Березина потопає у смітті. Чому на все селище немає жодного смітника?

- Селище Березина, що неподалік Вінниці, опинилося у складній ситуації через відсутність належної системи збору та вивезення сміття.
- Місцеві мешканці змушені шукати альтернативні шляхи утилізації, що призводить до забруднення лісу.
- Активісти об'єдналися, щоб самостійно розв'язати проблему, але зіткнулися з несподіваними перешкодами з боку місцевої влади.
Проблема вивезення твердих побутових відходів стала нагальною для мешканців селища Березина. За словами голови ОСН (органу самоорганізації населення) Любові Батрак, у людей просто немає куди подіти сміття.
Більшість вимушена везти свої відходи аж до Вінниці, що викликає справедливе обурення як самих мешканців Березини, так і вінничан, чиї кошти фактично йдуть на утилізацію чужого сміття.
— Абсолютно переважна більшість людей вивозить сміття в Вінницю. Таким чином в людей з міста Вінниці крадуться їхні податки. Не по нашій волі, бо іншої альтернативи, в принципі, нам не залишили, – констатує Любов Батрак.
Ситуацію ускладнює й те, що деякі мешканці, не маючи іншого виходу, вивозять сміття просто до лісу, що завдає непоправної шкоди екології.

«Кабала» від ФОПа і бюрократичне «пекло»
Сільська рада Якушинців, до якої адміністративно належить Березина, уклала договір з ФОП Кулик на вивезення сміття. Однак, умови, запропоновані перевізником, важко назвати прийнятними для громади.
За словами Любові Батрак, ФОП Кулик хоче приїжджати лише один раз на місяць, а мешканці повинні будуть купувати у нього спеціальні мішки за ціною 31 гривня за штуку. Такий графік та вартість послуг є неприйнятними для більшості жителів селища.
Тож не чекаючи допомоги згори, активні мешканці Березини об'єдналися в орган самоорганізації населення «Добробут» і вирішили самостійно облаштувати місця для збору сміття. За словами Любові Батрак, сільрада Якушинців спочатку навіть підказала місця, де можна встановити сміттєві баки.
— Після створення органу самоврядування ми звернулися до сільради, щоб отримати дозволи на встановлення баків. Але, як виявилося, дві ділянки, місце розташування яких підказала сама сільрада, не відповідають нормам! — обурюється Батрак.

Зрештою довелося скликати виїзну комісію, де разом з мешканцями обстежували земельні ділянки. І сільрада пообіцяла надати дозволи за умови отримання погоджень від РЕС та обласної Служби відновлення та розвитку автодоріг (земельні ділянки поблизу траси М-21).
— Ми витратили півтора місяця на отримання нових погоджень. Подали їх до сільради, щоб отримати від них дозвіл на розміщення контейнерних майданчиків. За свої кошти, нагадаю, ми їх хочемо поставити. І знову отримали відмову. Цього разу через «невірні викопіювання», хоча сама сільрада їх і надавала! — каже голова ОСН «Добробут» Любов Батрак.
Тож це бюрократичне коло люди проходять вже втретє. І як кажуть в органі самоорганізації населення, сільрада свідомо підштовхує мешканців до розміщення контейнерних майданчиків виключно в межах смуги відведення траси М-21. Хоча це прямо суперечить чинному законодавству.
Що на все це кажуть в сільраді
Звернулися до селищного голови, аби той висловив свою позицію на всю цю історію.
— Вони вибрали місця, де можна встановити, але враховуючи всі санітарні, захисні норми, там треба буде погодити з дорожньою службою. Вони власники тієї земельної ділянки. І там їх треба погодити, а не просто підписати, — говорить голова Якушинецької сільради Василь Романюк.
Романюк також зазначив, що сільрада зробила усе, що могла для допомоги органу самоорганізації населення.
— Ми зробили й клопотання, ми зробили й викопіювання. Все для того, щоб вони пішли до дорожньої служби та погодили, — зазначив він.
Проте, голова ОСН «Добробут» наголошує, що саме сільрада мала б відстоювати інтереси громади та сприяти у вирішенні цього питання.
Тому Любов Батрак тут ще підозрює, що така бюрократична тяганина виникла ще й через особисту неприязнь до неї від голови Якушинецької сільської громади Василя Романюка.
Замкнене коло: хто допоможе Березині?
Наразі мешканці Березини опинилися у безвихідній ситуації. Питання про розміщення сміттєвих баків залишається невирішеним, а селище поступово перетворюється на стихійне сміттєзвалище.
Громадська ініціатива наштовхнулася на, як здається мешканцям, байдужість та небажання місцевої влади допомогти у розв'язанні нагальної проблеми. Чи зможуть мешканці Березини домогтися свого права на чисте довкілля та зручні умови проживання — питання залишається відкритим.
Раніше, нагадаємо, ми писали про стихійне звалище в Бохониках.
Читайте також:
«Додому я зможу дістатися тільки літаком». У Березині людям перекривають дорогу
Тільки громадський транспорт? Для Соборної готують проєкт за 278 тисяч євро
Ляпас, що обернувся скандалом. У Вінницько-Хуторському ліцеї провели акцію підтримки вчителя
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Valentyn Malovanyy
Оксана Грабовська
Lyubov Lyu
Людмила Решетникова