Де, як і скільки у Вінниці побудувати житло? Показали проєкт післявоєнної забудови

Де, як і скільки у Вінниці побудувати житло? Показали проєкт післявоєнної забудови
Один з варіантів розбудови — ущільнення наявних районів. Наприклад, на Вишеньці пропонують добудовувати до багатоповерхівок нові секції
 • У кінці липня на Урбаністичному форумі презентували проєкт «Кризового плану житлового будівництва» в нашому місті.
 • Адже треба буде задовольнити потреби в житлі як серед постійного населення, так і серед переселенців, які планують лишитись у Вінниці.
 • Ми переглянули напрацювання фахівців та даємо короткий переказ документа.

Повномасштабне вторгнення рф спричинило житлову кризу в Україні. Тисячі людей опинилися без даху над головою. Є й ті, хто не мав житла і можливостей для його придбання раніше, а з війною втратили й без того мізерний ресурс. 

Як Вінниця може протистояти таким викликам? На Урбаністичному форумі 29 липня фахівці презентували свої напрацювання, які назвали «Кризовий план житлового будівництва». Що він передбачає? Переглянули документ.

Яка загальна потреба у житлі

Метою проєкту, читаємо, є «знайти відповіді на питання: скільки, де і якого житла може бути створено у Вінниці?». Для чого? Щоб задовольнити потреби у житловій площі як серед переселенців, так і вінничан.

Відео дня

За даними опитування CEDOS потенційна потреба у житлі для переселенців у Вінниці складає 624 тисячі квадратних метрів (наше місто, з початку повномасштабної війни, прийняло понад 45 тисяч переселенців). І ще 2,43 мільйона квадратних метрів житла потенційно потребуватимуть місцеві жителі Вінниці. 

Тобто, загальна потреба у житлі складає понад три мільйони «квадратів». Наявними ж ресурсами (пропозиції на первинному та вторинному ринку нерухомості) можна перекрити лише третину від потреби — 1,3 мільйона квадратних метрів.

Де ще побудувати ⅔ від загальної потреби житла?

Є два сценарії забудови

Перший сценарій передбачає забудову вільних ділянок, переважно на околицях міста. Це, зокрема, мікрорайон Академічний, район Барського шосе, територія Десятого мікрорайону, район неподалік від Тяжилова, земля біля ДПЗ. Таких територій, за розрахунками експертів, у міста є понад 260 гектарів.

«На цих територіях може бути зведено понад 2 мільйони квадратних метрів житла, в якому проживатиме понад 75 тисяч мешканців», — йдеться в документі.

Але такий підхід буде потребувати значні вкладення в розвиток інфраструктури:

«Разом зі створенням житла, потрібно буде будівництво соціальної інфраструктури (шкіл і дитячих садочків), нових вулиць та інженерних мереж, а також забезпечення цих територій громадським транспортом», — пишуть в проєкті.

Другий сценарій — ущільнення вже сформованих мікрорайонів Вінниці. Перший варіант — добудова секцій (під’їздів) до вже існуючих багатоповерхівок. Наприклад, на торцях, де немає вікон.

На прикладі Вишеньки, визначили 70 ділянок, де можна добудувати секції. Це дасть 96,2 тисячі квадратних метрів нового житла.

Другий варіант ущільнення районів — будівництво або індивідуальних приватних будинків, або зблокованих будинків на кілька квартир у приватному секторі Старого міста, Тяжилова, Пирогового, Сабарова, П’ятничан. 

Фахівці проаналізували, що на початок 2023 року на сайті оголошень dom.ria були виставлені на продаж близько 700 земельних ділянок під садибну забудову.

Це може дати ще 175 тисяч квадратних метрів житла.

Але найбільше житла, в рамках ущільнення мікрорайонів, дасть забудова колишніх промзон та нежитлових територій. Це близько 16 ділянок у різних куточках Вінниці, де загалом є близько 60 гектарів землі, на якій можна побудувати більше, ніж 1 мільйон квадратних метрів житла.

За приклад, наводять територію колишнього заводу ДПЗ-18, де на 16 гектарах території можна звести 142 тисячі квадратних метрів житла і поселити 4,8 тисячі мешканців.

Застосовуючи різні підходи, до 2030 року можна побудувати 1,6 мільйона квадратних метрів житла. І це, якщо темпи будівництва складатимуть не менше, ніж 200 тисяч квадратних метрів на рік. 

Разом з новим житлом потрібно буде добудовувати дитсадочки, школи та іншу соціальну інфраструктуру, щоб задовольнити потреби нових мешканців районів. Але хто ж це нове житло купуватиме?

Можна здавати в пільгову оренду

Знову ж таки, за опитуванням центру CEDOS, більшість постійного населення міста зазначає, що вони не в змозі придбати або орендувати для себе житло. Найпопулярнішою відповіддю на питання, яке за площею житло вони могли б придбати або орендувати - це нуль квадратних метрів. Середнє значення — 25 квадратних метрів. І не більше 5% могли б придбати або орендувати житло площею 41 – 50 м2.

Серед переселенців також найпопулярнішою відповіддю на це ж питання є також — нуль квадратних метрів. Середнє значення — 34 квадратних метрів. 9% опитаних переселенців розповіли, що могли б придбати або орендувати житло площею 21-30 «квадратів» або 31-40 квадратних метрів.

Тож через це експерти ще шукали відповідь на питання, як зробити житло доступним для більшості.

На прикладі європейських міст пропонують запровадити модель соціального житла. Суть в тому, що частина квартир у новобудовах, якщо вони були зведені на комунальній землі, повинні будуть належати муніципалітету. Місцева влада через комунальне підприємство буде здавати житло в оренду. І важливо, що розмір цієї орендної плати, має бути нижчим за ринковий.

Повністю переглянути документ можна за цим посиланням: surl.li/jyobz

Розробниками проекту «Кризовий план житлового будівництва Вінницької тергромади» є комунальні підприємства «Агенція просторового розвитку» та «Інститут розвитку міст»; київські організації CANaction, CEDOS та «УРБАНИНА».

 

Читайте також:

Готовий на 90%. У Вінниці на 600-річчя триває будівництво «Муніципального житла»

У Вінниці розробляють план післявоєнного будівництва житла

Скільки коштуватиме квартира в муніципальному домі на Привокзальній? Ми дізнались

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (12)
 • Татьяна Петренко

  В місті є повно недобудів, довгобудів.
  Може спочатку закрити питання з їх здачею??
 • Вадим Горшков

  значит ждём продаж земли за копейки приближенным и строительство нереально дорогого жилья
 • Таня Дубривная

  Будують без дозволу жителів міста.Вони настільки знахабніли,що незважаючи уваги ні на що.А ми дозволяємо та мовчимо.Треба вже провчити та не дозволити руйнувати місто.
 • Volodymyr Mayboroda

  Ще є неосвоєний центральний парк! Там таакий ЖК можна побудувати! Мрія, а не ділянка.

  Irmel Lucky reply Volodymyr Mayboroda

  Volodymyr Mayboroda точно! Якраз в центральному парку коло фонтану є ще купа вільного місця

keyboard_arrow_up