У вересні цього року нашій гордості, Вінницькому планетарію, виповнилося 65 років. Він один із чотирьох стаціонарних діючих в Україні. Нещодавно місцеві та всеукраїнські ЗМІ облетіла новина — працівників однієї з найбільших обсерваторій попросили написати заяви на звільнення.
Марія Левченко, головний вінницький астроном, яка пропрацювала в планетарії 63 роки, із зарплатою у половину мінімальної ставки, і дотепер знайомить із зоряним небом малюків та дорослих. Вона із сумом каже журналісту «20 хвилин», — працювала б тут і за чверть зарплати, лишень би планетарій не закривали.
— Нас працює п’ять осіб. Всі на мінімальній зарплатні, — розповідає Марія Федорівна. — З березня по серпень через карантин були у відпустці за власний рахунок. Вийшли, трохи пропрацювали, і тут нас попередили, що у найближчий час можуть звільнити. Через те, що не мають чим платити зарплату. Ми шоковані такими новинами. Адже наш планетарій на сьогодні єдиний, який працює у західному регіоні. Крім вінничан до нас на екскурсію приїздять Тернопіль, Хмельницький, Рівне, Львів, Житомир, Черкаси, Чернівці, Івано-Франківськ, Одеса. Мали б вітати з 65-річним ювілеєм осерваторії, натомість просять звільнятися.
За словами працівників, щороку у наш планетарій, що знаходиться у Центральному парку культури та відпочинку, приїжджали десятки тисяч туристів різних вікових категорій та раділи, що можуть вивчати зоряне небо завдяки унікальному оптико-механічному апарату «Планетарій». В обсерваторії також їм демонстрували цікаві повнокупольні фільми з астрономії та природознавства.
Кілька років тому заклад реконструювали та модернізували, відтак він тепер має сучасний ремонт, новітню техніку і цікаві програми.
Навіть з початком карантинних обмежень в планетарії знайшли спосіб працювати за всіма правилами. Зменшили кількість посадочних місць з урахуванням санітарних дистанцій та вимог. Це не допомогло — працівників просять написати заяву на звільнення за згодою сторін.
Керівництво це пояснює збитковістю, мовляв під час карантину дивитися на зірки ніхто не ходить, платити зарплату працівникам немає чим.
— Нам сказали, що ставайте на біржу, і можливо в березні знову відкриємося і будемо працювати, — говорить лектор Ганна Таранушко. — Ми і так отримуємо мінімальну зарплатню, тому запропонували керівництву написати заяву за власний рахунок на будь-який термін, лише б по завершенню карантину за нами місця залишилися, і ми знову приступили до роботи. Нам відмовили, пропонували писати лише заяву на звільнення.
Вже кілька днів пройшло після резонансної новини, а працівники планетарію категорично відмовляються писати заяви на звільнення. Кажуть, що вже давно місцеві ділки мріють переробити планетарій у ресторан, хоча поруч занедбаний «Імперіал» стоїть. Бояться, якщо звільняться — обсерваторію дійсно переформатують.
— Начальник відділу кадрів вже двічі змушувала нас писати заяву за згодою сторін, поки не пишемо, тримаємося, — говорить знаний лектор і астролог Марія Левченко. — Бухгалтер каже, що пора зачинятися, бо ми не рентабельні. Звісно, через коронавірус планетарій відвідує мало людей, але у вихідні повні зали. Ми теж вихід із ситуації керівництву пропонували, — зробити квитки дорожчими. Поруч у парку на каруселях три хвилини покататися коштує 50-70 гривень. А у нас квитки на часову програму 20-40 гривень. В музеях та кінотеатрах в рази більше. Як можна оновлений планетарій закрити, тут така техніка, що столичні фахівці заздрять.
У прес-службі Вінницької міської ради теж запевнили, наш планетарій не перепрофілюють, а можливо закриють на період карантину.
— Про закриття планетарію навіть мови не може бути,— говорить Аліса Мисловська, директор департаменту у справах ЗМІ та зв'язків з громадськістю.— Ігор Любовський, керівник підприємства, на балансі якого знаходиться планетарій, у свій час чимало зусиль доклав і коштів залучив, аби зберегти і оновити наш планетарій. На 60-річний ювілей обсерваторії запросив першого і єдиного астронавта незалежної України, космонавта Леоніда Каденюка. А те, що працівників не за свій рахунок просять, а рекомендують звільнитися за згодою сторін, в цьому теж є певна логіка. Ставши на біржу праці, вони отримуватимуть кошти. Коли епідемія піде на спад, лектори повернуться на свої робочі місця, вінничани та гості міста знову відвідуватимуть цікаві лекції.
Ігор Любовський, директор «Вінницязеленбуду», на балансі якого знаходиться планетарій повідомив журналістів, що обсерваторію закривати не будуть. Звільняти теж ніхто нікого не збирається.
— Планетарій працює на самоокупності. На жаль, у цьому карантинному році, цифра доходу, на яку ми очікували, в п'ять з половиною разів менша, ніж в минулому році, Виручка впала на 80%.— говорить Ігор Любовський.— Загалом прямі витрати закладу становлять 86 тисяч гривень на місяць. За жовтень планетарій заробив 24 тисячі. відтак, ми змушені приймати відповідні рішення. Переконую, наша обсерваторія ні в якому випадку не закривається. Вона є, була, і буде. Робочі місця залишаться за працівниками планетарію, в будь-якому випадку.
Ігор Любовський переконує, що напрямок роботи обсерваторії не зміниться. Наразі Вінницький планетарій працює у звичному режимі, з дотриманням усіх карантинних норм. Рада колективу наразі шукає шляхи вирішення питання виходу із ситуації.
Читайте також:
Переважною більшістю голосів. Кого обрали ректором Вінницького педуніверситету
«Хочу закохатися до нестями». Вінничанин розповів про своє життя після проекту «Холостячка»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер