Державний регулятор НКРЕП затвердив нову постанову №84, згідно з якою природний газ будуть рахувати не в кубометрах, а в одиницях енергії. Україна переймає досвід європейських країн, де газ вимірюють в гігакалоріях, кіловат/годин та мегаджоулей. Але в платіжках вінничан ця інформація поки що носитиме «суто інформативний характер».
Звідки це з'явилося? 15 березня вступила в дію постанова НКРЕ, що вимагає вказувати в платіжках споживачів вказувати не тільки обсяг газу в кубометрах, але й в трьох енергетичних одиницях.
— Перехід на енергетичні одиниці передбачений директивами з ЄС та Кодексом газорозподільних мереж. За цими одиницями енергії можна виміряти теплоту згоряння газу. Тобто, яка його якість. Якість ресурсу вимірюється в кілокалоріях та мегаджоулях. Нагадаю, що середньозважена вища калорійність газу по області — 8200 кілокалорій. Взагалі, розрахунок обсягів газу за калорійністю — це загальноєвропейська практика. Менша калорійність — менше треба платити, — пояснює речник компанії «Вінницягаз» Оксана Поліщук.
Коротка версія матеріалу — у відео:
Що зміниться? У травні, в платіжках за газ, з'являться ці енергетичні одиниці. Поки що це буде як довідка.
— Калорійність газу не буде враховуватися в платіжках. Це буде так званий перехідний період. Скільки він триватиме, Нацрегулятор не каже. Поки що ці значення не будуть впливати на ціну газу. Такий проект розроблений з метою надати можливість споживачам оцінити власне газоспоживання в порівнянні з використанням електричної енергії та обрати найбільш прийнятний і економічно вигідний ресурс для забезпечення своїх потреб. А підрахунок споживання в кубометрах все ще залишиться, — пояснює Оксана Поліщук.
Тобто, треба міняти лічильник? Індивідуальні та загальнобудинкові лічильники залишаться без змін. Купувати нове обладнання, що буде рахувати калорійність газу не треба, оскільки це вимірюватимуть за формулою самі газовики.
— Незабаром, на сайті «Вінницягаз» з'явиться ця формула, за якою можна буде перевіряти розрахунки за енергетичними одиницями. Наголошую, що лічильники міняти не треба. І жодним чином показники калорійності газу, що будуть в платіжці у травні, не пов’язані з так званою абонплатою, — казала Оксана Поліщук.
Ще покажуть маршрути. Уряд та Нацрегулятор зобов'язав головну газотранспортну компанію «Укртрансгаз» показати споживачам яким чином газ дістається до їх домівок. У Вінницькій області розробили вісім магістральних маршрутів.
— Ми їх поділили на 60 локальних маршрутів. Тобто, це місця в газопроводі, де найбільше скупчення споживачів, які отримують однаковий за якістю газ. У цих маршрутах вказано через які газорозподільчі пункти, шафні установки проходить газ. А на кожен маршрут є свій фізико-хімічний паспорт, де вказана середньозважена калорійність газу. Тобто, споживачі зможуть дізнатися якої якості до них надходить газ, — сказала Оксана Поліщук.
Прослідкувати ці маршрути можна на сайті компанії за посиланням. А якість газу виклали тут.
Проте, звідки цей газ — з власних родовищ чи імпортний — таку інформацію на сайті «Вінницягаз» не викладають. За словами прес-секретаря компанії Оксани Поліщук, такою інфорацією може володіти «Нафтогаз» чи «Укртрансгаз».
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Чому він ще не кричить, які молодці газовики? Аж дивно)))