«Додому я зможу дістатися тільки літаком». У Березині людям перекривають дорогу

- У селищі Березина біля Вінниці мешканці можуть втратити дорогу до своїх будинків.
- «Вінницяоблводоканал» збирається перекрити ділянку, бо там є артезіанські свердловині.
- Люди кажуть — іншої дороги немає, а на цій землі ще й трансформаторна з газовою підстанцією.
— Додому я зможу дістатися тільки літаком, — такими словами починає розповідь Людмила Решетнікова.
У селищі Березина, де вона проживає у приватному будинку, перекривають дорогу до домівок. Усе через те, що начебто шлях знаходиться на ділянці Водоканалу, де в них свердловини.
На тій самій ділянці розміщені важливі інфраструктурні об’єкти — трансформаторна будка та газорозподільна станція. Місцеві побоюються, що через огорожу до них не зможуть дістатися аварійні служби.
Не дали поставити блоки
Усе почалося з того, що одного дня ділянку, на якій пролягає дорога до вулиці Польової, огородили стрічкою. На один зі стовпів прикріпили оголошення про те, що тут, виявляється, зона суворого санітарного режиму артезіанської свердловини.
— «Вінницяоблводоканал» подав лист до Якушинецької сільради про те, що мають перекрити землю зі свердловиною, — каже Людмила Решетнікова. — І 28 березня підігнали важку техніку, збирались ставити бетонні блоки. Приїхав головний інженер Водоканалу. Розповів, що тут їхня артезіанська свердловина, тож вони хочуть огородити ділянку. Ми вийшли та не дали це зробити.
За словами мешканців, у сільради було два місяці, щоб організувати альтернативний шлях до домівок людей з вулиці Польової. Цього не було зроблено.
— Але навіть якщо вони все ж це зроблять і прокладуть нам іншу ґрунтову дорогу, то це не вирішує питання, — говорить Людмила. — Розумієте, на цій ділянці Водоканалу в нас знаходяться трансформаторна будка та газорозподільча станція. Трансформаторна у нас стара і час від часу горить. Якщо ж там поставлять паркан, то навіть в аварійних служб не буде доступу до мереж.
Є підозри, що землю продадуть
До розмови доєднується Ярослав Білан, ще один житель вулиці Польової. Він розповідає, що свого часу планували підключитися до свердловини на цій ділянці.
— Ми звичайно хочемо, щоб нашу вулицю не відривали від сполучення з рештою селища, — говорить Ярослав. — Те що там свердловина, то наскільки нам відомо — води в ній майже немає. Адже свого часу ми просили депутата сільради розвести водогін від неї, а нам він відповів, що там немає дебету води.

Також була ініціатива мешканців обладнати на цій ділянці дитячий майданчик.
— Наші діти граються просто на вулиці, на проїжджій частині. Бо на всю Березину немає дитячого майданчика, — каже Ярослав Білан. — Так от ми розчистили цю ділянку від чагарників, прибрали сміття. А потім виявилося, що вона належить «Водоканалу».
От тільки в останнє не надто вірять мешканці селища. Люди впевнені, що оскільки артезіанська свердловина порожня, то оце все огородження ділянки ведеться до того, щоб її потім продати.
— Мали уже подібний досвід. Розчищали «безхозну» земельну ділянку. Приводили її до ладу, щоб використовувати під дитячий майданчик. А потім, виявляється, її продали й вона уже приватизована. Тому я підозрюю, що тут буде так само, а те, що там свердловина — це просто ширма, — каже Ярослав.
Фахівцям треба все дослідити
Звернулися із запитаннями до голови Якушинецької громади Василя Романюка, до якої також входить селище Березина.
— Будуть чи не будуть перекривати там дорогу — ще до кінця невідомо, — говорить Романюк. — Той проїзд на Польову може бути на території санітарної зони свердловини. Але щоб в цьому впевнитися треба ще нашим фахівцям виїхати та переміряти все.
У тому випадку, якщо справді дорога буде на території земельної ділянки, що належить «Вінницяоблводоканалу», то тоді, як сказав Василь Романюк, шлях доведеться посунути.
— Але вас же раніше попереджали? Водоканал направляв листа про те, що хоче обмежити проїзд ділянкою, — запитав журналіст.
— Знав, але ж ви почули, що я вам відповів? Фахівцям треба ще виїхати та зʼясувати, де межі ділянки. Бо Водоканал просто дав листа, в якому вказав, що там знаходиться їх обʼєкт, — відповів Романюк.
— Після всього цього, після цих вишукувань, щоб дати їм достовірну інформацію? — спитав журналіст.
— Так, — коротко відповів голова селищної громади.
Для чого Водоканалу ці свердловини
Також звернулися за розʼясненнями до «Вінницяоблводоканалу». Речниця підприємства Оксана Поліщук пояснила суть ситуації.
— Ця земельна ділянка є нашою, про що складений державний акт. На ній знаходиться два наших обʼєкти — дві артезіанських свердловини. Навколо них існує санітарно-захисна зона першого поясу. Вона передбачає, що там має бути паркан чи огорожа не менше 30 метрів від стовбура свердловини, — каже вона.

За словами Оксани Поліщук, Водоканал двічі в цьому році надсилав листи на голову Якушинецької громади Василю Романюку, в яких просив попередити мешканців про те, що самовільно облаштований ними проїзд буде перекрито.
— На жоден із них письмової відповіді не отримали. Був лише телефонний дзвінок від їх землевпорядника, про те, що вони розвішали стрічки та попередження. А це насправді не вирішує ситуацію, бо люди того ж дня ці стрічки знімають. Зрештою нам доведеться закрити цей проїзд, на що ми маємо повне право, — говорить Поліщук.
Речниця підприємства також спростувала думку, що межі ділянки зі свердловинами не визначені.
— Це неправда. До кожного листа, які надсилали до сільради, ми додаємо схему розмежування ділянки, — каже Оксана Поліщук.
Наостанок питаю, а для чого «Вінницяоблводоканалу» там свердловини?
— Вони включені до особливого алгоритму дій на період воєнного стану. Наприклад, у період блекаутів з цих свердловин будуть набирати воду для споживання людьми, що якраз і проживають у Березині, — відповіла речниця підприємства.
Читайте також:
Тільки громадський транспорт? Для Соборної готують проєкт за 278 тисяч євро
Ляпас, що обернувся скандалом. У Вінницько-Хуторському ліцеї провели акцію підтримки вчителя
Чи могла Оксана Янчак самостійно сплатити майже мільйон гривень застави? Аналіз її декларації
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Lyubov Lyu
Людмила Решетникова
Ярослав Билан
Ярош Лав