З 1898 року в Вінницькій міській думі обговорюється ідея створення міської залізниці — «електричної залізної дороги». За підрахунками, кінні перевезення в місті за добу давали 5 карбованців прибутку, а трамвай — 98 карбованців. Планувалось, що два рейси від гімназії до вокзалу та назад будуть здійснені за 50 хвилин. Роботами керував інженер Григорій Артинов. Більшість будівельних операцій виконувалася вручну.
14 жовтня 1912 року містом пройшов перший трамвай (вперше трамвай в Росії пустили в 1892 році в Києві, в Москві — у 1899 році). На трамвайній лінії курсувало тоді 6 вагонів. Вартість проїзду — 5 копійок. Безплатно користувалися послугами трамваю поліцейські.
Поява трамваю — це крок до об’єднання міста, що розкинулося по обидва береги Південного Бугу.
До побудови електростанції освітлення у Вінниці було вкрай поганим. Уздовж вулиць були встановлені гасові ліхтарі, які майже не пропускали світла через закіптявіле скло. Запалювались і гасились ліхтарі кожен окремо. Для цього двічі на день, рано — вранці та ввечері, вулицями проходив ліхтарник з драбиною на плечі, посудиною з гасом і запаленим ліхтарем у руках.
У 1910 році Київське відділення російського товариства «Всеобщей компании электричества» споруджує у Вінниці електростанцію та електроосвітлювальну мережу. Це дало змогу встановити на центральних вулицях міста 36 електричних ліхтарів. Всього у місті їх було 102. Освітлювалися центральні вулиці до 2-ої години ночі.
На початку XX ст. у Вінниці поліпшилися засоби зв’язку. Міська управа приймає рішення про облаштування у Вінниці телефонного зв’язку.
З 1906 року почала працювати телефонна станція на 130 номерів, а також два телефони-автомати на вокзалі та міському суді. Плата за користування телефоном складала 10 коп. з версти, а в 1916 році — вже 19 копійок. Спочатку телефонний зв’язок обслуговував лише державні установи. Згодом телефони мали також великі підприємства, заможні громадяни.
Читайте також:
Скільки у Вінниці було замків і де вони знаходились. Історичний гід
Скільки у Вінниці мікрорайонів і чому вони так називаються. Історичний гід
Як Вінниця пережила епоху «застою» 60 — 80-х років. Історичний гід
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер