Помилка в справі хабара. За що скасували виправдувальний вирок зразкової судді

Помилка в справі хабара. За що скасували виправдувальний вирок зразкової судді
 • Редакція отримала ухвалу апеляційного суду, з якого стала зрозуміла причина повернення на новий розгляд справи хабара майора поліції Дмитра Зозулі.
 • Вирок європейського зразка, винесений в Шаргороді суддею з ТОП-10 найкращих служителів Феміди, скасували через підозріле порушення.
 • Йдеться про повістки, підписані суддею в той час, коли вона мала в нарадчій кімнаті готувати рішення.

За ходом судового розгляду справи цього хабара, залишеного в шафці під сходами поліцейського відділку й потім вилученого спецслужбою разом з понятими, журналіст 20minut.ua спостерігала в апеляційній інстанції. Колишній керівник слідства шаргородської поліції Дмитро Зозуля доводив: 3-х тисяч гривень не брав, злочин розіграли заради злочину, і він невинуватий. Захисник просив залишити в силі виправдувальний вирок. Натомість прокуратур хотів посадити екс-майора на 6 років з конфіскацією. Процес тривав більше року.

Чим він завершився, редакція розповідала в квітні, у новині «Виправдання майора Зозулі скасували. Справу хабара у шафці райвідділу слухатимуть заново». Тоді колегія суддів Вінницького апеляційного суду озвучила тільки резолютивну частину рішення. Тепер маємо його повний текст з аргументацією. З нього розуміємо: причина повернення провадження на новий судовий розгляд ховалася в матеріалах справи й була досі ніким непоміченю. 

Суддя, що в березня 2018-го виправдала Дмитра Зозулю, підписала повістки в той час, коли мала готувати вирок в нарадчій кімнаті й ні з ким не спілкуватися. Апеляційна інстанція, гортаючи матеріли, звірила дати і помітила цей промах. Порушення таємниці нарадчої кімнати завжди призводить до скасування винесеного за таких підозрілих обставин рішення.

Суддя Шаргородського суду Тетяна Соколовська торік виправдала звинуваченого у хабарництві поліцейського. Вона назвала роботу слідства «провокацією злочину з метою подальшого його викриття». Роком раніше, нагадаємо, ця служителька Феміди увійшла в десятку кращих суддів країни за дослідження «Precedent UA – 2016». Цей рейтинг складали за практикою застосування рішень Європейського суду з прав людини. Таку практику бачили і в рішенні по Дмитру Зозулі.

На 40-ка сторінках суддя Соколовська, як розповідав раніше 20minut.ua, розписала підстави для виправдання екс-майора та зазначила, що Дмитро Зозуля «підлягає визнанню невинуватим з огляду на принцип презумпції невинуватості в доказовому плані — недоведеність вини означає доведеність невинуватості».

Ще одна цитата з того вироку: «Під час підготовки та проведення заходів з контролю за вчиненням злочину забороняється провокувати (підбурювати) особу на вчинення цього злочину з метою його подальшого викриття, допомагаючи особі вчинити злочин, який вона би не вчинила, якби слідчий цьому не сприяв… Здобуті в такий спосіб речі і документи не можуть бути використані у кримінальному провадженні».

Цитат, які можна було б використати в аналогічних справах, у вироку Тетяни Соколовської чимало. Але всі старання зразкової служительки Феміди, як бачимо після оскарження її рішення, звела нанівець одна помилка. Промах з повістками колегія суддів апеляційного суду назвала істотним порушенням кримінального процесуального закону, яке «викликає сумніви у безсторонності і неупередженості суду».

Більше року, нагадаємо, сторони в цій справі хабара, залишеного в поліцейській шафці, змагалися в апеляційній інстанції. Чекали явки свідків для повторного допиту, засипали їх питаннями, вдруге досліджувати документальні докази, а потім намагалися достукатись своїми доводами до суддів у дебатах…

Прокурор просив скасувати виправдувальний вирок «через невідповідність висновків, викладених у судовому рішенні фактичним обставинам справи». Представник державного звинувачення переконував суд ухвалити новий вирок, яким визнати Дмитра Зозулю винним і призначити йому 6 років тюрми з конфіскацією майна та позбавленням спецзвання і права займати посади в органах Нацполіції.

А захисник звільненого за негативом правоохоронця навпаки просив колегію засилити своїм рішенням шаргородський вирок. Віталій Корпало так і сказав: той вирок був ідеальним. Не тільки тому, що влаштовував його клієнта, а й з точки зору застосування європейської судової практики.

Рішення Тетяни Соколовської, нагадаємо, було дуже докладним. Більше про нього можете знайти тут: «Виправданий за хабар поліцейський тепер цивільна людина, але декларацію подав». 

Тепер в ухвалі колегії Вінницького апеляційного суду читаємо, що не все зразковим виявилося в роботі їхньої колеги з Шаргорода. Підставу для скасування виправдувального вироку вінницькі судді знайшли на звукозапису останнього засідання, проведеного 12 березня 2018-го року: «суддя, виходячи до нарадчої кімнати, не вказала при цьому дату і час проголошення вироку». Разом з тим, в матеріали підшили повідомлення сторін про необхідність з’явитися до суду 16-го числа, «підписані суддею Соколовською, яка на час їх виготовлення перебувала в нарадчій кімнаті».

