Гранти для ветеранів від «єРобота»: які суми, хто може податись та особливості програми

- Повернутись до цивільного життя через запуск власної справи — таке держава пропонує ветеранам війни.
- На бізнес готова давати 250 тисяч, пів мільйона та один мільйон гривень.
- Головна умова — ветеран має створювати робочі місця, куди братиме, в тому числі своїх побратимів.
- Розбиралися в нюансах програми.
З 10 квітня почали діяти грантові програми для ветеранів. Від держави можна розраховувати на такі суми — 250 тисяч, півмільйона та один мільйон гривень. Гроші можна буде витратити на свій бізнес — на оренду приміщень, закупівлю обладнання та сировини, маркетинг тощо.
Є нюанси: обов’язковою умовою для отримання гранту є створення робочих місць. А при отриманні 500 тисяч або одного мільйона гривень — 30% від цієї суми в бізнес має вкласти сам ветеран.
Хто в розумінні цієї програми є «ветераном»? На які види підприємництва даватимуть кошти? Та як подати заявку і що треба вказати? Розбираємося.
Хто може отримати грант
З 10 квітня розширили проєкт «єРобота» на ветеранів. За цією програмою, нагадаємо, українці можуть отримувати гранти (гроші, які не треба повертати - авт.) від держави на запуск/розвиток власного бізнесу.
Ветеранами, в розумінні цієї програми, є не тільки учасники бойових дій в нинішній російсько-українській війні. Але і ветерани війн, в яких брав участь колишній СРСР.
Ще учасниками грантової програми можуть стати учасники ТРО, добровольчих формувань, піротехніки, які залучалися до розмінування деокупованих територій; правоохоронці та представники спецслужб розвідки, безпеки України, які брали участь в стримуванні та відсічі збройної агресії росії. Повний перелік наведений у пунктах 2, 11, 19-24 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
До того ж претендувати на кошти за проєктом «єРобота» можуть люди з інвалідністю, отриманої внаслідок війн колишнього СРСР, АТО/ООС, нинішньої збройної агресії. Повний перелік наведений у пунктах 1, 4, 7, 11-13 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Варто зауважити, що статус «людина з інвалідністю внаслідок війни» може отримати як військова людина, так і цивільна.
Плюс, гранти від держави можуть отримати член сім'ї учасника бойових дій, людини з інвалідністю внаслідок війни.
Розмір грантів та умови отримання
Обов’язковою умовою для отримання гранту є створення робочих місць. У Мінекономіки розраховують, що ветерани братимуть на новостворені підприємства своїх побратимів та інших учасників бойових дій, щоб люди мали можливість повернутися до цивільного життя.
Так:
- 250 тисяч гривень дають для учасника бойових дій та/або людини з інвалідністю внаслідок війни за умови створення одного робочого місця;
- 500 тисяч гривень — для члена сім'ї учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни за умови створення двох робочих місць;
- 1 мільйон гривень — для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни, які зареєстровані як ФОП не менше ніж 3 роки, за умови створення чотирьох робочих місць, мінімум 2 з яких займуть ветерани або особи з інвалідністю внаслідок війни.
Гранти на 500 тисяч гривень та 1 мільйон гривень надаватимуться за умови співфінансування з отримувачем у співвідношення 70/30, тобто отримувач гранту має вкласти у свою справу 30% власних коштів, 70% коштів надасть держава у вигляді гранту.
Або ж простими словами, при отриманні гранту на 500 тисяч гривень: 350 тисяч гривень — внесок держави, 150 тисяч — внесок члена сім’ї ветерана. При отриманні гранту на 1 мільйон — 700 тисяч дає держава, 300 тисяч гривень має профінансувати ветеран.
Як і де заповнювати заявку
Урядовці зазначають, що грантові кошти підприємець може використати на придбання обладнання, сировини, матеріалів, оренду приміщення, транспортних засобів, необхідних для реалізації свого бізнес-проєкту, закупівлю ліцензійного програмного забезпечення, оплату послуг з маркетингу та реклами.
Отримувачі грантів зможуть безоплатно пройти навчання з питань підприємництва та отримати консультації у регіональних центрах зайнятості.
Подавати заявку на грант можна онлайн, через портал Дія. Розглянемо за приклад «Грант на власну справу», розміром 250 тисяч гривень.
Для початку необхідно авторизуватися на веб-сторінці сервісу. Для верифікації ви можете підтвердити свою особу через BankID (ПриватБанк, Mono, Ощад тощо).
Наступним кроком для подачі заявки буде заповнення анкети. Серед питань: поточне місце проживання, особисті дані, місце провадження діяльності, дані про членів сім’ї, рахунки в банках, активи, використання гранту.
Особливу увагу слід звернути на пункт «використання гранту», де вам необхідно ретельно розписати свій бізнес-план, відповідаючи на запитання:
- Про суму запиту.
- Кількість працівників, яких ви плануєте найняти.
- Номер КВЕДу (класифікаційні види економічної діяльності). Перелік доволі широкий.
- Щомісячної планової виручки.
- Відсоток очікуваної рентабельності.
- Збитки, яких зазнали у зв’язку із веденням бойових дій.
- Вплив від отриманої допомоги на свій бізнес.
- Як ви плануєте використати грант.
Документ вашого бізнес-плану необхідно підвантажити на портал у форматі Excel (ШАБЛОН).
Після заповнення заявки залишиться лише отримати відповідь від Державної служби зайнятості, які мають вас запросити на співбесіду.
У разі схвалення — маєте відкрити рахунок у банку протягом 15 робочих днів із дня отримання рішення. А потім чекати зарахування коштів. За постановою уряду №738 про надання грантів бізнесу це не повинно перевищувати 10 робочих днів. Фінал – виконання умов гранту й гарантована допомога держави.
Раніше, нагадаємо, ми розповідали досвід підприємця, який подавався на грант від держави. Чоловік розповів про особливості захисту бізнес-плану в службі зайнятості та дав п’ять порад у його заповненні.
Також на порталі «Дія» присвячена окрема вкладка з відповідями, контактами для консультацій та посиланнями на інші грантові програми для ветеранського бізнесу. Радимо перейти на цей сайт. Можливо для вас там буде корисна інформація.
Читайте також:
Де вінничанам отримати безповоротну фінансову допомогу: п'ять грантів на бізнес
Життя з нуля. Як переселенці організували власний бізнес на Вінниччині
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.