З Новим роком і новим сайтом "20 хвилин"! Перейти

54 роки на сцені: історія однієї акторки Вінницького театру

775 переглядів

 • 70-річна Людмила Мамикіна колись і уявити не могла, що буде грати у театрі
 • Вона не думала, що її життя буде наповнене гастролями
 • Не припускала, що маючи звання заслуженої артистки, буде мати зарплату меншу, ніж у техперсоналу

Вона посміхається, жартує та час від часу співає. Кількість її виходів на сцену дорівнює тисячам, зіграні ролі — сотням, а театри, у яких вона виступала, розкидані по різних точках континенту. Уперше побачити «арену» Людмилі Мамикіній довелося в чотири роки. Коли їй виповнилося 18, дівчина вступила у Тюменську театральну студію, яка за три тисячі кілометрів від рідної Вінниці. У 23 Людмила закінчила інститут з червоним дипломом. У 32 роки стала заслуженою артисткою, а у 37 почала працювати в театрі ім. Садовського. Зараз їй «без п'яти хвилин» 70 років.

Актриса сидить на стільці у гримерці рідного театру, нас оточують кілька трюмо, над кожним з яких висить портрет його власника, а з приймача, що кріпиться над вхідними дверима, ми наживо чуємо те, що відбувається в концертному залі театру ім. Садовського. Там щойно почалася вистава — «Дванадцять місяців».

— Сідайте, — вказуючи рукою у бік пуфика каже усміхнена Людмила. — Я розповідаю багато, тому ви підкоректуйте, якщо що. І ще, я б хотіла, щоб інтерв'ю проходило українською мовою... Адже я заслужена артистка України!
 

«Дядя Ваня» — п'єса Антона Чехова. Роль няні
Коли Людмилі було всього чотири роки, тато на руках приніс її у театр. Того вечора родина Мамикіних запізнилася на виставу, але саме з того дня усе і почалося. Дівчинка відкрила для себе зовсім новий світ театру, з небаченими раніше вогниками та персонажами. Це стало справжнім дивом для її тоді ще зовсім дитячої уяви.

— Ми жили у 4-поверховому будинку, і пам'ятаю, як після цього випадку, приходячи з дитячого садка, я часто вставала посередині двору і співала «Каким ты был, таким ты и остался», — після сольної партії актриса продовжує. — Бабусі та дідусі, що жили на других та третіх поверхах, відчиняли вінка, щоб послухати мене. Співала пісні з кінофільмів, та й взагалі все, що тоді було популярним.

Шкільні роки пролітали на заняттях з художньої самодіяльності, але дівчинка розуміла, що це тільки захоплення і навіть визначилася, ким хоче бачити себе надалі. Вона мріяла стати хірургом, рятувати людей, а бути актрисою на шкільній сцені — було просто весело і цікаво.

Коли Людмила була у 10 класі, в школі, де вона навчалася, проходив вечір, присвячений ювілею Тараса Шевченка. До цієї події був поставлений спектакль за твором кобзаря «Відьма». Головна роль дісталася саме їй, і так уже вийшло, що постановка сподобалася не тільки школярам з викладачами — її навіть висунули на міський конкурс театральних колективів. На конкурсі дівчина познайомилася з Галиною Колодій, у минулому актрисою, а на той момент ведучою радіотеатру, куди старшокласниця і отримала запрошення.

— За рік вона (Колодій - авт.) так заразила мене театром, що побачивши це, вона спробувала мене відмовляти: «Там же найменша зарплата, постійні роз'їзди, та й талант треба мати!» Але у неї нічого не вийшло, — розповідає Людмила. — Батьки, до речі, думали, що я піду у медичний інститут. А я прийшла туди після 11 класу документи подавати, дивлюся на абітурієнтів, а вони усі стривожені якісь, хвилюються, а мені все до лампочки. Думаю, а я тут до чого? Розвернулася та й пішла. Батьки потім самі все зрозуміли.
 

«Осіння мелодія» — п'єса Віталія Селезньова. Роль Данилівни
На календарі був усе той же 1965. Людмила вже змирилася з думкою, що у цьому році вона нікуди не вступить, але її подруга Кавалья, яка на той час перебувала у Тюмені, прислала газетну вирізку: «Идет набор в Тюменскую театральную студию». Недовго думаючи, валізи були упаковані, потім подолані три з гаком тисячі кілометрів шляху, а трохи пізніше і іспити були здані успішно.

