Після 31 липня обласна бібліотека імені Франка, що розміщається в двох будівлях на Соборній, має віддати половину своїх приміщень. Заступник мера Сергій Матусяк розповів, що звільнені 300 квадратних метрів віддадуть на розширення музею української марки імені Якова Балабана.
Ця ініціатива викликала обурення у містян. У минулу середу, 10 травня, вони протестували в холі міськради. Люди вимагали не чіпати бібліотеку, а «марку перемістити у міську раду». Тим часом, обласна влада почала шукати нові приміщення для бібліотеки.
Обіцяють знайти краще приміщення. У середу, 17 травня, зібрали депутатську комісію в облраді, щоб обговорити звернення від бібліотекарів закладу на Соборній. На цій комісії була присутня й заступниця директора обласного управління культури Валентина Троян.
— На цьому засіданні обговорили тільки звернення від обласної бібліотеки. Поки що немає чітких адрес, куди б можна було переселити заклад. І точно знаю, що буде підібране рівнозначне приміщення тим, що є зараз. А можливо, ще й краще. Як тільки будуть варіанти, то одразу запросимо бібліотекарів, — розповіла Троян.
Питаємо, чи встигнуть знайти приміщення до 31 липня, коли спливає термін оренди приміщень на Соборній?
— Якщо навіть не встигнемо, то облрада буде звертатися на місто, щоб продовжили договір оренди на термін, поки не буде знайдено нове приміщення під бібліотеку Франка. Головне, що бібліотеку не виселяють на вулицю, — відповіла заступниця директора управління культури Валентина Троян.
Бібліотекарів знову ігнорують? На обговорення звернення, що відбулося на комісії 17 травня, бібліотекарів не запросили. Заступниця директора обласної бібліотеки Ірина Рудковська, розповіла, що й обіцяної зустрічі бібліотекарів з міською владою так й не сталося.
— Коли були протести, то заступник мера Матусяк пообіцяв, що з нами зустрінуться, щоб обговорити питання переселення. Це він обіцяв зробити до кінця минулого тижня. Але зустрічі так й не відбулося. На жаль, позиція міськради не змінна: бібліотека має покинути половину своїх приміщень для «марки». Звісно, ми хотіли би залишитися на Соборній, бо тут у нас гарні приміщення, що пристосовані під потреби закладу, — відповіла пані Ірина.
Ірина Рудковська показала, що має за книжковий фонд бібліотека імені Франка
Пропонують інший будинок для «марки». Вінничанин Віктор Перлов вважає, що концентрувати всі туристичні цікавинки в центрі міста — є хибною ідеєю. А музей марки має «совковий» формат, бо не використовується як громадський простір. У фейсбуку він запропонував перемістити музей української марки із Соборної на вулицю Симона Петлюри.
«Будівля [по вулиці Симона Петлюри, 24] є пам’яткою архітектури та історично ідеально підходить для таких цілей [музею марки]. Будівля достатньо велика, аби вмістити тематичну кав'ярню та сам музей. Можливо у форматі «інституту історії марки», за прикладом інституту історії міста у Львові. Більше того, це трошки розширить поняття «історичного центру» для туристів і відтягне їх частину з Соборної та околиць вежі», — пише Перлов у своєму фейсбуку.
Журналіст раніше дивився в якому стані будинок пошти на вулиці Петлюри: голі, обшарпані стіни, пруття замість вікон, розбита цегла. Навколо пусті пляшки, шприці. Таке враження, що дім в будь-який момент може рухнути під землю. Дім знаходиться на балансі обласної архітектури. Винаймає об’єкт Вінницька торгово-промислова палата.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Purgen Purgen