Найважливіші події з історії театру імені Садовського: був оперою, горів та відроджувався

Найважливіші події з історії театру імені Садовського: був оперою, горів та відроджувався
Вінницькому театру 107 років. Його збудували тодішній міський голова Микола Оводов та головний архітектор Григорій Артинов як «дім зборів»

27 березня світ відзначає День театру. Ми зібрали найважливіші періоди за 107-річне існування театру імені Садовського: від таємного будівництва до інноваційних технологій

 


Сіра і брудна центральна вулиця. Ніхто з місцевих не дивується, коли бачить, як на ній прогулюється свійська птиця. За описом, це нагадує село. Але це Вінниця. На календарі початок ХХ століття. Та вінничани вже відчувають необхідність у будівництві власного культурного центру.

У архівах можна знайти свідчення, що Подільське губернське управління підписало наказ №280, від 6 лютого 1910 року про початок будівництва театру Вінниці. Міською владою виділялися кошти на необхідні витрати щодо нової будівлі. Зал на тисячу місць невеликий вестибюль, фойє на другому поверсі, сцена та службові кімнати.

— Вінницький голова Микола Оводов запросив Григорія Артинова на посаду головного архітектора, — розповідає керівник літературно-драматургічної частини театру ім. Садовського Світлана Фицайло. — Тоді Вінниця належала до Кам'янець-Подільської губернії і губернатор не вважав за потрібне будувати тут театр. Оводов та Артинов почали будівництво, а губернатору сказали, що будується дім зборів. Театр побудували за 10 місяців.

У архіві зберігаються спогади відомого військового діяча генерала Олексія Брусилова. Воєначальник охарактеризував місто так: «Вінниця звичайне брудне та сіре місто. Але не театр. Його можна взяти на долоні, перенести, і він прикрасить будь-яку європейську столицю».
 

Вінницький театр, після будівництва. З архіву музею театра ім. Садовського

Власна опера

Своєю трупою вінничани не могли похизуватися аж до 1933 року. Тому до цього часу місцеву публіку тішили гастролери, або як їх було прийнято називати — пересувні театри: імені Затонського, Єврейський театр, Театр російської драми тощо.

— У 1928 році в нашому регіоні перебувала пересувна опера. Вони привертали увагу людей до оперного мистецтва, — розповідає Світлана Фицайло. — Пізніше цей колектив передали вінницькому театральному тресту. Театр забезпечили матеріальною базою. Але це був величезний, до 300 осіб колектив, з великим оркестром, окремою балетною трупою, співаками. І в жовтні 1933 року у Вінниці нарешті відкрився театр опери та балету.

Репертуар на той момент був грандіозним: спектаклі «Фауст», «Євгеній Онєгін», «Пікова дама», «Борис Годунов», опери, «Енеїда», «Тихий Дон», «Наталка Полтавка», балет «Лебедине озеро», «Червоний мак», «Дон Кіхот». Але, незважаючи на професіоналізм та бажання грати, на календарі був 1933 рік. На вулицях голод. Місто було не в змозі опікуватися трупою. Вистави не збирали залів. І колективу запропонували перевестися в Сталіно (Донецьк), де було підготовлене необхідних розмірів приміщення. Там була можливість забезпечувати більшу трупу.

Частина колективу, яка переїхала з Вінниці і частина трупи переведеної в Сталіно із Ворошиловграда (Луганська) стали основою для створення Донецького театру опери та балету.

У 1940 році на території Української РСР відбувалася реорганізація театрів. Вінницький театр перестає бути оперним і отримує статус музично-драматичного. Власної опери у Вінниці більше ніколи не було.
 

Фото із архіву німецького фотографа Генріха Гофмана. 1942 рік.

