Для більшості українців 9 травня — це День пам’яті. Усе змінила війна з росією

- Неоголошена війна росії проти України стрімко змінює наших людей. Це доводить опитування соцгрупи «Рейтинг».
- Українці стали набагато менше ностальгувати за СРСР, більшість — не проти демонтажу російських та радянських назв вулиць.
- День Перемоги нашими людьми став сприйматись як меморіальний день і, як «Ніколи знову».
Напередодні 9 травня соцгрупа «Рейтинг» опитала українців щодо їх ставлення до радянського минулого, ролі та участі українського народу в Другій світовій війні, їхню думку щодо заборони символів та демонтажу пам’ятників.
Опитали телефоном тисячу людей, віком від 18 років, з усіх областей, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Похибка — не більше 3,1%.
Сумують по «совку» все менше людей
Відтак повномасштабна війна росії відчутно вплинула на ностальгію за СРСР. Через розпад Радянського Союзу нині жалкують 11%. Це найнижчий показник за історію спостережень, адже у 2010 році ностальгували за СРСР 46% українців.
У «Рейтингу» стверджують, що з широкомасштабною російською агресією відбулася «декомунізація» та «дерусифікація» суспільної думки. Усе «радянське» часто тепер сприймається як російське, а відповідне — вороже. Головна причина — використання російською пропагандою у війні проти України радянських символів та спекуляцій на «спільному» історичному минулому.
Ставлення до Дня Перемоги
Змінилося і ставлення до Дня Перемоги 9 травня. Раніше це свято абсолютною більшістю (80%) дорослого населення сприймалося як таке, що має значимий, особистий символізм. Нині для значної частини опитаних це свято перейшло у розряд пережитків минулого (36%), або ж буденності (23%).
А «переможний» символізм цього дня змінився на «меморіальний». З 2012 року фіксувалася поступова динаміка переосмислення цієї дати. Але війна з росією різко змінила погляди українців і сьогодні для 80% опитаних — це День пам’яті, і лише для 15% — День перемоги (у 2018 таких було 58%).
Але попри зміну ставлення до символізму Дня Перемоги, українці високо (78%) оцінюють внесок українського народу у перемогу над фашизмом, а 67% переконані, що саме Україна зробила найбільший вклад в перемогу над Німеччиною у Другій світовій війні.
Оцінюючи сучасну російсько-українську війну 3/4 респондентів вважають, що українські воїни захищають сьогодні як народ України, так і народи Європи.
Усе більше людей проти російського. У всьому
Понад 65% підтримують перейменування вулиць в Україні, що містять російські, або ж радянські назви. 71% — за демонтаж пам’ятників, які пов’язані з росією. 62% — за заборону на радіо та телебаченні музичної продукції з росії.
Водночас суперечливо сприймається ініціатива щодо вилучення зі шкільної програми творів російської літератури (підтримують — 35%, не підтримують — 30%, нейтрально ставляться — 31%).
А щодо демонтажу пам’ятників, пов’язаних з історією Другої світової війни відносна більшість виступає проти (40%). Підтримують цю ініціативу — 19%, нейтрально ставляться до неї — 36%.
Читайте також:
Знищена техніка росії у Вінниці. Навіщо її привезли, хто дозволив і куди зникли «три солдати»?
«Коли бачиш сивину на скронях дітей — хочеться кричати». Біженки знайшли вінницьку рятівницю
У Вінниці розцвіли магнолії та алея сакур. Квітучий фоторепортаж з вулиць міста
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.