— Там були хороші педагоги і за рік мого перебування я взяла участь у багатьох постановках, нехай і не зіграла у них головних ролей, — продовжує свою розповідь актриса. — Я приїхала додому на літні канікули та зустріла Галину Колодій: «Значить актрисою хочеш стати?» Так! — відповіла я. Тоді мене привели до директора театру Федора Григоровича Верещагіна. Він подивився мої ритмічні та музичні дані. Мабуть залишився задоволений, адже мене взяли в театр.

Колектив тепло прийняв новоприбулу, і перші ролі не змусили довго на себе чекати, але, як відомо, без профільної освіти у Союзі багато чого досягти не можна було, тому молода Мамикіна вирішила здобувати освіту у Київському театральному інституті ім. Карпенка-Карого.

— Екзамени приймав відомий тоді актор Карасьов. Перший я здала, а ось другий завалила і отримала двійку. Приїжджаю засмучена до Федора Григоровича, розповідаю про те, що сталося, а він мене заспокоює, каже, все добре буде. Заспокоїлася.

Почалися гастролі, потім новий театральний сезон, трупа поповнилася трьома новими акторами-випускниками з інституту Карпенка-Карого.

— Якось один з них зупиняє мене у коридорі і питає: Слухай, а хто така Мамикіна? А що? Так ось розумієш, мені Карасьов (той самий екзаменатор - авт.) розповів, що з Вінниці класна дівчинка вступала, він хотів її взяти, але подзвонив Верещагін і сказав, щоб ні в якому разі цього не робили, мовляв, вона йому там потрібна, — розповідає і сміється актриса.

Ображена дівчина вирішила, що ще попрацює, але в інститут все-таки піде. На цей раз нікому нічого не кажучи, Людмила зайшла у бухгалтерію за довідкою з місця роботи, там її попросили трохи почекати. Через кілька хвилин до кімнати влітає Федір Григорович: «Що таке? Так-так? Що таке?» Дівчина вирішила схитрувати і сказала, що навряд чи буде вступати у виш, а довідка їй потрібна про всякий випадок. Отримавши потрібний папірець, Мамикіна поїхала до Харкова, де стала студенткою інституту мистецтв ім. Котляревського.

— Маючи досвід роботи в театрі, я знала, чого конкретно мені потрібно навчитися в інституті. За все навчання я не отримала жодної четвірки, у мене 100% червоний диплом, але знаєте, диплом, це справа така, треба було знати, як вийти на сцену і показати, що ти вмієш.
 

«Вісім люблячих жінок» — п'єса Робера Томи. Роль Шанель
Після першого студентського року, Людмила вийшла заміж за старшокурсника Володимира Постнікова, з яким після закінчення інституту поїхала до Сум і влаштувалася у місцевий театр. Молода, але вже дипломована Мамикіна зіграла у Сумах безліч серйозних ролей, у тому числі Аксинью з «Тихого Дону», Емілію Галотти з однойменного твору та інших. Через дев'ять років 32-річна актриса отримала звання заслуженої артистки театру.

— На момент отримання звання, у мене було 10 головних і заголовних ролей — продовжує заслужена артистка. — Роботи було дуже багато, нам постійно доводилося їздити на гастролі, і ні з ким було залишати дітей, яких на той час було двоє. Ми вирішили переїхати до Вінниці.

Це був 1984 рік, Людмила Мамикіна приїхала до Верещагіна дізнатися про роботу у Вінницькому театрі.

— А ти ще граєш молодих? — запитав колишній наставник. Людмила ствердно відповіла, після чого директор повідомив, що вона може пакувати речі і перебиратися.

Минуло більше години нашої розмови, і здавалося, що у моєї співрозмовниці нескінченний запас історій: коли говорили про звання заслуженої артистки, Людмила висловила припущення, що скоріш за все воно присвоєно через хорошу гру в «Тихому Доні». Говорячи про улюблені ролі, мова зайшла про постановку «Я б тобі небо прихилив», яка до цих пір є в репертуарі Садовського, а ось почувши питання про акторську зарплату, Людмила на мить завмерла, напевно їй потрібно було щось пригадати.

— Знаєте, найбільші ролі ми грали за найменшу оплату. Менше ніж у нас зарплати не було ні у кого, — розповідає й надалі весела жінка. — У інституті я отримувала Ленінську стипендію - 100 рублів, а моя перша зарплата була 85 рублів, плюс вираховували податки і на руки я отримувала 72 рублі. Коли я приїхала до Вінниці, мене взяли у допоміжний склад з окладом у 60 рублів, при тому, що прибиральниця отримувала 70.
 

