— Службові особи колонії не забезпечили виконання покладених на них обов’язків щодо регламентації порядку і умов виконання та відбування кримінальних покарань, звільнення засуджених від відбування покарання, — розповідають про результати перевірки.
За інформацією відомства, працівники колонії під час підготовки та направлення до суду матеріалів щодо можливості представлення засуджених до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання або до заміни невідбутої частини покарання більш м’яким не дотримувались вимог статей 81, 82 Кримінального Кодексу України, третьої частини статті 154 Кримінально-виконавчого кодексу України.
«В характеристиках на засуджених, які представлялись для застосування пільги, не повно відображається процес виправлення за весь період відбування покарання, не завжди враховувались відомості про попередні судимості, застосування до засуджених за попередніми вироками положень ст.81 КК України, період працевлаштування засуджених, відшкодування ними збитків, наявність заохочень та вчинених ними порушень режиму», — зазначають у прокуратурі.
Зокрема, ухвалою Вінницького районного суду від 4 січня 2021 року відмовили у задоволенні клопотання начальника установи про умовно-дострокове звільнення засудженого К. з тих підстав, що в поданих до суду документах не відобразили процес виправлення засудженого, ставлення його до праці тощо.
За наслідками перевірки начальнику «Стрижавської виправної колонії №81» внесли вказівку, яка задоволена, винні особи притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
Стаття 81. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання
1. До осіб, що відбувають покарання у виді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або позбавлення волі, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Особу може бути умовно-достроково звільнено повністю або частково і від відбування додаткового покарання.
2. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.
3. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим:
1) не менше половини строку покарання, призначеного судом за злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, а також за необережний тяжкий злочин;
2) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний злочин середньої тяжкості, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисний злочин і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисний злочин, за який вона засуджена до позбавлення волі;
3) не менше трьох чвертей строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і знову вчинила умисний злочин протягом невідбутої частини покарання.
4. У разі вчинення особою, до якої було застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, протягом невідбутої частини покарання нового злочину суд призначає їй покарання за правилами, передбаченими статтями 71 і 72 цього Кодексу.
Стаття 82. Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким
1. Особам, що відбувають покарання у виді обмеження або позбавлення волі, невідбута частина покарання може бути замінена судом більш м'яким покаранням. У цих випадках більш м'яке покарання призначається в межах строків, установлених у Загальній частині цього Кодексу для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком.
2. У разі заміни невідбутої частини основного покарання більш м'яким засудженого може бути звільнено також і від додаткового покарання у виді позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю.
3. Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення.
4. Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким можлива після фактичного відбуття засудженим:
1) не менше третини строку покарання, призначеного судом за злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, а також за необережний тяжкий злочин;
2) не менше половини строку покарання, призначеного судом за корупційний злочин середньої тяжкості, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, коли особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисний злочин і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисний злочин, за який вона була засуджена до позбавлення волі;
3) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і вчинила новий умисний злочин протягом невідбутої частини покарання.
5. До осіб, яким покарання замінене більш м'яким, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення за правилами, передбаченими статтею 81 цього Кодексу.
6. Якщо особа, відбуваючи більш м'яке покарання, вчинить новий злочин, суд до покарання за знову вчинений злочин приєднує невідбуту частину більш м'якого покарання за правилами, передбаченими у статтях 71 і 72 цього Кодексу.
Кримінально-виконавчий кодекс України
Стаття 154. Порядок дострокового звільнення від відбування покарання
3. Стосовно засудженого, щодо якого відповідно до статей 81, 82 Кримінального кодексу України може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміна невідбутої частини покарання більш м'яким, орган або установа виконання покарань у місячний термін надсилає клопотання до суду у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством. Адміністрація органу або установи виконання покарань після відбуття засудженим установленої Кримінальним кодексом України частини строку покарання зобов'язана в місячний термін розглянути питання щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання або до заміни невідбутої частини покарання більш м'яким
Читайте також:
У лікарні помер побитий дідусь. Він так і не зміг розповісти про кривдника
У Гавришівці бандит катував 21-річну дівчину та відібрав понад 100 тисяч гривень
На «зоні» вінничанин продовжував «грабувати» чужі банківські картки
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер