Чоловік помер від укусу бджіл. Як уникнути повторення трагедії, що сталася в Іллінцях?

Чоловік помер від укусу бджіл. Як уникнути повторення трагедії, що сталася в Іллінцях?
Щоб перевезти вулики на кочівлю, треба їх надійно закріпити. Пасічник Василь Янчук не зробив цього, інакше кришка не відкрилася б у дорозі
 • Чоловік віком 55 років їхав на велосипеді, коли на нього несподівано налетіли сотні бджіл.
 • Пасічник визнає свою вину, але каже, що комах розізлив не він. А хто?
 • Факти нападу бджіл непоодинокі в області. Як запобігти повторенню трагедії?

Рій бджіл налетів на людей чорною хмарою. Сталося це на вулиці Лялі Ратушної в Іллінцях після дев’ятої ранку. У тому місці, де стався напад бджіл, знаходиться продовольчий і м’ясний магазини, трохи далі ще один — «Мисливство і рибальство». Тут завжди людно.

Перехожі спершу звернули увагу на шум трактора, який виїхав з вулиці Соборна і рухався на виїзд з міста по вулиці Лялі Ратушної. Несподівано над причепом здійнялася чорна хмара бджіл...

Сотні жал залишилися у його тілі

Пізніше стало зрозуміло, що у причепі знаходилися вулики. Їх перевозив місцевий пасічник Василь Янчук. Їхав за місто. Доставляв бджіл на кочівлю  до соняшникового поля,  аби комахи були ближче до соняшникового цвіту, з якого вони беруть нектар.

Відео дня

Під час проїзду трактора вулицею Лялі Ратушної з одного з вуликів  стали вилітати бджоли. Скільки їх піднялося у повітря — страшно уявити! Вони, як хмара, заступили сонце. Так каже один з чоловіків, який перебуває на лікуванні у місцевій лікарні. Він один з тих, на кого накинулися кусючі комахи. За його словами, вони жалили усіх, хто знаходився на вулиці. Сховатися було неможливо, бо все відбувалося дуже швидко. Відмахнутися теж не вдавалося — таку велику кількість агресивних комах навряд чи можна було чимось відігнати.

Чоловік зізнається: не сподівався, що залишиться живий. Навіть уже коли його рятували в лікарні, були моменти, коли здавалося, що йому залишилося жити останні хвилини. Самотужки навряд чи врятувався б, якби не опинився в лікарні.

Інший місцевий житель їхав на велосипеді, коли на нього напали бджоли. Сотні жал залишили в його тілі комахи. На жаль, врятувати чоловіка не вдалося. Йому було 55 років.

Так само від укусів померла вівчарка. На неї комахи налетіли на подвір’ї будинку. Про це розповіла господарка оселі.

— Уперше в житті я не шкодую про те, що діти в той час сиділи у телефонах, а не перебували на вулиці, — розповідає жінка. — Якщо вони накинулися на собаку, то так само дісталося б і дітям…

П’ятеро людей опинилися в лікарні. Станом на 27 липня у стаціонарі залишалося четверо пацієнтів, яких вжалили агресивні комахи.   

За словами керівника лікарні Миколи Масленчука, їхньому життю ніщо не загрожує. По завершенні лікування пацієнтів відпустять додому.

«Я винен, але подивіться на ту дорогу…»

Автор цих рядків розмовляв з пасічником Василем Янчуком. Чоловік одразу зауважив, що визнає свою вину. Каже, телефонував рідним загиблого чоловіка. Знав його особисто. Пропонував їм допомогу.

— Вони неправильно зрозуміли мене, — говорить співрозмовник. — Мої слова сприйняли по-іншому, ніби я тим самим хочу відкупитися. Співчуваю їм усім серцем. І моя сім’я співчуває, що так сталося. Тому й пропонував.

До перевезення вуликів пасічник Василь готувався усю ніч. Принаймні так він розповів журналісту. Планував виїхати спозаранку, десь о п’ятій або ж о шостій годині. Але не розрахував час. Виїхав о дев’ятій годині.