«Дім Бернарди Альби» — п'єса Федеріко Гарсіа Лорки. Роль Пруденсії
Як відомо — актор — це професія, плодів якої не можна торкнутися, а у нас до таких професій прийнято ставитися скептично. Ще — це професія, яка лікує від будь-якої хвороби, Людмила розповіла, як їй неодноразово доводилося втікати з лікарні, щоб виступити перед глядачами, які навіть не помічали, що з героїнею щось не так. Після виступу вона тихенько поверталася у палату стаціонару, де продовжувала латати своє здоров'я. Так з усіма акторами, адже, за словами людини, яка живе театром ось уже 54 роки — це навіть не професія, це спосіб існування.

— Театр — це коли є дія, глядачеві цікаво, але коли глядачі починають дивитися в телефони, то винні не вони, а ми, актори, бо не знайшли способу, як їх зацікавити. З іншого боку, не потрібно йти на поводу у глядача, його потрібно трохи тягнути за собою. Приходьте на виставу і все самі побачите.

На цій ноті наше інтерв'ю закінчилося, ми попрощалися і покинули актрису, якій ось-ось виповниться 70 років, яка любить, коли з нею розмовляють українською, яка тягне за собою глядачів.


Фото надані театром ім. Садовського

 

театр
театр
культура і шоу
Читають зараз: 1
(0)
Коментарі
img

Найчастіше коментують

За годину сексу з 53-річною проституткою вінничани викладали 500 гривень (ФОТО)
...

Barbie Dangerous

Одни воруют милионы ,на Донбасе что не день так труп . А они за бабой бегают ловят "преступницу" которая сексом занималась что бы на хлеб было. Нет слов... одни буквы

Чому газ жовтий та не смажаться яйця? Роз’яснює «Вінницягаз»
...

виталий малашевский

Віталій. Не треба нас дурити. Якщо годину газ горить синім полумям, потім 20-30 хвилин жовтим, а потім знову синім, це що, плита винна?

Володимир Гройсман анонсував будівництво автобану «Via Carpatia» через Вінницю
...

Прокоповна Проня

Свы хоть тротуары почистите, "строители"

«Важко дістатися до померлих родичів». Вінничани хочуть тролейбус до моргу
...

Next

Автор вищезгаданої петиції Вадим Шмагалов, однозначно ще нікого зі своїх родичів не ховав, бо НЕ знає що не всі небіжчики, мають проходити через судово-медичну експертизу, хай спочатку поцікавиться цим, і більше не пише тупих петицій. А провидити тролейбусну лінію по вул. Гл.Успенського - нерентабельно, і відсутня технічна можливість. Там ходять маршрутки.

Найчастіше читають

За годину сексу з 53-річною проституткою вінничани викладали 500 гривень (ФОТО)
3 дні тому
23

Двоє жінок зняли квартиру. В ній влаштували бордель. За годину сексу клієнти платили по 500 гривень.

Володимир Гройсман анонсував будівництво автобану «Via Carpatia» через Вінницю
3 дні тому
9

В Кабінеті Міністрів України розказали про пріоритетні проекти автодорожніх робіт в Україні.  Одним з яких є транзитна магістраль «Львів – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця – Умань – Одеса».

Чому газ жовтий та не смажаться яйця? Роз’яснює «Вінницягаз»
3 дні тому
12
 • Нарікання з приводу якості газу у топі гарячих питань взимку
 • Який хороший газ та чи розбавляють його?
 • Керівниця прес-центру «Вінницягаз» роз’яснила ці та інші питання у фейсбуку
На Вінниччині сталася смертельна ДТП. Одна людина загинула
3 дні тому
1

В четвер на дорогах у Вінницькій області сталось дві аварії. В результаті яких одна людина загинула та одна отримала травми.

Карантин у всіх вінницьких школах закінчився. Діти у понеділок підуть до школи
3 дні тому

Ситуація із захворюваністю на грип та ГРВІ у Вінниці покращилася. Епідемії немає. Діти після майже місячної перерви у навчанні підуть до школи.

Читайте також

Михайло Килимчук: "Проект «Танцюють всі» змінив моє життя"
вчора 18:38
20-річний вінничанин Міша Килимчук, один із найоригінальніших учасників «Танцюють всі - 9», розповідає... Читати далі
Кращі колядники і щедрувальники йшли по Соборній та співали старовинних...
2 дні тому
Сьогодні рух по головній вулиці міста перекрили: це близько 300 щедрувальників прямували до головної... Читати далі
Світ співає українське: ТОП-5 виконань народної пісні на думку засновника...
3 дні тому
1
У минулому році в інтернеті була запущена акція #Щедрик100challenge, яка приурочена до 100-річного ювілею... Читати далі
«Вечность в объятиях немых»: співачка Іллірика презентувала дебютний...
3 дні тому
Важливість кохання за допомогою слів, моря, ніжності та мелодійності рояля Сенс композиції розкриває ліричне... Читати далі
У Пітері співають «Щедрик» українською. #Щедрик100challenge продовжується
3 дні тому
Співочий флешмоб, що започаткував вінницький священник, вже давно підхопили за межами України Співають... Читати далі
Півтисячі майстрів вчитимуть вінничан народним ремеслам
3 дні тому
У Вінниці відбудеться відкриття фестивалю народної творчості «Різдвяне диво». На заході зберуться... Читати далі
Хочеш отримати приз та гарно провести час? Приходь на закриття Різдвяного...
12 січня 2017
Новорічні свята уже завершуються. Проведи їх у хорошій та веселій компанії. Для цього приходь на концерт з... Читати далі
Курс на «Євробачення»: чого очікують вінницькі музиканти від своєї участі...
12 січня 2017
Претендувати на участь у щорічному пісенному конкурсі, у цьому році вирішили 6 вінницьких виконавців та музичних... Читати далі
Зірковий гороскоп: що на думку знаменитостей очікує українців у Новому...
12 січня 2017
Вінницький фотограф, Костянтин Ревуцький створив проект, у якому зірки шоу-бізнесу висловили побажання і... Читати далі
Дозвілля з користю: поради цікавого чтива від Віктора Бронюка
11 січня 2017
1
Історик за фахом пропонує читачам ознайомитися з неймовірною історією України Знає, у який книзі розкривається... Читати далі

Від Читачів

Дивитись всі >

БЛОГИ

Всі блоги >

Карта

Відеогалерея

RIA

Чи знаєте ви англійську мову?
 • Так
 • Ні
 • Не так добре, як хотілося б
 • Планую вивчити найближчим часом
Голосувати
Чи знаєте ви англійську мову?
Так
23.85%
 
Ні
18.80%
 
Не так добре, як хотілося б
50.48%
 
Планую вивчити найближчим часом
6.87%
 
Всього голосів: 931

Розсилка новин

Розслідування

Кого у Вінниці судили за #зраду?

Кого у Вінниці судили за #зраду?
Вінницький міський суд має судити заочно 33 дезертирів. Як Януковича. От тільки як? ​Ніхто не знає – ніхто в Україні так ще судив…

Нечесний тендер на «Райдугу»? Ймовірно, була змова між учасниками — експерти

Нечесний тендер на «Райдугу»? Ймовірно, була змова між учасниками — експерти
У кінці 2016 року мерія провела тендер на відновлення «Райдуги», що у Центральному парку. Бюджет ремонтів — майже три мільйони гривень Аукціон...

По Вінниці самовільно наставили парканів. Міськрада закриває очі?

По Вінниці самовільно наставили парканів. Міськрада закриває очі?
 Багатоповерхівки на Зодчих відгороджуються від міста без права власності на землю. Муніципальна поліція та міськрада вже рік, як у курсі. RIA...

Намутили на мільйон? Мерія майже не зекономила на реконструкції «Райдуги»

Намутили на мільйон? Мерія майже не зекономила на реконструкції «Райдуги»
Міська влада уклала договір з товариством «Олеріт» на реконструкцію кіноконцертного залу «Райдуга» Конкурс провели дуже дивно:...

Інфографіка

Як зняти хату на свято та скільки коштує орендувати квартиру на Новий рік?

Як зняти хату на свято та скільки коштує орендувати квартиру на Новий рік?
Торік із початку грудня усі квартири для святкування Нового року були заброньовані. Зараз, як розказали в агенціях нерухомості, вінничани не поспішають...

Справу затягують? За загибель зубрів майже рік тому досі ніхто не відповів

Справу затягують? За загибель зубрів майже рік тому досі ніхто не відповів
У лютому 2016 року на Вінниччині трагічно загинули 17 зубрів Пройшов уже майже рік, а винних не знайшли Правоохоронці не кажуть, як проходить розслідування Активісти...

Регулюємо опалення в домі. Коли та як зменшаться рахунки за тепло?

Регулюємо опалення в домі. Коли та як зменшаться рахунки за тепло?
Теплові лічильники можуть стати обов’язковими в 2018 році. Про це свідчить законопроект №4901, який прийняли в першому читанні. Вінницю відділяє...

По 30 тисяч гривень премії платитимуть спецагентам поліції. За яку роботу?

По 30 тисяч гривень премії платитимуть спецагентам поліції. За яку роботу?
Агентам, що будуть виконувати спеціальні завдання відділу боротьби з кіберзлочинністю, нараховуватимуть по 30 тисяч гривень премії. Редакція дізналася,...

Ми у соц. мережах