Одного брата забрали, а іншого — ні: яким чином мобілізували 19-річного хлопця з Вінниччини?

Одного брата забрали, а іншого — ні: яким чином мобілізували 19-річного хлопця з Вінниччини?
 • В Чернівецькій області до ТЦК відправили 19-річних братів Вадима та Руслана Ящуків з Уладівки, що на Вінниччині. Одного з них відпустили, бо за віком він не підлягає мобілізації, а іншого забрали на навчання.
 • Як це сталося та чому один 19-річний брат підлягає призову, а інший ні? Розбиралися.

До редакції «20 хвилин» звернулася Яна Ящук, мама двійнят Вадима та Руслана. Хлопці народилися та проживали в Уладівці Вінницької області, а до одного з смт Чернівецької області поїхали на роботу, де працювали на складі. Наразі їм обом по 19 років.

У вихідний день разом з групою друзів вони вирішили піти на рибалку. Це було 6 червня, четвер. Як розповіла мати, їх зупинили прикордонники. У хлопців були дозволи на перебування на цій території, тому вони не хвилювалися.

Ближче до третьої години дня їх перевезли до ТЦК в смт Глибока. В територіальному центрі комплектування залишили трьох: Руслана та Вадима Ящуків, і ще одного їхнього товариша. Двох інших, з якими відпочивали хлопці, одразу відпустили, оскільки один з них вже є військовим, а інший неповнолітній.

Відео дня

Один є придатним, а інший — ні

Протягом цілого дня батьки не могли додзвонитися до дітей, тому звернулися до правоохоронних органів своєї області. Поліція допомогла їм зв'язатися з прикордонною службою в Чернівецькій області, а ті вже з ТЦК. Там рідним пояснили, що хлопці перебувають в казармі і зв'язатися з ними не можна, бо в них забрали телефони.

Речниця поліцейського главку Заріна Маєвська підтвердила слова матері про цей інцидент. Відомо, що заява рідних про викрадення дітей була зареєстрована того ж дня і скерована до Чернівецької області для розгляду за підслідністю.

Мамі двійнят не вдалося вийти на зв'язок з синами. Лише пізніше, як розповіла жінка, ввечері їй зателефонували з поліції і повідомили, що наступного дня хлопців мають відпустити. Так і сталося, але не для всіх.

Руслана Ящука відпустили, а Вадима відправили на проходження ВЛК.

— Поки я виїхала туди з сестрою, то там діти (брат та друзі Вадима, — авт.) намагалися чимось допомогти. Але ніхто їх не слухав, нічого вирішити не змогли. Коли я приїхала, то було близько одинадцятої вечора, — розповідає мати. — Вранці ми пішли до ТЦК, але нас не пустили навіть на поріг. Поліцію викликали. Я пояснила, що не можу зв'язатися зі своєю дитиною. Вони взяли мої паспортні дані і свідоцтво про народження Вадима.

Після цього до Яни Ящук вийшов один із працівників ТЦК і сказав, що хлопця тут вже немає. Тоді поліція повідомила матері, що її син вже на полігоні у Рівненській області.

Наступного дня на зв'язок вийшов вже й сам Вадим. Він набрав матір з чужого номера і підтвердив, що справді перебуває на полігоні. Тоді жінка дізналася, що він пройшов ВЛК, де йому зробили лише каріограму, і за її висновком визначили, що хлопець здоровий. Проте, хлопець говорив, що його планують відправити на повторне ВЛК у Львів.

Однак цього не сталося. Як тільки Вадима повезли, то зателефонували і сказали, щоб поверталися. Причина полягала в тому, що він ніби то підписав документи, де висловив згоду з висновком.

— Вадим каже, що нічого не підписував. Тому ми думаємо, що можливо й підробили підпис. Найняли адвоката, щоб розібратися у цій справі, — говорить Яна Ящук.

Тож як розгортатиметься ця ситуація далі, будемо слідкувати.

Можуть мобілізувати з 18-ти років

Проте нині знаємо відповідь на декілька питань. Одне з яких: чи можуть в Україні мобілізувати з 18-ти років?

Так, можуть. Схожий випадок трапився нещодавно у Тульчині. Там мобілізували 21-річного Назарія Деруна. Тоді журналістка «20 хвилин» спілкувалася з керуючим партнером Адвокатського об'єднання «Макс Гарант», адвокатом Максимом Скржешевським. Він пояснив, що особи, які є військовозобов'язаними, тобто перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, можуть бути мобілізовані з 18 років.

А у випадку, як і з Назарієм, так і з Вадимом, вони є військовозобов'язаними. А саме мають тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

Вадим, як розповіла мати, має проблеми з серцем, тому коли ставав на облік, отримав саме таке посвідчення. Строкову службу не проходив. Був визнаний непридатним до служби в мирний час і обмежено придатним у воєнний.

Додатково адвокат пояснив, що саме статус «непридатний до служби в мирний час і обмежено придатний у воєнний» є найчастішою причиною отримання такого посвідчення. Воно заміняє військовий квиток для певних категорій осіб.

Чому не мобілізували брата, якому теж 19 років?

Руслан Ящук здоровий. Тому, коли ставав на облік, отримав звичайне приписне посвідчення. Тож згідно з законодавством до 25 років його все ще мобілізувати не можуть.

З того, що наразі заспокоює батьків Вадима, це те, що їм сказали: якщо стан здоров'я справді не відповідний, то його не відправлятимуть у гарячі точки, і він нестиме службу переважно в мирних місцях. 

Та мати зазначила, що найнеприємніше у всій цій історії те, що навіть, коли звернулися через правоохоронні органи до працівників ТЦК, то ті все одно не дали можливості поговорити з дітьми. 

— Ми ж дзвонили, вони точно це бачили, то чому не дати можливості поспілкуватися, щоб ми хоча б знали, що з нашими дітьми? — каже жінка. — Крім того, не зрозуміло навіщо хлопців зачиняли на колодку в казармах. А також відправили на полігон без нічого. Він навіть зарядки до телефону не мав.  

Про ці моменти журналістка «20 хвилин» хотіла б дізнатися у Чернівецькому ТЦК. Додзвонитися до конкретного територіального центру комплектування, куди забрали хлопців, не вдалося. Відповідь отримали лише в обласному ТЦК, де сказали, що найкраще написати їм на пошту. Тож як тільки отримаємо коментар, додамо його до матеріалу.

 


Читайте також:

Як ви оцінюєте якість водопровідної води у Вінниці? Ми запитали вінничан

Чи могли його спеціально підпалити? Історія зруйнованого млина Потоцького

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (30)
 • Clover Leaf

  Адольфо Августович Піночет переважно такі коментарі кончені пишуть!Яких це не стосується.
 • Тетяна Сивак

  Адольфо Августович Піночет напевно тебе і давить мій чоловік третій рік воює то іди воюй вояка диванний
 • superandrey bolkonskiy

  .
 • Тетяна Сивак

  Адольфо Августович Піночет то пошли свого

keyboard_arrow_up