- Уявіть собі, відбувається стихійне лихо, людина з останніх сил добирається до будівлі з емблемою Червоного Хреста, а там замість безкоштовної медичної допомоги надають банківські кредити, ремонтують комп’ютери чи обрізають хвости породистим псам, - каже голова вінницького Товариства Червоного Хреста України Сергій Глухенький.
Символ спасіння людей
Використання емблеми в комерційних цілях у Вінниці можна зустріти майже усюди. Аптеки, тюбики з кремами, масажні салони, стоматологічні клініки та заправки додають до своїх логотипів захищену законом емблему Червоного Хреста.
- Червоний Хрест надає медичну допомогу лише безкоштовно. Комерційний медичний заклад не має права використовувати цю символіку, - каже голова вінницького Товариства Червоного Хреста в Україні Сергій Глухенький. - Таке використання підриває довіру до символу допомоги людям та може призвести до дезорганізації населення під час катастроф та стихійних лих. У випадку надзвичайної ситуації люди не звертатимуть уваги на емблему, а під час війни рятувальники Червоного Хреста потраплятимуть під обстріл.
Звернемося в прокуратуру
- Кожна держава - учасник Женевської конвенції взяла на себе зобов’язання захищати емблему Червоного Хреста, - каже Сергій Глухенький. – Україна також прийняла закон про цю символіку. Цей закон забороняє імітацію та присвоєння емблеми. Тому наша організація буде звертатися до підприємців з вимогою видалити зображення Червоного хреста, що використовується з комерційною метою. А якщо вони не відреагують на наше звернення, передамо матеріали в прокуратуру, щоб захистити наш символ в суді.
- До нас звернулися з Червоного Хреста та пояснили, що наша вивіска незаконна, - каже керівник «Медкниги» Євгенія Максименко. – Ми відреагували та прибрали емблему з банерів. А найближчим часом приберемо і з вивіски.
Як каже Євгенія Максименко, коли вони виготовляли свою вивіску, то не знали, що порушують закон.
В приватній клініці «Здравомед» взагалі відмовилися коментувати ситуацію з логотипом їхньої фірми. Їх логотип – це червоний хрест з написом «Здравомед» та зеленою смугою навскоси.
В офісі автозаправних станцій «Укрнафта» пояснили, що червоний хрестик на заправках означає наявність аптечки для невідкладної допомоги (у них червоний хрест розташований внизу на цінових колонках). Щодо можливих проблем через це із Товариством Червоного Хреста, говорити відмовилися.
Рятівникам-чорнобильцям використовувати можна
Кримінальний Кодекс України має розділ «Злочини проти миру», де статі 10 та 15 забороняють використання емблеми Червоного хреста організаціями, що не надають безкоштовної медичної допомоги.
Такі порушення караються штрафом від 2500 до 25 тисяч гривень або арештом на строк до шести місяців.
Організація Червоного Хреста не має жодних претензій лише до Союзу Чорнобильців. Після аварії на ЧАЕС ліквідатори були колективними членами Червоного Хреста і рятували навколишній світ від радіаційного забруднення. Тому незважаючи на те, що медичної допомоги чорнобильська організація не надає, їм дозволено використовувати символіку Червоного Хреста на тлі чорного дзвона.
За законом «Про символіку Червоного Хреста і Червоного півмісяця в Україні»
забороняється використання емблем Червоного Хреста або Червоного Півмісяця червоного кольору та схожих кольорів. Також забороняється імітація та перероблення символу з додаванням інших зображень.
Забороняється використання зазначених емблем, або слів «Червоний Хрест» та «Червоний Півмісяць» на вивісках, плакатах, оголошеннях, листівках, товарах чи упаковках.
Також заборонено використання слів «Червоний Хрест» та «Червоний Півмісяць» у найменуваннях підприємств та організацій.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер