Звільнені від призову строковики: чи мають вони право на відстрочку? Відповідає адвокат

Звільнені від призову строковики: чи мають вони право на відстрочку? Відповідає адвокат
  • В травні 2024 року Верховна Рада України прийняла законопроєкт, відповідно до якого у період дії воєнного стану строковики можуть бути звільнені у запас.
  • Хто має право на відстрочку — розповідає адвокат.

Минулого року Указом Президента було звільнено військовослужбовців строкової військової служби. Усі звільнені строковики отримали повістки на 5 червня 2025 року. В окремих з них, за цей період часу, з’явились підстави для відстрочки. В кого і які — розповідає вінницька адвокатка Наталя Опольська.

Чи мають звільнені минулого року строковики право на відстрочку?

—Так, вони мають право на відстрочку, однак наявні особливості в процесі її оформленні, зокрема, щодо виключення з оформлення резерву.

Відео дня

Чи є випадки отримання відстрочок в Україні звільненими строковиками?

— Так, вони отримують відстрочки. Ми маємо різні кейси з різними наслідками щодо оформлення відстрочки:

  • Через застосунок Резерв+. Переважна більш строковиків, які були звільнені, не здобували раніше освіту, адже були на службі та вирішили реалізувати своє право на освіту. У загальному порядку військовозобов’язані отримують відстрочку через Резерв+. Однак, варто перевірити чи їх виключено з оперативного резерву .
  •  Інколи система їм не надає таку відстрочку. Тоді потрібно звертатися в паперовій формі з пакетом документів та рапортом на виключення з оперативного резерву.
  • Якщо ТЦК та СП надають відмову строковикам, кожну відмову потрібно вивчати індивідуально.

Як оформити відстрочку звільненому строковику?

— Щоб оформити відстрочку спершу потрібно подати рапорт на виключення з військового оперативного резерву та звільнення зі служби у військовому резерві. Зразок рапорту на виключення з оперативного резерву можна переглянути на нашому безкоштовному телеграм каналі за посиланням. Одночасно раджу подавати документи на відстрочку поштою листом з описом вкладення на адресу ТЦК та СП, де особа перебуває на обліку.

Куди звертатися за виключенням з оперативного резерву?

— Указом Президента України № 618/2012 визначається, що виключення з резерву здійснюється командиром військової частини шляхом видання відповідного наказу. Якщо військова частина, в яку направляється строковик мобілізаційним розпорядженням, ще не сформована, раджу звертатись з таким рапортом на Міністерство оборони України та в ТЦК та СП.

Хто може бути виключеним з військового оперативного резерву?

— Резервіст може бути виключений з військового оперативного резерву та звільнений зі служби у військовому резерві за багатьма підставами, зокрема у зв’язку з наявністю підстав для відстрочки у відповідності до ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Що робити якщо ТЦК та СП відмовляють в наданні відстрочки?

— Перше — це отримати письмову відмову. Також я рекомендую дотримуватись черговості дій щодо виключення з оперативного резерву та подання документів на відстрочку.

Чи потрібно подавати рапорт на виключення з резерву звільненим строковикам, які отримали відстрочку через Резерв+?

— Так, потрібно, оскільки її може бути скасовано через функціональні похибки системи додатку.

Чому одним звільненим строковикам є відстрочка через застосунок «Резерв+», а іншим ні?

— На сьогодні, додаток «Резерв+» має певні обмеження у функціоналі. У профілях користувачів відображається лише один із трьох статусів:

  •  «Військовозобов’язаний»
  •  «Військовослужбовець»
  •  «Призовник»

А закон № 2232-XII передбачає п’ять таких статусів:

  •  допризовники,
  •  призовники,
  •  військовослужбовці,
  •  військовозобов’язані,
  •  резервісти.

Тобто статус «резервіст» у системі не ідентифікується окремо і призводить до того, що резервісту автоматично присвоюється статус інколи «військовозобов’язаний».

Тоді система пропонує стандартний функціонал з активним розділом подання заявки на відстрочку. Тому, система перевіряє підставу для відстрочки по даних які містяться в категоріях ТЦК та СП.

 

Читайте також:

«Вийшов хлопчик з лицем старого діда»: дружина звільненого Ніколайчука розповіла про жахи полону

Чим годують в ЗСУ? Оглянули вміст добового сухого пайка для військових

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up