Чи можна сплатити лише 50% штрафу в ТЦК та СП за адмінпорушення? Пояснює адвокат

- Верховна Рада 13 березня в другому читанні ухвалила законопроєкт, яким пропонується дати ухилянтам знижку в 50% у разі добровільного визнання порушення і сплати штрафу від ТЦК та СП. У квітні закон вступив у дію. Деталі нововведення пояснює адвокат.
Ще з 17 квітня діє Закон №4316 щодо знижки 50% штрафу від ТЦК та сплата через Резерв+. Зокрема, ним надана можливість військовозобов'язаним самостійно звернутися до ТЦК для уточнення персональних даних, сплативши штраф у розмірі 50% від мінімального визначеного розміру (тобто 8 тисяч 500 гривень).
Як отримати знижку у 50% на штраф від ТЦК? Пояснює вінницька адвокатка Наталя Опольська.
Які зміни в законодавстві регулюють порядок зменшення штрафу?
Хто має право на сплату лише 50% штрафу?
Військовозобов’язаний може сплатити половину від суми штрафу, якщо:
- не оспорює допущене порушення,
- згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності,
- подав про це відповідну заяву до ТЦК та СП.
Лише за виконання одночасно всіх трьох умов для особи виникає право на сплату не менше 50% суми штрафу за порушення правил військового обліку.
Також адвокатка наголошує на тому, що процедура оплати половини від суми штрафу можлива лише до того, як ТЦК та СП винесе постанову про притягнення до відповідальності.
Чи можна сплатити половину суми штрафу, якщо військовозобов’язаний в протоколі зазначив, що повістку не отримував?
— Якщо людина не визнає своєї провини та вказала це в письмових поясненнях до протоколу, тоді сплатити половину суми штрафу вона не може.
Але у випадку, якщо до моменту винесення постанови буде направлено заяву до ТЦК про те, що військовозобов’язаний не оспорює допущене правопорушення, тоді він матиме право на 50% знижки.
Який перелік документів потрібен для отримання знижки по сплаті штрафу?
— Для того, щоб мати можливість сплатити половину суми штрафу, потрібно звернутися до ТЦК та СП особисто або за допомогою пошти із заявою про згоду на притягнення до відповідальності. Зразок заяви дивіться за посиланням на мій безкоштовний телеграм-канал. До заяви додайте копію військово-облікового документу або витяг Резерв+.
Важливо: якщо постанова вже була винесена до подання такої заяви — спрощений порядок застосований не буде.
Чи складатиметься протокол про адміністративне правопорушення після направлення заяви?
— Після подання заяви Вам не будуть складати протокол та не викликатимуть на розгляд справи. ТЦК та СП винесе постанову без вашої присутності та надішле її поштою на ту поштову адресу/адресу електронної пошти, яку Ви вказали в заяві.
Чи можна подати заяву на сплату штрафу в розмірі 50% через застосунок Резерв+?
— За роз’ясненням Міноборони влітку має з’явитися можливість формування такої заяви через додаток Резерв+. Наразі така функція ще недоступна, тому рекомендую подавати документи або особисто в ТЦК, або ж якщо такої можливості немає — УкрПоштою листом з описом вкладення.
Який термін розгляду заяви про визнання порушення?
— ТЦК та СП зобов’язані розглянути заяву протягом трьох днів після отримання та винести постанову по справі, в тому числі без участі особи.
Який термін передбачено для сплати половини штрафу?
— Десять календарних днів з моменту винесення постанови про адміністративне правопорушення.
Важливо не плутати з датою отримання, адже обчислення йде саме з дати складання постанови, а не з моменту, коли ви її побачили чи отримали поштою.
Як це відбувається на практиці?
— У більшості випадків постанови надходять значно пізніше на пошту, ніж ТЦК їх виносить. У таких випадках військовозобов’язані не в змозі сплатити штраф в строки, передбачені законом. Тому після подання заяви рекомендую слідкувати за наявністю винесеної постанови.
Як правильно розрахувати суму штрафу до сплати?
