Графиня фон Мекк і композитор Чайковський: розповідаємо історію нерозділеного кохання

Графиня фон Мекк і композитор Чайковський: розповідаємо історію нерозділеного кохання
  • Музей Петра Чайковського і Надії фон Мекк знаходиться у її колишній садибі в смт. Браїлів на Вінниччині.
  • Графиня підтримувала композитора матеріально, вони листувалися 13 років, але так і не зустрілися. Чому?

Біля річки Рів, навпроти Браїлівського Свято-Троїцького монастиря, височіє палац з парком. У 1868 році маєток Браїлів придбав залізничний магнат Карл фон Мекк. Невдовзі тут звів маєток і оселився з дружиною Надією. Сюди неодноразово приїздив її друг Петро Чайковський.

Палац магнатів фон Мекк

Графиня і композитор не бажали відкривати перед усіма ті взаємини, які їх пов'язували. А тим часом жодних стосунків між Петром Іллічем і Надією Філаретівною, окрім листування, що тривало понад 13 років, не було. Про це розповідає наукова бібліотека ім. Валентина Отамановського.

Дружина і мати 11-ти дітей

Надія Філаретівна народилась 29 січня 1831 року в сім'ї дрібного поміщика Фроловського. Від батька, скрипаля-аматора, вона успадкувала палку любов до музи­ки, отримала хорошу музичну освіту, познайомилась з кращими творами великих класиків. Мати, яка походила з роду Потьомкіних, передала дочці сильний характер, уміння керувати людьми, владність і незалежність.

Відео дня
Родина фон Мекк

Надія рано вийшла заміж. Дворянський родовід її чоловіка Карла Федоровича фон Мекка сягав XV ст. Він був талановитим інженером, спеціалізував­ся на будівництві залізниць, і саме на цьому він нажив мільйони, примножив­ши багатство свого сімейного клану.

У 1868-1881 роках сім'я фон Мекків володіла браїлівськими маєт­ками (нині Жмеринський район), де успішно діяли цукроварня, цигаркова фабрика, мідний, ливарний, спирто­вий, цегельний та вапняковий заводи, винокурні.

Подруга і мецентака

Коли Надія Філаретівна ввій­шла у життя Чайковського, у неї було 11 дітей. Смерть чоловіка у 1876 році справила на неї гнітюче вра­ження. Вона прагнула усамітнитись, позбутися суєти. Розрадою для неї стала музика. Особливо захоплювалася вона творами Чайковського. У цій музиці Надія Філаретівна знаходила відгомін власних думок і почуттів.

Заочне знайомство Надії Філаретівни з компо­зитором відбулося через Й. Котека — його учня і приятеля. Вона дізнається про складні мо­ральні та матеріальні умови його життя, ставиться до нього зі співчуттям і глибоким ро­зумінням, прагне підтримати. Отож з 1877 року Надія Філаретівна вирішує виплачувати Чайковському щорічну субсидію в розмірі шести тисяч карбованців.

Знайомство Петра Чайковського з Надії фон Мекк, дуже швидко переростає у відносини, які дозволяють говорити нам про близьку, інтимну дружбу. Закохавшись у музику Петра Ілліча, Надія Філаретівна не шкодує для нього ані матеріальних, ані духовних витрат. Вона однією з перших зрозуміє, що музика молодого, маловідомого професора Московської консерваторії — геніальна.

Запрошення до Браїлова

Навесні 1878 року Петро Ілліч отримує від Надії Філаретівни запрошення приїхати до Браїлова. У своєму листі вона пише: «Знаєте, Петре Ілліч, в мене є одне бажання, яке я була б дуже рада, якби Ви виконаил, це якби ви побували в тому місці, яке я так люблю, яке я завжди прагну серцем...

На що Чайковський відповідає:«У мене навіть була думка просити у Вас дозволу… зупинитися на кілька днів у Браїлові… яке ж було моє задоволення, коли у Вашому в дорогому листі знайшов запрошення побувати… у вашому улюбленому куточку. Неодмінно скористаюся ним ... для мене буде невимовно приємно провести кілька днів у тому місці, де Ви проводите кращу пору року і яке так близько до Вашого серця».

На запрошення фон Мекк композитор у 1878-1888 роках побував у Браїлові та Сьомаках п’ять разів. Тут ним була створена перша оркестрова сюїта, оркестрована опера «Орлеанська діва», 14 романсів (зокрема, «Серед шумного балу», «Серенада Дон Жуана»), п’єса для скрипки та фортепіано («Спогади про дорогі місця»), Літургія святого Іоанна Златоуста тощо.

Чайковський приїздив в маєток фон Мекків, коли графиня була відсутня.

Роман в листах

Петро Чайковський і Надія фон Мекк

Стосунки Петра Ілліча з Надією Філаретівною обмежува­лися листами. Особистих зустрічей не було, незважаючи навіть на те, що у 1880 році син фон Микола фон Мекк од­ружився з племінницею Чайковського Ганною Давидо­вою, їхнє багаторічне листування — це відверті бесіди про музику, літературу, філо­софію, релігію, політику тощо. Цей  роман у листах навіть у неповному виданні 1934-1936 років складає три томи, по­над тисячу сімсот друкованих сто­рінок.

У 1890  році за ініціативи Надія фон Мекк взаємини між нею і Чайковським припиняються. Вона вже не мала можливості надавати фінансову підтримку композиторові, оскільки її власні справи на той час значно погіршились. А найголовніше — графиня дізналася, що композитор нетрадиційної сексуальної орієнтації і його романтичні листи були написані з метою отримання від неї матеріальної допомоги.

Померла Надія фон Мекк від туберкульозу на початку січня 1894 року, переживши Петра Ілліча Чайковського лише на два місяці. З 1979 р. у палаці діє Меморіальний музей Петра Ілліча Чайковського і Надії Філаретівни фон Мекк, первісно на громадських засадах, а з 1991 р. як державний

 

Читайте також:

Палац адмірала у Митках: історія маєтку в британському стилі, в якому тепер працює школа

Архітектурна окраса вулиці Грушевського. Розповідаємо історію будівлі міського суду

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Natalia Varich

    Найкращі подруги - це геї.
  • Іван Морозов

  • Вова Діловий

    Графиня не мекнула чайку, от вам і не розділене кохання...
  • Григорий Пилипенко

    Петро Ілліч Чайковський – один із найзнакових культурних діячів Росії, але країна продовжує заперечувати той факт, що композитор був геєм.

    Через 125 років після його таємничої смерті, написані чудові симфонії, опери та балети, у тому числі класичні твори «Лебедине озеро» та «Лускунчик», виконуються оркестрами і, як і раніше, користуються популярністю в усьому світі.

    Але за розкішними мелодіями та вибуховими оркестровими кульмінаціями Чайковського лежить складна історія гею. Його сексуальність принесла радість та розпач. Але його країна заперечує той факт, що композитор був геєм і відкидає будь-які докази.

keyboard_arrow_up