Друга світова

Практично із самого початку Великої Вітчизняної війни, Вінниця була окупована фашистами. Частина трупи йде на фронт, частина — продовжує працювати. Сторожили розповідали, що спочатку німці з повагою ставилися до колективу і театру. Актори отримували пайки, як у німецьких солдатів та не піддавалися репресіям. Театр працював, як і завжди. Тільки тепер, два дні на тиждень спектаклі показували для німецького глядача. Але так само, українською.

— На той час виходила газета «Вінницькі вісті», у якій публікувалися заборонені радянською владою твори Лесі Українки, Володимира Винниченка, Уласа Самчука. Німці хотіли показати, що вони визволителі, — каже Світлана Фицайло.
 

Березень 1944 року. Джерело: книга «Вінниччина в роки Великої Вітчизняної війни: біль втрат і велич подвигів»

У музеї історії театру імені Садовського є спогади артистки Галини Ковальської. Після розстрілу гестапо її брата-підпільника, вона несамовито виголошувала фразу з монологу Марусі Богуславки: «Клянуся батьком, я звільню всіх!» Зал шаленів. За наказом влади спектакль був знятий з репертуару, а декорації знищено.

Ще більше дісталося мельпомені під час німецького відступу. Тоді загарбники спалювали кращі будинки в центрі Вінниці. У тому числі і театр.

Після пожежі будівля потребувала серйозної реконструкції. Однак, із зрозумілих причин, взялися за це після закінчення війни. Відновлювати улюблений театр приходили незалежно від віку та професії. Реставрація тривала більше двох років (1945-1948 рр.).

У квітні 1944 наказом Комітету в справах мистецтв при Раді Міністрів УРСР директором Вінницького театру був призначений Федір Верещагін.
 

Напівзруйнований театр ім. Садовського (від нього залишились тільки стіни), березень 1944 р. З його руїн пізніше реконструйовано новий театр. (з архіву СЗОШ № 30)

Відновлений і реконструйований театр. Приблизно 1950-ті.

Ера Верещагіна (1948-1986)

Про Вінницький театр Верещагіна говорили, як про театр, який народжує навколо себе театри. І що цікаво, актори-аматори іноді грали на сцені Вінницького театру, а актори-майстри ділилися професіоналізмом на сценах Іллінців, Гайсина, Тульчина.

— Вважаю, що від 1948 року ми сміливо можемо святкувати день народження нашої трупи. Ми так і говоримо, що Федір Верещагін, народний артист України, народний артист СРСР — фундатор Вінницького академічного театру, — розповідає Світлана Фицайло. — Він умів підбирати і оберігати свою трупу. Також він добре розбирався в тому, яких акторів він хотів би бачити в своєму театрі.
 


Федір Верещагін

Верещагін вважав за краще ставити не тільки українську класику, а й драматургів-сучасників. Він хотів бути у всьому «піонером». Про це свідчить звернення Верещагіна до німецького драматурга Бертольда Брехта з проханням дати життя його героям на сцені свого театру.

За все своє життя він так і не зміг полюбити щось більше за театр. Навіть його дружина, Регіна Франсівна, якось сказала, що була заміжньою не за Федором Григоровичем, а за театром.
 

Композитор Платон Майборода, поет Микола Нагнибіда, письменник та драматург Микола Зарудний, режисер Федір Верещагін. З архіву музею театра ім. Садовського

Ера Селезньова (1986-2016)

Уперше Віталій Селезньов опинився у Вінницькому театрі в 1962 році. Тоді театр був уже названий ім'ям Садовського, а майбутній керівник був молодим актором харківського вузу. Практично відразу Верещагін і Селезньов не зійшлися характерами, і молодий актор хотів покинути заклад. Тим більше, що пропозиції роботи були і у Києві, і у Харкові.

Але саме в той час один з режисерів театру Садовського ставив виставу на шевченківську «Марину». Постановнику не вистачало актора для однієї з ролей і він запросив Віталія. Це було першою роллю Селезньова і початком другої «ери» Вінницького театру.

