-Сьогодні, на шостий день протесту, до нас вийшов директор заводу і повідомив, що завод зупинив роботу, - розповів по телефону журналісту один з учасників протесту, чоловік не назвав себе. – Але ми вимагали не тільки, щоб перестав працювати завод. Треба зробити, щоб смороду не було. Інакше може вийти так: ми розійдемося, а з труби заводської знов піде дим. Повторно зібрати людей буде не просто.
За словами співрозмовника, директор заводу попросив у нас надати можливість йому виїхати власним транспортом з території заводу.
-Поки ми вирішували, як це зробити, як прибрати бетонні плити від воріт, він якимось чином втік через інші ворота. Чим викликав осуд пікетувальників. Услід директору лунало «Ганьба!»
Інформацію про зупинку спиртозаводу підтвердила голова Тростянецької ОТГ Людмила Чернецька.
-Так, це правда, - сказала співрозмовниця. – Мені повідомили про це учасники акції. За їхніми словами, інформацію людям надав безпосередньо виконувач обов’язків директора заводу пан Білейчук.
Неприємні запахи з полів фільтрації продовжують висіти над Тростянцем і сусідніми селами.
-Нікуди цей сморід не подівся, - говорить голова ОТГ. – Сама по собі зупинка підприємства нічого не дасть. Треба щось робити з полями фільтрації, куди із заводу скидають відходи. Фахівці пояснюють нам, що це можна зробити. Поки завод цього не зробить, люди вирішили не розходитися з-під воріт підприємства.
Учасники акції, які не пропускають автомобілі ні на територію, ні з території заводу, пояснили, що вони радилися, як бути далі.
-Директор заводу говорив нам, що треба вивезти деякі механізми, - розповідає один з пікетувальників. – Ми відповіли, що жодна машина не виїде, поки не наведуть лад на полях фільтрації. Там треба зупинии процес бродіння вивезених із заводу відходів. Це від них утворюється сморід.
Місцеві мешканці, порадившись між собою, прийняли рішення – продовжувати акцію протесту.
-Не розійдемося звідси доти, доки не припиняться «аромати» заводських «духів», - говорять люди. – Четвертий рік добиваємося цього. Нарешті вдалося змусити завод зупинити роботу. Другий крок, точніше, друга вимога – зробити так, щоб на бардополях не було смороду, який накриває райцентр.
На сторінці у Фейсбуці один з пікетувальників Андрій Терехов повідомив неприємну новину. Чоловік написав, що сморід з бардо полів вже чути навіть у лісі.
-Недавно ходив у ліс, той, що тягнеться у напрямку верхівки, - йдеться у дописі. – І там уже теж чути як смердить. Правда, побачив також, як закидають ліс пластиком й іншим сміттям. Все це теж шкодить природі. Але тут вже не завод винен. Це вина місцевих…
Після зупинки заводу на поля фільтрації не будуть скидати нових відходів. Це позитив. Якби на заводі встановили очисні фільтри або біогазову станцію, таких проблем, як нині, жителі селища не знали б. Для очистки відходів потрібні кошти.
Усі чотири роки, відколи завод відновив роботу, громаді пояснювали, що не мають для цього грошей. Державне підприємство, яким є Тростянецький спиртовий, могли б підтримати МінАПК чи «Укрспирт».
Учасник акції побоюються, щоб їх не обвели навколо пальця. Що мають на увазі? Щоб знову не запустили заводські лінії. День-другий не попрацюють, а коли люди розійдуться, знов побачать дим із заводської труби.
Тому й акцію не припиняють
Нагадаємо, 20 червня обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій прийняла рішення про при зупинку роботи Тростянецького спиртового підприємства до усунення недоліків щодо забруднення навколишнього середовища. Після того, як дирекція спиртового не зреагувала на рішення обласної влади, голова адміністрації скерував звернення до обласної прокуратури та Національної поліції. Доручив перевірки законність роботи підприємства, що забруднює навколишнє середовище і завдає шкоди здоров’ю місцевих жителів.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер