Майже три десятки викрадень автомобілів, мотоциклів або моторолерів зафіксували цього року у Вінниці. Більшість зниклих машин – це «радянські» ВАЗи, які крали заради металу чи просто покататися. А найдорожче вкрадене авто коштує півмільйона гривень.
Позашляховик за 500 тисяч гривень зник у нічний час з подвір’я в мікрорайоні Поділля. Того, хто поїхав на чужому «Міцубісі Аутлендері» 2012 року випуску, поліція обіцяє знайти до кінця року. Як розповів начальник поліції Вінниці Анатолій Присяжнюк, шлях руху іномарки прослідкували по відеокамерах до проспекту Юності та знають, що далі машину повезли на виїзд з міста.
Корисне посиланняНайбільша база пропозицій продати чи купити ВАЗ в Україні. Аutomoto.ua - пошуковик на 100 автосайтах.
– Відпрацьовуємо автомобілі, які його супроводжували, – говорить начальник поліції про «Міцубісі Аутлендер». – Деталі розголошувати не можу, поки йде слідство. Але думаю, що до кінця року ми цей злочин розкриємо.
Це було в серпні. Того місяця у Вінниці поцупили лише одне авто. У інші місяці було по 2-3 таких злочини. Найбільш «прибутковими» за кількістю викрадених транспортних засобів стали травень і липень. Тоді зникло по шість машин.
– Наприклад, по Києву, відслідковується тенденція, що працює організована група, яка чітко працює по певних марках автомобілів, – говорить Анатолій Присяжнюк. – У нас, на території міста Вінниці, такого не прослідковується. Проводимо профілактичну роботу, щоб не допустити цього. У минулі роки були заїжджі гастролери, які викрадали автомобілі «Хонда СR-V» і потім під викуп повертали. Ми відпрацьовували всі ці матеріли і «збили» повністю бажання їхати у Вінницю і скоювати таке незаконне заволодіння.
То хто краде машини у вінничан, якщо не професіонали? В поліції запевняють, що викрадають автівки бідні злодії. Тобто люди без постійного заробітку, які потім говорять, що взяли чуже просто покататися чи зізнаються – хотіли здати здобич на запчастини.
– Люди, які напідпитку гуляють, бачать – стоїть ВАЗ, його відкрити не дуже багато треба розуму, – говорить Анатолій Присяжнюк. – За 11 фактами з числа зареєстрованих кримінальних проваджень особам, які вчинили незаконне заволодіння транспортними засобами, оголосили про підозру.
Минулого року RIA також досліджувала тему викрадення машин. І тоді аналіз поліцейської статистики показав – автовикрадачів знаходять частіше, ніж самі машини. Зараз відсоток розкриття кримінальних проваджень про незаконні викрадення транспортних засобів правоохоронці демонструють вищий – майже 40%. По автомобілях – 45,5, а по мототранспорту – 16,7%.
– Нерозкритими у нас залишаються 17 фактів з 28-ми, – говорить начальник поліції міста. – На даний час проводимо оперативно-розшукові заходи. Відпрацьовуються станції техобслуговування, «розборки» авто-мото транспорту, металоприймальні. Також проводиться робота із раніше судимими особами, які відбували покарання за даний вид злочину.
Найбільш зручний час для авто злодія – нічний. З опівночі до п’ятої ранку, як сказав Анатолій Присяжнюк, в основному викрадають авто. Які саме автівки числяться зараз у викраденні – дивіться на інфографіці, складеній за даними міської поліції.
Лише про одну машину, викрадену у Вінниці, вже відомо – її поцупили заради викупу. Як розповіли днями у відділі комунікацій обласної поліції, 26-річний раніше судимий вінничан вкрав «БМВ 3181».
Власник іномарки – 23-річний іноземець – заявив про викрадення 11 вересня. Сказав, що «беха» зникла з подвір’я його будинку. Під час розслідування злочину поліцейські розшукали пропажу на автостоянці в мікрорайоні Вишенька та встановили викрадача. За даними слідства, злодій у такий спосіб намагався повернути собі гроші, які йому заборгували попередні власники за ремонт цього автомобіля.
Замість викупу чоловік отримав підозру у скоєнні тяжкого злочину. За незаконне заволодіння транспортним засобом загрожує позбавленням волі на термін до 8 років.
Сьогодні у викраденні значиться чотири машини на іноземній реєстрації. Їх шукають, а паралельно – перевіряють, чи відповідає дійсності інформація, отримана від власника у вигляді заяви про злочин.
– Може бути, що людина «загнала» машину на територію України, здала її на «розборку» і тепер таким чином, заявивши про злочин, хоче уникнути відповідальності на митниці за порушення правил перебування на території України, – розповідає начальник поліції Вінниці Анатолій Присяжнюк. – У нас такі випадки були, тому проводимо відповідні оперативно-розшукові заходи і паралельно перевіряємо інформацію, чи це не було інсценуванням.
Ще одна причина обману про викрадення автівки на іноземній реєстрації – спроба отримати за неї страховку. Іноземний власник міг авто пригнати до нас і продати, а потім звернутися в страхову компанію для отриманням компенсації через викрадення.
– У такому випадку людина заробляє двічі, – пояснює Анатолій Присяжнюк. – Продавши цей автомобіль тут і заявивши про викрадення. І там, отримавши страховку за викрадення автомобіля. Я не хочу сказати, що у нас усі викрадення машин на іноземній реєстрації – це все інсценування. Але ми обов’язково перевіряємо й таку версію.
Читайте також:
Вкрадені машини знаходять частіше, ніж їхніх викрадачів (ІНФОГРАФІКА)
За машину, яку мали віддати безкоштовно, заплатив штрафстоянці 4000 гривень
Плати або ходи. Чому зі штрафстоянки перестали віддавати ДТПшні машини
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Пупкин Вася