Через кілька років Верещагін помітив у ньому режисерську жилку і порадив спробувати себе в цьому напрямку. З благословення наставника, у 1973 році Селезньов закінчив режисерський факультет Київського театрального інституту. У тому ж році він став режисером театру ім. М. Садовського, щоб через 13 років змінити Федора Верещагіна на посаді керівника.

— Як керівником ним було створено безліч гідних робіт, — каже Світлана Фицайло. — У ті роки вже дозволялося говорити про Сталіна і наш земляк Іван Стаднюк написав бестселер «Війна». Віталій Євдокимович зробив за цим романом інсценізацію. Під час гастролей спектакль викликав ефект бомби. Глядачі хотіли знов і знов дивитися на це.
 

Віталій Селезньов

У 90-і українські театри розвалювалися, акторам платили копійки, а зали не заповнювалися навіть наполовину. Селезньов ініціював створення театрального відділення в училищі культури. Він розумів, що актори з інших міст не будуть їхати працювати у провінцію. Також він знав, що поколінню старіючих акторів потрібна гідна заміна серед молоді.

Його вихованці з дитинства були задіяні в репертуарі, нехай спочатку в казках і масовках. Але, саме завдяки його старанням, було виховане не одне покоління акторів, якими зараз пишаються у Вінниці та Україні. Серед них Жанна Андрусишина, яка у березні цього року отримала звання заслуженої артистки України.

У віці 77 років Віталій Селезньов пішов на пенсію. На зміну прийшла амбітна Таїсія Славінська, яка планує розширювати горизонти та вносити інноваційні технології у роботу мельпомени. З її приходом почалася нова, третя «ера» Вінницького державного академічного музично-драматичного театру ім. М.Садовського.

 


Читайте також:

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:33 Що найбільше дивилися та слухали: ТОП відео на YouTube в Україні за 2021 рік play_circle_filled 21:01 Свято Миколая, Різдво та Новий рік. Календар державних та релігійних свята на грудень 2021 20:17 Більше двох мільйонів коштує Вінниці новорічне диво. Яким буде зимове містечко в парку play_circle_filled stars 20:10 Від +1 до +15 градусів. В Україні очікуються температурні гойдалки та опади Від читача 11:54 День відкритих дверей буде :) 4 грудня об 11:00 в Університеті «КРОК» 19:19 За безкоштовні пластикові пакети будемо тепер платити. Скільки та які їм існують альтернативи stars 18:56 Нечітка мова та запах алкоголю з рота. 39-річна вінничанка попалась по 130-тій photo_camera 18:23 Ховався два роки від поліції, а попався через куріння в громадському місці 17:45 У всіх на вустах. Десять нових закладів, які відкрилися у Вінниці у 2021 році photo_camera stars 17:08 На Вінниччині шахраї видурили з 90-літньої бабусі 75 тисяч гривень 16:40 Проблема — вирішення: Як правильно давати в борг і точно гроші повернути, розповідає адвокат stars 16:19 На Хмельницькому шосе 13 рятувальників гасила палаючу квартиру play_circle_filled photo_camera 15:10 Лише люди з народу і без політики. Стартував відбір до «Рейтингу лідерів думок і блогерів Вінниччини» photo_camera stars 15:02 Під Бердичевом у ДТП потрапив вінничанин. Чоловік загинув photo_camera 14:16 «Працювали» по всій країні, попалися у Вінниці. КОРД затримав серійних крадіїв play_circle_filled photo_camera 13:39 Понад 500 нових випадків та 20 смертей. Дані по захворюваності на COVID в області 12:51 У Вінниці СБУ викрила лікаря, який підробляв Covid-сертифікати photo_camera 12:21 Посилення карантину, пляма на Бузі та інше важливе за 1 грудня на 20minut.ua 11:16 Яка погода буде в Україні на Новий рік: народний синоптик дав прогноз 10:19 Ускладнений рух та дві побиті машини. На Центральному мосту не розминулися Nissan та BMW play_circle_filled photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up