Їхав колісним трактором з причепом. Каже, у кабіні знаходився ще  помічник. Обидва були упевнені, що вулики закріпили надійно. Тому зняли маски з обличчя.

— Знаєте, які в нас дороги! — говорить чоловік. — Хоч і їхали повільно, на одній з ямок причіп трусунуло так, що відкрилася кришка вулика.

За словами пасічника, він зупинив трактор, обтягнув вулик плівкою і поїхав далі, аби не залишатися у тому місці, де на людей нападали бджоли.

Через деякий час на його телефон подзвонили з поліції.

— Мене почали звинувачувати, що я тікаю, — говорить пасічник. — Пояснював, що нікуди не тікаю, просто намагаюся подалі від’їхати, аби ще більше бджіл не вилетіло з вулика.

«Вони сердяться, як люди»  

Запитую пасічника, яка в нього порода бджіл, тих, що вилетіли з вулика. Чим викликана їх агресія?

— У мене бджоли місцевої породи, вони не породисті, — говорить Василь Янчук. — Їхня агресія пояснюється просто, потривожили вулик, ще й добре потривожили! Якби нас з вами заперти у такому просторі і провезти по ямах, ми б теж сердилися. Бджоли розумні істоти. Вони, як і люди, наділені злістю. Тому й напали на людей. Страшенно не люблять, коли їх тривожать.

Пасікою чоловік займається протягом восьми років. У той день перевозив 20 вуликів.

— Частину вуликів я продав раніше, ще до цього випадку, — продовжує співрозмовник. — Рік тому бджоли покусали дружину і лікар сказав: «Василю, позбувайся пасіки».   

Згадує, як усе тоді відбувалося. Бджола вжжалила дружину у вухо. Їй стало зле. Пішли в лікарню. Дали пігулку — не допомогло. Зробили укол. Ніби відпустило. Вийшли за поріг, а вона втратила свідомість. На щастя, це сталося в лікарні, то одразу підєднали крапельницю і так врятували жінку.

Тому чоловік радить тим, кого ужалить бджола, не ризикувати, а без зволікань звертатися у лікарняний заклад.

Нині він шукає покупців на свою пасіку.

— Якщо знайдеться, я готовий з ним буду говорити, — каже пан Янчук. — Бо після цього випадку моя кар’єра пасічника остаточно закінчилася. Не зможу надалі займатися цією справою.  

Це найбільш жалюча порода

Про агресивних і менш жалючих бджіл журналісту розповів пасічник з Липовця Олександр Роговий. Чоловік має власний YouTube канал. Ділиться у своїх записах секретами майстерності.  

Запитую, чи відомо йому про випадок в Іллінцях. Відповідає,що про трагедію говорять пасічники у різних регіонах держави. На його думку, тут декілька причин того, що сталося.

Головна з них очевидна — погано закріплений вулик. Тим більше, що чоловік знав, що буде їхати по поганій дорозі.

— Бджоли місцевої породи, про які говорив іллінецький пасічник, ще називають російськими, а правильна назва — середньоросійська, — уточнює Олександр Роговий. — Вона відрізняється високою продуктивністю, гарною медоносністю, але дуже жалюча. У нашій компанії кочівників в одного з бджолярів є така порода. Ми попросили його замінити, бо поруч з такими бджолами неможливо працювати. У мене порода називається карніка, бджоли набагато спокійніші у порівнянні з середньоросійськими.

Запитую, скільки бджіл могло вилетіти з вулика в Іллінцях. Каже, у шести рамках нараховується в середньому понад десять тисяч комах. Можна уявити, який рій упав на голови мешканців вулиці Лялі Ратушної у той день.

Як терміново зупинити виліт комах з вулика?

На іллінецьку трагедію відреагував пасічник з Миколаєва Андрій Галдін. У своєму YouTube каналі чоловік розповів, що трагічний випадок суттєво підмочив репутацію бджолярам. Про це вони говорять між собою.