— Якщо в постанові зазначено, що штраф становить, наприклад, 17 000 гривень, то протягом 10 днів ви маєте сплатити не менше 8 500 грн. Після сплати 50% від суми постанова вважається виконаною в повному обсязі.
Який алгоритм дій після сплати штрафу?
— Після того, як людина сплачує 50% від суми, необхідно повідомити ТЦК та СП про виконання постанови.
Чи буде знято порушення виключно на підставі поданої заяви?
— Для того, щоб працівники ТЦК та СП внесли зміни до реєстру Оберіг щодо розшуку, раджу направити поштою на адресу ТЦК та СП копію квитанції про оплату та супровідний лист.
Що буде, якщо не встиг заплатити у пільговий термін?
— Якщо ви пропустили 10-денний термін, то право на сплату половини штрафу втрачається і доведеться сплачувати повну суму.
Крім того, якщо повна сума штрафу не буде сплачена у встановлений законом строк (15 днів з дня набрання постановою законної сили), то протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою вона передається до виконавчої служби на примусове виконання.
Чи буде змінено суму штрафу після передачі постанови до виконавчої служби?
— Так. Якщо особа не сплатила в строк встановлену суму штрафу, і справу передали на примусове виконання, виконавча служба стягує з правопорушника подвійний розмір штрафу, а також додає виконавчий збір.
Читайте також:
«Вийшов хлопчик з лицем старого діда»: дружина звільненого Ніколайчука розповіла про жахи полону
Звільнені від призову строковики: чи мають вони право на відстрочку? Відповідає адвокат
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Стаття 33 Конституції України говорить:
> Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
>
Отже, стаття гарантує кожній особі, яка законно перебуває в Україні, три основні права у сфері свободи пересування:
* Свобода пересування: Право вільно переміщатися в межах території України.
* Вільний вибір місця проживання: Право обирати, де проживати на території України.
* Право вільно залишати територію України: Право виїжджати за межі України.
Що означає "крім обмежень, встановлених законом"?
Ця фраза є ключовою і означає, що перелічені вище права не є абсолютними. Держава має право обмежувати ці свободи, але лише у випадках, прямо передбачених законами України.
Які це можуть бути обмеження?
Обмеження, встановлені законом, повинні мати чітку правову основу і бути спрямовані на досягнення легітимної мети, яка є необхідною в демократичному суспільстві. Зазвичай, такі обмеження вводяться з метою:
* Забезпечення національної безпеки: Наприклад, обмеження на відвідування певних режимних об'єктів або прикордонних зон.
* Охорони громадського порядку: Наприклад, обмеження пересування під час комендантської години або масових заворушень.
* Запобігання злочинам: Наприклад, тимчасова заборона на виїзд за кордон для підозрюваних або обвинувачених у кримінальних справах.
* Охорони здоров'я населення: Наприклад, обмеження пересування під час епідемій або карантинних заходів.
* Захисту прав і свобод інших осіб: Наприклад, обмеження на виїзд за кордон для осіб, які мають невиконані майнові зобов'язання (аліменти, борги).
Важливо розуміти:
* Обмеження можуть встановлюватися лише законом. Це означає, що обмеження не можуть бути введені указами Президента, постановами Кабінету Міністрів або іншими підзаконними актами, якщо це прямо не передбачено законом.
* Обмеження повинні бути пропорційними та необхідними. Вони мають бути адекватними тій меті, для досягнення якої вони вводяться, і не повинні надмірно обмежувати права людини.
* Будь-які обмеження мають бути чітко сформульовані в законі, щоб кожен міг розуміти межі своєї свободи пересування та вибору місця проживання.
Таким чином, частина "крім обмежень, встановлених законом" у статті 33 Конституції є важливим запобіжником проти свавільного обмеження фундаментальних прав людини. Вона підкреслює, що хоча держава і має право в певних випадках обмежувати свободу пересування, вибору місця проживання та виїзду за кордон, ці обмеження повинні мати законну основу, бути обґрунтованими, пропорційними та необхідними в демократичному суспільстві.
В юриспруденції відсутній термін "ухилянт".
Це авторські твори марафону.