Газ по 6,99 грн вже з лютого. Такий тариф і для тих, що купують по «літнім» цінам?

Газ по 6,99 грн вже з лютого. Такий тариф і для тих, що купують по «літнім» цінам?
Влада вирішила знизити ціну газу після тарифних протестів. Зокрема, сьогодні 14 січня люди пікетували Вінницьку ОДА, разом з рухом Save ФОП / Фото Михайла Курдюкова
  • На тлі тарифних протестів державна влада взялася знижувати ціни на газ.
  • Урядовці пропонують зробити єдину ціну — 6,99 гривень за кубометр для всіх побутових споживачів. Стільки газ має коштувати вже з лютого.
  • Однак є споживачі, які замовили газ за літніми цінами й платять 4-5 гривень за куб. Як для них зміниться ціна?

Учора, 13 січня, в Офісі президента провели енергетичну нараду. Там озвучили план, як будуть знижувати платіжки за газ, які підскочили в січні.

«Ринкові ціни на сьогодні завеликі, особливо якщо зважати на пандемію. Ми як держава повинні стояти на захисті своїх громадян, а це означає — в економічному плані теж», — передає прес-служба слова президента України Володимира Зеленського.

«З першого лютого всі споживачі України будуть сплачувати суттєво менше за природний газ. Можу сказати, що, за нашими даними, середня ціна на газ в Україні в січні була вище, ніж 9600 гривень. Відповідно, ціна буде знижена в середньому для населення України до 6999 гривень», — повідомив в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко. 

Відео дня
Нарада в ОПУ / Фото прес-служби президента України

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль додав, що така ціна діятиме впродовж опалювального сезону або до завершення карантину. Отож, якщо заяви чиновників будуть затверджені у постанову Кабміну (чого ще немає), то з лютого єдина ціна для споживачів буде складати 6,99 гривень за куб на місяць.

Хоча тут є свої нюанси, чому деякі споживачі продовжать платити менше.

Не всім по 6,99

З запуском ринку газу побутові споживачі отримали змогу вільно міняти собі газопостачальника. І щоб заманити більше клієнтів, постачальники стали пропонувати газ на зиму за літніми цінами. У вересні діяли, зокрема, такі пропозиції:

  • «Нафтогаз» пропонував новим споживачам придбати газ на цілий рік за 4,73 гривні за кубометр/на місяць; 
  • компанія ETG продає газ по 4,69 гривні за куб, якщо споживач замовляє обсяг на шість місяців; 
  • запорізька компанія «Палівенерго» готова була продавати газ по 4,2 гривні за куб за умови передзамовлення обсягу на сім місяців.

Чи будуть споживачі, які запаслися газом, платити з лютого по 6,99 гривень за куб? У «Нафтогазі» кажуть, що ні.

«Для клієнтів, які оформили тарифний план «Річний», вартість газу не зміниться і складе 4,73 грн, 5,24 грн та 6,45 грн за куб. м, відповідно до умов договорів», — йдеться в повідомленні на сайті.

Таку ж думку висловлюють і у компанії «Вінницягаз збут», яка є найбільшим постачальником газу в нашій області.

— Споживачі, які замовили обсяг газу за програмою «Твоя енергонезалежність», продовжать отримувати його за цінами, вказаними в укладених договорах, — говорить фахівець зі зв’язків з громадськістю «Вінницягаз збут» Тетяна Добровольська. — Тобто, вартість газу для них не зросте і зберігається на рівні 4,49 гривень, 4,99 гривень та 5,49 гривень за куб. Але якщо споживач до 31 березня використає свій резерв газу, то далі буде отримувати газ за поточними цінами.

Тому урядова ціна 6,99 буде далеко не для всіх побутових споживачів. І це не єдина новація від уряду, який планує повернути вже підзабуте державне регулювання тарифу — проект постанови прем’єр Шмигаль доручив підготувати невідкладно. Чому ж регулювання позбавились?

«Хронологія» газових цін або історія по колу

У попередні роки ціну на газ для населення встановлювала держава. Незалежно від пори року, попиту на блакитне паливо та цін на цей ресурс в Європі (третину газу для власного споживання Україна імпортує) — ми платили фіксовану плату. Наприклад, з 1 квітня 2017 року до 31 жовтня 2018 року діяла ціна 6,95 гривень за куб; а з 1 листопада 2018 до 30 квітня 2019 року — 8,54 гривні.

З травня 2019 року ціна на газ перестала бути єдиною для всієї країни. Уряд Гройсмана склав новий механізм регулювання: ціну газу для населення прив’язали до вартості палива для промисловості та множили на дисконтний коефіцієнт 0,8.

У перший місяць дії формули ціна зменшилася на 17 копійок за куб. Далі зменшення склало 70 копійок, 1,8 гривні, 2 гривні, якщо порівнювати з квітневою вартістю газу.

Проте з січня 2020-го ціни на газ як товар прив’язали до європейських. Чому? Бо в зимовий період на українському ринку ми маємо дефіцит газу, а власного газу в Україні поки що недостатньо. Залежність від імпорту зумовлює прийняття умов ціноутворення європейського ринку. Для орієнтиру уряд зобов’язав обрати найбільший в Європі газовий хаб — TTF (Нідерланди), пояснили в «Нафтогазі»

З серпня Україна перейшла на ринок газу, де ціну для побутового споживача. Постачальники газу стали встановлювати власні розцінки, хоча і надалі мають зважати на європейські ціни — навіть якщо постачальник придбав газ у влітку за низькими цінами, у рахунках для споживачів він вказує ціну, актуальну для європейського ринку.

І чим ближче був опалювальний сезон, тим більше зростали ціни на газ, що видно на прикладі «Вінницягаз збуту».

«З кінця листопада ціни на європейському ринку зростали кількома етапами через низку факторів, відзначають аналітики Української енергетичної біржі. На початку грудня стимулюючим фактором були страйки у Франції проти ядерних реформ. Підвищенню цін сприяла й ситуація на ринку LNG. Азіатські спотові ціни на скраплений газ у грудні зросли до найвищих з вересня 2018 року показників через високий попит на опалення та проблеми з постачанням. Холодна погода в Європі теж сприяла зростанню цін. У результаті спотові ціни на європейському ринку досягли річних максимумів, зазначили в Українській енергетичній біржі», — йдеться в матеріалі «Економічної правди»

У січні ціни на газ в різних постачальників коливаються від 6,99 до 10,8 гривень за кубометр. Повернення в лютому до фіксованої ціни на газ та державного регулювання тарифів несе небезпеку для економіки, вважає економіст Сергій Фурса.

— Фактично в нас зараз діє ринкове ціноутворення, а його хочуть знову замінити, повернути до фіксованої ціни на газ, а це руйнація співпраці з МВФ. Це негативно. Ми бачили фіксовану ціну на газ 10-13 років, коли українцям розповідали про низькі тарифи, а державний борг значно зростав, — попереджає Фурса.

Не тільки газ, нагадаємо, зріс у ціні з 1 січня.

 

Читайте також:

Як змінити газового постачальника. Досвід вінничанина

Пільговики у Вінниці можуть їздити з пересадкою, яка не списує поїздки

Зарплати, тарифи та пенсії, що будуть для вінничан у 2021 році

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (51)
  • Валентина Киевская
    А за січень хто платить нормально з лютого
  • Наташа Очеретна
    А електроенергія що????Ми живем в країні.,де є 4 атомні станції і що?
  • Вадім Колихан
    Бл...цькі маркетологи. По 6.99 а не 7.00
  • Ірина Герасимчук
    Зразу прям стало легше,дурня якась,щось знову намутили!?!?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:04 Рятувальники винесли непритомну жінку з палаючого будинку в Брацлаві photo_camera 19:11 Радісна звістка: п'ятеро вінничан повернулися додому з полону. Наймолодшому — 20 play_circle_filled photo_camera 19:09 На Привокзальній Volkswagen збив 55-річного пішохода 18:20 Підлітки з Балаклії позмагалися з вінничанами в футболі, легкій атлетиці і боксі photo_camera Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 18:17 У Вінниці затримали 27-річного наркозакладчика з амфетаміном 17:25 Пенсії зростають, але не встигають за цінами. Які виплати у вінничан? 17:14 «Нива» не змогла продовжити переможну серію. Поступилася в Чернігові 16:43 На Вінниччині за добу ліквідували 28 масштабних пожеж на відкритих територіях photo_camera 16:01 На велодоріжці водійка Peugeot збила 15-річну дівчину на електросамокаті 15:08 Вінницькі надзвичайники перевірили храми до Великодня play_circle_filled 15:00 Привітання Юлії Тимошенко та народного депутата від ВО «Батьківщина» Олега Мейдича (Пресслужба партії ВО «Батьківщина») 14:45 Жінка з парасолькою: розповідаємо історію скульптури біля готелю «Франція» 14:02 Біля Бродецького у ДТП загинув 84-річний мотоцикліст з Бердичева 13:13 Аварія біля Василівки: четверо людей у лікарні після зіткнення двох авто photo_camera 12:12 До якого храму підете освячувати великодні кошики? Ми запитали вінничан 11:27 «Наречена» за 50 тисяч намагалася вивезти ухилянта. Це була її друга спроба 10:45 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 14 – 19 квітня photo_camera 10:01 Що не можна робити у Велику Суботу: традиції та заборони напередодні Великодня 09:06 На Великдень діятимуть обмеження на масові зібрання
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up