Сам він перевозить бджіл тільки вночі. Так, це непросто, але у такий час нікому не завдає клопотів, крім самого себе, бо ж не спить у той час, зате  інші люди не страждають.

Наголошує, що кочівля це дуже важливий процес, до якого слід щоразу готуватися відповідально. Він показав, як кріпить вулики в автомобілі. Зокрема, використовує полімерну стрічку, якою обв’язує будиночок для бджіл. Вона не дозволяє кришці зрушитися з місця навіть на поганій дорозі, коли автомобіль трясе. Саме так сталося у нашого іллінецького пасічника  — кришка зсунулася і бджоли вилетіли.

Ще одна слушна порада про те, як можна раптово зупинити виліт бджіл, якщо виникне така необхідність.

Андрій Галдін радить приготувати заміс з глини, до нього можна додати трохи соломи. Такий розчин взяти в дорогу. У критичній ситуації закрити ним отвір у вулику і це одразу зупинить виліт комах на поверхню. Глина не шкідлива ні для комах, ні для людей.

Виграла суд у сусіда-бджоляра

Факти нападу бджіл на людей непоодинокі. В одному з сіл Барської громади жінка протягом п’яти років вела перемовини з сусідом пасічником. Єдине, чого вдалося добитися, щоб той повернув вулики вічками від подвір’я будинку жінки. Втім, не виконав важливішої вимоги. Комісія Держпродспоживслужби  зобов’язала пасічника відгородити місце розташування пасіки парканом, висотою у два метри. Таким чином вдалося б підвищити політ бджіл. Бджоляр знехтував такою вимогою.

Коли жінка працювала на городі, її в черговий раз вжалила бджола. Результати укусу зафіксувала медичною довідкою з лікарні. Цей факт також засвідчили поліцейські. Ці документи стали аргументами у суді.

Щоправда, пасічник вимагав, щоб жінка і її адвокат надали докази, що це була саме його бджола. Однак суд не взяв до уваги таку вимогу. Задовольнив позов постраждалої.

Рішення Феміди ще не набуло чинності. Пасічник оскаржив його в апеляційній інстанції.

На сусідські бджоли скаржаться інші люди. Серед них — вінничани Степан Мазур та Роман Аксельрод. Про це вони написали у Фейсбуці. Пан Аксельрод навіть висловив припущення, що, мабуть, доведеться труїти жалючих сусідських комах. Щоправда, дехто з дописувачів застерігає його не робити цього. Натомість полюбити бджілок-трудівниць. А ось чоловік з Іллінців, про якого згадували вище, зробити цього уже ніколи не зможе — бджоли забрали його з життя.  Що б там не говорили, хто крайній у цій ситуації, і чиєї вини більше, а людина померла саме від нападу бджіл.

За фактом його смерті розпочато кримінальне провадження за статтею Кримінального кодексу України «Умисне вбивство».
 

Читайте також:

«Вилив отруту на наші голови». Уже восьмеро людей в лікарні, наймолодшому з них 10 років

Зеленський вручив «Хрест бойових заслуг» хірургу з Вінниччини. Хто ще вітав вінницьких медиків?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
 • Галина Батюк

  Щоб не допустити лиха , потрібно , самий перед полагодити дороги .
    Я проїжала через Іллінці у сторону Гайсина , то на тій дорозі не лише може вулик відкритися ......  
  Проїхати не можливо .
  З одної ями , попадаєш у другу. На дорозі   при виїзді з Іллінців ,  лежала  вихлопна труба , везла машина рубані дрова , то по всій дорозі  розкидані .
  Треба винити не пасічника , а дорожну службу.
 • Валентин Трапля

  Занимаешься каким-то делом, обеспечь безопасность окружающим, а иначе не можешь сра не мучай жо
 • Новини Вінниці на 20хвилин

  Завжди свіжа та перевірена інформація на нашому Телеграм-каналі 👉 https://t.me/+i-ok5yoWHO0xNTQ6

keyboard_arrow_up