Через борги та передачу прав власності база відпочинку з 2012 року не працює. Але тут залишилися ще 7 співробітників, які продовжують охороняти майно. Вони сподіваються, що міська влада зможе врятувати заклад. Кабмін дозволив передати дитячий табор із державної в комунальну власність. У мерії це бажання підтримують, але процес затягується через бюрократичні моменти.
Хащі та запустіння
Ворота дитячого санаторію імені Коцюбинського, що знаходиться в двох кілометрах від лікарні №3 по Маяковського, закриті. За ними валяється сухе гілля, яке ніхто не прибирає. Єдине, що нагадує, що колись тут була дитяча база відпочинку — його вицвіла вивіска.
Колись на території будинку відпочинку була величезна садиба дворян Грохольських. З 60-х років тут діяла база відпочинку, яку назвали на честь письменника Михайла Коцюбинського. Зараз майже нічого не нагадує про минулу славу цього закладу.
Журналіста зустрів охоронець санаторію Володимир Гребенюк. Чоловік пропрацював в цьому закладі близько 15 років.
— Ми мали власну заправку, машини, багато корпусів, артезіанську свердловину, велику кількість дитячих майданчиків. Після літа 2012 року раптово припинили приймати дітей. А чому? Нам так й не пояснили, — сказав Гребенюк.
Охоронець провів коротку екскурсію санаторієм. Алеї заросли чагарниками, потрощені лавочки, скрізь купи сміття. Поблизу два стави, які вже давно не чистили від намулу. Вікна закинутих корпусів забиті дошками. З хащів визирають пошарпані скульптури.
— Бачите, на постаменті немає бюсту Коцюбинського. Його намагалися вкрасти, але не змогли дотягти. Ледве віднесли до складу. О так — санаторій імені Коцюбинського, а самого Михайла Михайловича ми не маємо, — розповів охоронець.
Не платять зарплату
До журналіста звернулися інші люди, що працюють в санаторії. Галина Поліщук була раніше шеф-кухарем, і щоб не втратити роботу, стала охоронцем. Вона розповіла, що зараз працюють тільки 10 відсотків від колишнього штату працівників.
— На сезон 2013 року люди вийшли на роботу, а їм директор сказав, що вже не працюємо. Декому залишалося рік до пенсії, комусь два. Пам’ятаю плакали дуже. Тоді як раніше було не менше 60-70 співробітників, — розказала пані Галина.
Інший охоронець, Василь Шумовський, розказав, що депутати зі Старого міста не знають, що відбувається з санаторієм.
— Ми зверталися до депутатів, до різних інстанцій. А нам сказали, що навіть не знають, де цей санаторій! Не можна ж так знищувати цей заклад. Краще б його зберегли для дітей тих батьків, котрі воюють в АТО, або для реабілітації самих воїнів, що захищали на передовій нас, — сказав пан Василь.
Чий санаторій
Як розповіла бухгалтер дитячого табору санаторію Лідія Проскуріна, заклад не зміг розпочати роботу, бо у них був податковий борг. Незважаючи на те, що вони стали з 2014 року державним закладом, держава не змогла підтримати їх.
— Фонд держмайна довгий час не брав нас на свій баланс. Відтак, землю ми змушені були орендувати у міської влади, як підприємство профспілок. А ніби-то державні приміщення, охороняємо за власний рахунок, — сказала пані Лідія. — Міська влада передає землі вже в оренду. За 403 тисяч гривень на рік. Цих коштів ми не змогли зібрати, бо приймали тільки 800-1200 дітей за літо. Борги накопичувалися, і на сезон в 2013 році нам просто не дали відкритися.
Щодо оплати праці робітникам, то за словами Проскуріної, їм перестали виділяти кошти з акціонерного підприємства «Укрпрофоздоровниця». Саме ця компанія є керуючою для українських санаторіїв. Тільки вінницькому будинку відпочинку винна більше 260 тисяч гривень по зарплатам. Зараз дитячий заклад в підвішеному стані.
— У чиїй власності нині перебуває санаторій — важко сказати. Бо від «Укрпрофоздоровниці» вже ніби відійшли, а на баланс міськради ще не стали. У власності нашій — тільки ліжка, каструлі, вціліле медичне обладнання. Дуже сподіваємося, що місто не дасть загинути нашому закладу, — сказала бухгалтер підприємства.
Що буде з базою відпочинку?
Борги по зарплатам та податкам, закриття закладу — це ще не всі проблеми, що спіткали санаторій. Робітники в один голос кажуть, що землі бази відпочинку по-троху забирають, з дозволу міської влади.
— У 2010 році прямо під стінами корпусів наділили кілька ділянок на 1,2 гектари, без будь-якого нашого погодження. Віддали під забудову і господарський двір, землі майже у лісі. Ми намагалися боротися, бо земля закріплена за закладом. Але міська влада тут порушень не вбачає, — розказала бухгалтер Проскурніна.
Так що ж буде з санаторієм? Про це ми запитали у заступниці міського голови Галини Якубович.
Питаємо — чому так довго триває прийом в комунальну власність?
— Дитячий санаторій проходить процедуру банкрутства. Є певні законодавчі вимоги, яких ми маємо дотримуватися. Ймовірно, до вересня-жовтня цього року приймемо в комунальну власність, — сказала заступниця мера.
— І що буде на місці закладу — приватна забудова чи база відпочинку?
— Коли це буде міський заклад, то будемо шукати рішення щодо його розвитку та використання для вінничан. Точно можу сказати, що санаторій не будуть зносити під приватні ділянки. Є чітки межі, і майновий комплекс, що був переданий Кабміном, чітко зафіксований на площі 4,6 гектара, — сказала Галина Якубович.
Нагадаємо, що рік тому, у червні, міський голова Сергій Моргунов запевнив, що санаторій залишиться будинком відпочинку.
Чи дотримається свого слова? «20хвилин» буде слідкувати за ситуацією навколо цього закладу та його подальшу долю.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер