Церква, костел, синагога, фортеця і заїжджий двір. Містечко Бар на світлинах початку ХХ століття
- Стефан Таранушенко та Павло Жолтовський змогли зафіксувати світ, який безповоротно зник.
- Понад 90 років тому українські мистецтвознавці обійшли з фотоапаратом містечка й села майже всієї тодішньої України.
- Також вони зробили фото містечка Бар початку ХХ століття.
Історію міста Бар, що на Вінниччині, заведено рахувати від 1425-го року. Щоправда, тоді ані назви Бар, ані самого міста ще й близько не було.
1537-го року селище Рів разом з навколишніми землями у місцевого воєводи купує польська королева Бона Сфорца. За її веління на протилежному боці річки зводиться нова дерев’яна фортеця та поселення навколо неї.
Новітнє місто назвали Баром, на честь італійського міста Барі, де власне народилася королева Бона, розповідає сайт Україна Інкогніта.
Місто одразу ж отримало великі привілеї, його мешканців звільнили на 16 років від податків, а самому Бару було надано Магдебурзьке право.
З тих часів місто безліч разів спустошувалось татарами і знову відроджувалось, відвойовувалось повстанськими військами у польської шляхти й поверталось назад до Речі Посполитої, переживало багато інших буремних подій, і врешті дійшло до наших часів звичайнісіньким районним центром. А про колишню велич тепер свідчать лиш численні архітектурні пам’ятки.
У 1910-х – на поч. 1930-х рр. Харківським музеєм українського мистецтва і округовою інспекцією охорони пам'яток під керівництвом Стефана Таранушенка і Павла Жолтовського проводились наукові експедиції.
Протягом цих років науковці об'їжздили сотні населених пунктів тодішньої України, зробили тисячі фотографій, замальовок та обмірів пам'яток архітектури і мистецтва: церков, костьолів, синагог, палац, хат та декоративно-ужиткових предметів.
Пропонуємо світлини з цієї експедиції з міста Бар на Поділлі, які показали на сайті Історична правда.
Читайте також:
Від божевілля до відданості. Якими були дві дружини лікаря Миколи Пирогова
Тут знайшли найбільший агат. Іллінецькому метеоритному кратеру чотириста мільйонів років
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.