власною згодою такої особи.

Яким чином ми можемо встановити, що ми є військовозобов’язаними?

У більшості випадків – це можливо зробити завдяки саме військово-обліковим документам особи. До військово-облікових документів станом на сьогодні належать: 

  • для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці; 
  • для військовозобов’язаних — військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, паперовий або електронний військово-обліковий документ, що виданий після 16.05.2024 року за приписами Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

— Якщо вам було видано «військовий квиток» або «тимчасове посвідчення військовозобов’язаного» – ви маєте саме статус «військовозобов’язаного». Також, непоодинокими є випадки, коли запис «непридатний до військової служби у мирний час – обмежено придатний у воєнний час» вносився у «приписне» і інший військово-обліковий документ не видавався, тому треба максимально прискіпливо підходити до вивчення власних документів та норм законодавства, — зауважує Дар'я Панфілова. 

Хто та як отримував «тимчасове посвідчення військовозобов’язаного»?

У випадках про, які нам доводилося писати хлопці мали саме «тимчасове посвідчення військовозобов’язаного».

Його видавали у таких випадках:

  • взяті на військовий облік військовозобов’язаних та яким присвоєно первинні військові звання офіцерського складу запасу (до надходження їх особових справ);
  • втратили військові квитки (до їх отримання);
  • не проходили військову службу (навчальні збори) та не мають військово-облікової спеціальності;
  • визнані призовними комісіями непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до військової служби за станом здоров’я (до підтвердження цього рішення під час повторного медичного огляду);
  • прибули з місць позбавлення волі.

Що видають зараз, коли стаєш на облік?

Наразі видається саме військово-обліковий документ на бланку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (повна назва постанови вказана вище).

Що потрібно знати тим, хто має статус «військовозобов’язаний»?

— Якщо ви проаналізували норми права, ваші особисті військово-облікові документи та життєві обставини і зрозуміли, що ви маєте статус саме «військовозобов’язаний» — ви маєте розуміти, що на вас поширюються приписи Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, — говорить адвокатка. 

Якщо ви маєте статус «військовозобов’язаний», то маєте знати:

Зверніть увагу, військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», є чинним та не потребує обов’язкової заміни у разі (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
  • прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання;
  • або до центру надання адміністративних послуг,
  • або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).

 


Читайте також:

Випустили понад 40 ракет, влучили в «Охматдит»: наслідки ракетної атаки вранці 8 липня

Про ВЛК, розшук і штрафи: відповіді на головні питання про оновлення даних військовозобов'язаними

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Виктор Томчук

    Так, підтверджую з власного гіркого досвіду, що на сьогодні дітей до 25 років, у яких проблеми зі здоров'ям з дитинства і які раніше були звільнені від військової служби.

    При цьому роблять це достатньо підло -  ніхто нічого не пояснює, і не дають можливості навіть попрощатися
  • Читач79

    Тобто якщо ти здоров у тебе приписне і тебе до 25 років не мобілізують, а якщо хворий і тебе в 16 років дали тимчасове посвідчення військовозобов'язаного то тебе можуть мобілізувати, тому що зараз новий перелік хвороб і мінус 9 зір це ти придатний і йди на фронт

keyboard_arrow_up