На порталі «Тексти» зробили масштабне дослідження води в найбільших річках України. Для цього журналісти зібрали дані з 400 пунктів контролю від Держагентства водних ресурсів. У результаті склали докупи 16 параметрів забрудненості річок за останні п’ять років.
Журналісти нанесли на мапу України найбільші річкові басейни. На кожному з них позначені місця, де співробітники Держагентства збирають воду на аналіз — «квітки». Якщо у позначки багато рожевих «пелюсток» — значить забруднення перевищує норму, «блакитних» — вода в межах норми.
Для прикладу, якість води Південного Бугу в місцях навколо Вінниці.
У водозаборі «Водоканалу» вище норми:
За очисними спорудами на Сабарові (1,5 кілометри нижче греблі Сабарівського водосховища) до вище перерахованих показників, які перевищують норму, додаються:
Це все є сигналом, що за останні п’ять років в Буг скинули багато забрудненої води. Дослідження за цим посиланням
А ще на мапі є кнопка «Хто забруднює річки в твоїй області»: список підприємств, які, за офіційними даними Держводагентства, забруднюють ріки. Підприємства відповідальні за значну частину забруднення рік у Вінницькій області:
А чому вони продовжують забруднювати воду? У «Текстах» дають таку відповідь на це питання:
«Підприємства повинні очищувати усю воду, яку скидають у річки. Але часом вони не можуть цього зробити, оскільки мають застарілі технології, а модернізація коштує надто дорого. Іноді необхідне обладнання взагалі відсутнє. В той же час деякі підприємства свідомо економлять на очисних спорудах, щоб отримати додатковий прибуток.
У таких випадках держава може надати підприємству право скидати в річки забруднену воду. Проте, кількість речовин, які вони можуть скинути, обмежують. Вона встановлює «гранично допустимі скиди», скорочено — ГДС.
ГДС потрібні для того, аби поступово зменшувати рівень забруднення. За право забруднювати довкілля підприємства платять екологічний податок. Якщо вони перевищують встановлені норми — то зобов’язані сплатити штраф.
Одна з функцій ГДС — зробити невигідним забруднення річок. В Україні діє державна стратегія екологічної політики. У ній закріплено, що до 2020 року кількість речовин-забруднювачів має зменшитись на 15%. Тому підприємства повинні модернізувати свої очисні споруди, щоб відповідати новим вимогам», — йдеться на сайті.
Нагадаємо, в районі «Водоканалу» почали чистити Південний Буг.
Читайте також:
Фото у матеріалі: скріншоти з матеріалу texty.org.ua
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер