Літо тільки почалося, аграрії Вінниччини уже почали рахувати збитки. Виною тому — карантин та несприятливі погодні умови.
На Вінниччині втрати врожаю від посухи та весняних приморозків складуть від 25% до 30%. Про це розповів фермер з Вінниччини Анатолій Дідик.
— Перший дощ пішов 2 травня і він охопив лише третину посівів. Від посухи на той час у нас уже постраждав ріпак, озима пшениця, розповів сільгоспвиробник. — Серйозніші дощі пішли лише 24 травня. Врожай уже не буде таким як очікували. Втрати врожаю вже склали 25-30%.
Також він зазначив, що негативний вплив мали і весняні приморозки.
— На культури вплинули, окрім нестачі вологи, весняні приморозки. Постраждали як рання група так і пізні — кукурудза, соняшник, озимі, ріпак. Цього року точно не доберемо 25% врожаю. Це по всій Вінниччині так, — підсумував фермер.
Непростий час настав для селян Вінниччини — такої низької ціни на молоко люди не бачили дуже давно. Нині літр молока приймають тільки за чотири з половиною гривні.
Віталій Прокопчук із Хмільницького району Вінниччини розповів, що взимку отримував за літр молока набагато більше — по 6 гривень, нині ж ціна рекордно впала до 4,50.
— Мінералка у магазині дорожча, а її просто викачують зі свердловини. Худобу ж треба годувати, а корми не дешеві, — бідкається селянин.
Фермер з Вінниччини тримає вдома троє корів, раніше доїв вручну, нещодавно довелось придбати невеличкий апарат. І на те є вагомі причини.
— Закупівельники всі змовились і дають ту саму ціну. Кажуть, що молоко, видоєне руками, «не сортове», тому платять дуже мало,— розповів Віталій Прокопчук. — В тих селах, де тримають багато корів, люди не мають куди дівати молоко, то здають і за ті копійки.
В Асоціації виробників молока кажуть, що селянам платять за літр молока 4,5−6,5 грн, залежно від регіону. Натомість великі підприємства, які здають молоко першого ґатунку та екстракласу, отримують 10−11 грн за літр.
Фахівці переконують, з послабленням карантину ціни зростатимуть, оскільки дефіцит сировини нікуди не дінеться.
Холодний та дощовий травень звів нанівець сподівання на збір весняних медів: наразі на багатьох пасіках бджіл підгодовують, рятуючи їх від загибелі. Про це розповів співвласник пасічник Валерій Карпенко.
— Весь травень був холодним, з багатоденними дощами — бджоли не те що збирати нектар, а навіть з вулика вилетіти не могли, — розповідає пасічник. — Цвітіння нечисленних весняних медоносів при такій погоді теж незначне, нектару виділяється дуже мало.
В таких умовах бджолосім’ї, які вже повинні були на початок червня виходити на пік свого розвитку, страждали від нестачі корму, тому пасічники вимушені підгодовувати бджіл, щоб зберегти їх від загибелі.
— Так званого травневого меду, до складу якого входить нектар з плодових дерев і кущів, малини та інших ягід, в цьому році практично немає, принаймні у центральних та північних областях України зібрати його не дозволили погодні умови. Що стосується меду з ріпаку, то хоча ця культура непогано цвіла, нектару бджолам ледве вистачило для своїх потреб, — вважає Валерій Карпенко.
Читайте також:
Що по чому: скільки коштує полуниця і черешня на ринку «Привокзальний»
«Навіть 2000 гривень економії — це добре». Чи діють пільги для підприємців у Вінниці?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер