Дворянська садиба Грохольських на П’ятничанах. Рідкісні фото замку і його власників
- Історія родини Грохольських тісно пов’язана з історією Вінниці.
- З середини XVIII вони володіли землями та маєтками на П’ятничанах, у Стрижавці та Вороновиці, брали активну участь в суспільно-політичному та культурному житті міста.
- Чорно-білі фото з колекції онука Генріха Грохольського та Центру Історії Вінниці розповідають про життя польських дворян на П’ятничанах.
У старовинному парку Вінниці знаходиться оповита покровом багатовікових дерев дворянська садиба Грохольських. Граф та суддя земський брацлавський Міхал Грохольський велів закласти його в середині 18 століття.
Польські магнати жили в розкішному двоповерховому палаці в передмісті, яке називається П'ятничани. Сьогодні у колишньому палаці знаходиться Вінницький обласний ендокринологічний центр.
— Вінниця на межі ХІХ та ХХ століть вважалась курортом другого розряду, — розповідає директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен. — Була певна мода на поїздки до Вінниці, хоч вона не була такою масовою і розвиненою, як, наприклад, гірські курорти. Але в тогочасній Російській імперії було модно мати садиби для відпочинку в південно-західній частині країни.
Для родини Грохольських таким місцем була садиба на Пятничанах.
Хоча садиба Грохольських перебудовувалася, в ній все одно простежувалися риси замку. В середині маєтку були такі зали: чорний, арабська, турецька, їдальня, помпейский, гербовий. Крім того, в садибі була величезна бібліотека, де зберігалися 10 тисяч томів французькою, англійською та польською мовами, колекція лицарських обладунків та зброї.
Садиба Грохольських — це оборонний замок-палац. Недалеко від замку стояли дві башти, від яких тягнулися рів і вал. Згодом П'ятничанський замок дещо перебудували: сама будівля зробили вище і добудували два павільйони. Одночасно звели нові господарські приміщення, голубник, нові стайні.
Частина елементів, на жаль, була зруйнована, а й сьогодні можна побачити флігелі, залишки павільйону і водонапірну вежу, стилізовану під архітектуру середньовіччя. На території маєтку стояла стайня для породистих коней.
Генріх Грохольський, нащадок давнього дворянського роду, який нині мешкає в Польщі, але активно цікавиться спадщиною пращурів на Поділлі, в 2021 році у Вінниці презентував книгу спогадів своєї прабабусі Софії Грохольської «Болючі спогади 1917-1919». Вона описує останні роки перебування Грохольських на Вінниччині та події Української революції, які відбувалися на її очах.
Читайте також:
«Мама була проти кар'єри в медіа». Про своє вінницьке минуле розповів телепродюсер Володимир Завадюк
Свято під дощем. У Вінниці закрили головну ялинку, атракціони ще працюватимуть
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Aut Tupin
Читач09
Любовь Штепа
Лариса Олийник reply Любовь Штепа