Чому у Вінниці дефіцит кадрів та куди поділися всі фахівці?

Чому у Вінниці дефіцит кадрів та куди поділися всі фахівці?
Маємо дефіцит саме в робітничих професіях. Не вистачає слюсарів, електриків, водіїв
 • Бізнеси зіткнулися з дефіцитом кваліфікованих кадрів.
 • Швачки, кухарі, менеджери з продажу, бухгалтери та слюсарі — людей з такими професіями наразі потребують найбільше на підприємствах Вінниці. 
 • А ще не вистачає робітників-чоловіків, бо їх мобілізували до війська.
 • Як будуть долати ці проблеми, щоб економіка міста не зупинилася?

Місцеве об’єднання «Business People Club» опитало 107 вінницьких підприємств і дізналося, що ці компанії мають дефіцит кваліфікованих кадрів. Не вистачає представників робітничих професій, такі як слюсарі, водії, зварювальники, електрики. І ще гострий дефіцит на бухгалтерів.

Як виник цей дефіцит і що з цим робити — обговорили під час круглого столу з представниками влади, 29 травня.

В яких галузях не вистачає робітників

Офіційної статистики по цьому немає. Держстат не публікує дані щодо ринку праці з початку повномасштабної війни. А те, що з’ясували з дослідження, вказує на нестачу в менеджерах (про це сказали у 19-ти зі 107-ми компаній), бухгалтерах (18 компаній), неспеціалізованих робітників (17 компаній), водіях (15), інженерах (11), спеціалістах на виробництві (8), слюсарів (сказали у п’яти компаніях).

Відео дня

— За нашими спостереженнями, наприклад, легка промисловість потребує близько 500 людей, машинобудування — орієнтовно 1000. Потрібно багато слюсарів. На ринку праці є великий попит на кваліфікованих бухгалтерах. І ще в людях, які будуть залучені в енергетиці та будівництві, — каже заступник міського голови Андрій Очеретний.

— Гострий дефіцит у швачках. Вони потрібні як на релокованих підприємствах, що переїхали до нас із прифронтових областей, так і на тих підприємствах, що мають багаторічну історію, такі як «Володарка» та інші, — додав директор департаменту економіки та інвестицій міськради Максим Мартьянов.

Чому виник дефіцит кадрів

Дефіцит кваліфікованих кадрів — це основна проблема, з якою стикнулися 68 зі 107-ми опитаних у Вінниці підприємств. Вона спричинена сукупністю факторів.

— На утворення дефіциту кадрів вплинула і мобілізація, і міграція маси кваліфікованих людей в інші області чи за кордон, і те, що підприємства хочуть кваліфіковані кадри, яких наразі або мала кількість, або взагалі немає на ринку праці, — пояснив Максим Мартьянов.

Або існує така ситуація, що людина не може знайти роботу за фахом.

Наприклад, людина виїхала з тимчасово окупованого Маріуполя, де працювала на металургійному заводі. А зараз мешкає в нашому регіоні, де немає великих металургійних заводів, проте є потреба, наприклад, в аграріях. І от ми маємо шукача, але немає підхожої йому вакансії.

Наступною проблемою для більшості компаній (44 зі 107-ми) стало те, що не вистачає чоловіків на виробництвах.

— Однозначно, це спричинено мобілізацією. І ми вже бачимо, що на багатьох підприємствах Вінниці на традиційні «чоловічі» вакансії стали брати жінок. Наприклад, на логістичних центрах кари водять жінки. Та навіть є водійки вантажних автомобілів. Це ще не поширена практика, але потихеньку таке заміщення відбувається, — говорить директор департаменту економіки та інвестицій Максим Мартьянов.

Питаємо, чи стали вінницькі підприємства брати на роботу більше ветеранів війни?

— Певні одиничні випадки існують. Але масово цей процес не відчуваємо, адже не так багато ветеранів повертається та інтегрується в робоче середовище. Адже демобілізація ще не сильно активна, — відповів Мартьянов.

Ситуація з чоловіками на комунальних підприємствах теж непроста. Зокрема, мобілізували водіїв, через що є нестача кермувальників тролейбусів та автобусів.

— Не вистачає близько 80 водіїв тролейбусів і автобусів. Є вакансії. На трамваях усі кермувальники — це жінки. Тож під час круглого столу прозвучала така ідея, що навіть на комунальних підприємствах буде існувати таке співвідношення: п'ять жінок на одного чоловіка, який переважно буде виконувати важку роботу, — говорить заступник міського голови Андрій Очеретний.

Тобто, попри наявність бронювання, на підприємствах критичної інфраструктури теж не вистачає кадрів.

Які шляхи подолання дефіциту

У відповідь на ці виклики у Вінниці запровадять програму перенавчання або підвищення кваліфікації.

«Аби популяризувати затребувані на ринку професії у Вінниці, за підтримки USAID КЕУ стартує проєкт PROLEAP. Команда проєкту буде також сприяти у перекваліфікації працівників, — йдеться на facebook-сторінці Вінницького міського голови Сергія Моргунова. — Для цього підписали й відповідний Меморандум про співпрацю та взаємодію з Вінницьким клубом ділових людей, вищим професійним училищем сфери послуг та центром професійно-технічної освіти №1».

Учасники цього Меморандуму профінансують навчання і перекваліфікацію на професії швачка, кухар, менеджер з продажів, слюсар-складальник, бухгалтер. Також, за запитом підприємств, до цього переліку хочуть додати електриків та будівельників. Програма розрахована на дев’ять місяців і діятиме на базі двох вищезазначених профтехучилищ.

— Сподіваюсь, що ця програма дасть позитивний ефект, адже ми бачимо великий потенціал у профтехосвіті міста. І далі будемо її поширювати на інші професійно-технічні навчальні заклади міста, — каже Максим Мартьянов.

— У кінцевому результаті очікуємо, що у 2025 році отримаємо 150 (а хочемо навіть 210) новостворених робочих місць та подолання нинішнього дефіциту кадрів у Вінниці, — додав заступник міського голови Андрій Очеретний.

 

Читайте також:

Зарплати, комуналка, оборона. Скільки грошей з бюджету Вінниці витратили у 2024 році?

Скільки заробляють керівники прокуратур на Вінниччині? Подивилися їх декларації

Є проєкти на мільйони євро. У Вінниці обговорюють Програму відновлення

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (190)
 • Анна Хруленко

  Хай ті ТЦК більш хапають людей на вулицях,то тоді точно не буде кому працювати,і вчитись професіям. А кадрів є багато клоуни,циркачі,прокурори адвокати,та багато, багато іншого професійного навчання працівників. А то примахались до бідного населення,і знищують.  ЗСУ спасай бідний народ 💙💛🙏
 • Микола Смаль

  А й справді куди поділись? Хто знає?
 • Надія Костюк

  ,,Домашній маркет,,має лапу  ,бо багато робітників працюють не трудоустроєними ,податки на них хозяїн не плате ,цеж злочин ,і це не якійсь там киоск ,а сеть магазинів....
 • Катерина Павлович

  ситуація дійсно важка, та я думаю закон про мобілізацію ще будуть змінювати й доповнювати

keyboard_arrow_up