«Вищезазначене свідчить про порушення головуючим суддею таємниці наради суддів під час ухвалення вироку, що є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону і тягне за собою безумовне скасування судового рішення, оскільки вказане порушення вимог закону перешкодило суду ухвалити законне та обґрунтоване рішення та викликає сумніви у безсторонності і неупередженості суду», — пише у своєму рішенні, що оскарженню не підлягає, Вінницький апеляційний суд.

Далі колегія пояснила, чому відхилила вимоги сторони обвинувачення про ухвалення рішення з покаранням Дмитра Зозулі: «призначаючи новий розгляд в суді першої інстанції, суд апеляційної інстанції не має права наперед вирішувати питання про доведеність чи недоведеність обвинувачення, достовірність чи недостовірність доказів, переваги одних доказів над іншими, застосування судом першої інстанції того чи іншого закону про кримінальну відповідальність та покарання».  

Тож тепер томи справи Дмитра Зозулі поїдуть назад до Шаргорода, щоб провадження слухалося заново. Нагадаємо, як відреагував на таке рішення екс-майор. Він привіз на останнє засідання, яке могло стати фінальним в його кримінальній історії, маму з дружиною. А коли зрозумів, що замість розв’язки його повернули на два роки назад, швидко пішов геть з судової зали, нікого не зачекавши.

— Що ж, будемо доводити нашу правоту ще раз, — сказав його захисник Віталій Корпало, теж розчарований рішенням.

Більше про злочин, в якому звинувачують Дмитра Зозулю, та його позицію захисту знайдете в матерілі «Передав гроші майору без слів. Справу хабара, залишеного в поліцейській шафці, ще слухають».


Читайте також:

Звинувачений в домаганні полковник захищає честь і гідність. Подав позов до суду

Щоб їх спіймати, не вистачає одного дзвінка. ТОП-10 людей з кримінального розшуку

Поминальні вінки з фотографією «жертви» над калюжею крові. Хто і кому погрожує в такий спосіб?

Діамантове рейдерство. Чому поліція закриває очі на очевидні злочини проти ювеліра

Анатолію Малєцу продовжили арешт. Він досі у вінницькому СІЗО чекає виклику одеських психіатрів

 

Коментарі (1)
 • Василь Туменко

  Всім вітання!
  Звичайно, з огляду на приписи ст. 10 Конвенції і завдання журналістики як такової, то висвітлення інформації про дану справу відповідає критеріям.
  Проте, звертаючи увагу на стиль викладення, особисто я не зміг для себе відповісти на питання - що автор цього твору прагнув донести до громадян???
  Скасували вирок, справу вернули на новий судовий розгляд лише з технічної причини. Можливо, суддя Соколовська Т.О. допустила технічну помилку. І поміж тексту я бачу каміння в її "городину".
  ОДНАК, ЗВЕРНІТЬ УВАГУ, НІДЕ НЕ МАЄ ЖОДНОГО СЛОВА, ЩО ВИРОК СКАСОВАНО ЧЕРЕЗ НЕПРАВИЛЬНУ ОЦІНКУ СУДДЕЮ ДОКАЗІВ ЧИ НЕВІДПОВІДНІСТЬ ВИСНОВКІВ СУДУ!!!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

11:59 У Віктора з Жмеринського району діагнозували рак. Допоможіть врятувати 10:53 Зимою і не пахне: яку погоду прогнозують синоптики у неділю 10:14 Моторошна ДТП біля Ксаверівки: Шкода врізалась у Mitsubishi. Є постраждалі photo_camera 09:30 Гороскоп на 26 січня: на Близнюків чекає романтичне побачення Від читача 10:38 Нахабний маршрутчик 09:12 Цей день, 26 січня: яке сьогодні свято, прикмети та забобони 23:01 Повний Місяць 25 січня: як правильно створювати карту бажань 22:01 Чемпіонат Вінниці з шахів серед юнаків та дівчат до 8 років: хто отримав перемогу? 21:02 ДТП на Київському мосту: водій «Лади» не розминувся з маршруткою (Відео зіткнення) play_circle_filled 19:01 Китайський новий рік 2020: історія, традиції і гороскоп на рік Щура 18:01 Що буде з курсом гривні, стане зрозуміло у наступний вівторок 17:06 У Вінниці зросте ціна на холодну воду. Тариф збільшують на 5 гривень stars 17:01 Графік планових відключень світла у Вінниці на лютий 2020 року stars 16:01 "Кока-кола не лікує ацетон у дітей!": порада дня від вінницького гастроентеролога 15:01 На Вінниччині засадять 1078 гектарів лісів — це понад півтори тисячі футбольних полів 14:17 «Дим до 9-го поверху, а вікна замуровані» У будинку на Литвиненка сталася пожежа photo_camera stars 14:01 «Великий бокс» на "Інтері": Іван Редкач і Арнольд Хегай на шляху до чемпіонських титулів (Пресслужба Інтер) 13:01 Шахрая, який видурив 300 тисяч гривень, можуть відпустити під заставу — 42 тисячі play_circle_filled 12:00 Зима навесні і аномальна спека влітку: синоптики приголомшили прогнозом погоди play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up