Картопля зросла в ціні на 200%. В чому причина, і чи буде збільшуватись вартість овочів далі
- В Україні стрімко ростуть ціни на овочі. Картопля на ринках Вінниччини вже коштує біля 25 гривень.
- Порівняли ціни на городину в магазинах і на ринку.
- У товарознавців дізналися, які чинники впливають на ріст цін і чого чекати далі.
Як правило, ціни на овочі коливаються залежно від сезону, найнижчі показники – восени, під час активного збору врожаю. Проте цього року ситуація різко змінилася.
Ця осінь по справжньому здивувала українців — останнім часом стрімко зростають ціни на овочі. Фахівці кажуть, що це відбувається через посуху та скорочення врожаїв.
Ціни зросли більш як вдвічі
На вінницьких ринках суттєво зросли ціни на овочі. Зокрема ціни на моркву та буряк — зросли більш як вдвічі. Морква подорожчала щонайменше на 10 грн, буряк — на 16 грн, а капуста — на 15 грн. Наразі ціна на моркву варіюється від 20 до 35 грн за кілограм, а буряк коштує від 20 до 30 грн.
Царицею полів цього року стала картопля картопля — вона б’є всі рекорди. Її вартість останнім часом збільшилась на понад 200%. Так, сьогодні українські фермери пропонують до продажу картоплю по 17-25 грн/кг. При цьому зараз ціна на картоплю в Україні в середньому вже у 2,8 раза вища, ніж в аналогічний період минулого року.
Оптові ціни на картоплю продовжують зростати, виробники пояснюють це зниженням урожайності та підвищений попит. За оцінками експертів, незабаром картопля буде по 60 грн за кілограм, а то й більше.
Минулого року у жовтні, за даними обласного держстату, середня ціна на моркву була 11 грн, буряк був по 8.70, капусту продавали по 9 гривень.
У мережах супермаркетів відзначають, що найбільше за рік зросли ціни на картоплю — 202,59 %, або 25 грн/кг, моркву — 128,24 %, або 20 грн/кг та буряк — 103,75 %, або 15 грн/кг.
Недешеві в супермаркетах нині капуста — 30 грн/кг, огірки —70 грн/кг томати — від 90 грн/кг. За словами продавців ціни на овочі до кінця року зростатимуть.
Вплинула спека
Фахівці озвучили причини, через які ціни на овочі значно підвищились. Насамперед вказують на рекордну спеку, яка трималась впродовж літа, відсутність опадів та зменшення посівних площ. Ситуацію прокоментувала завідувачка кафедри товарознавства, експертизи та торговельного підприємництва Вінницького торговельно-економічного інституту Алла Тернова.
— Основним фактором високих цін є спекотне літо 2024 року, — каже товарознавиця. — Спека припала на період росту рослин і вплинула на кількість і якість урожаю.
Оскільки на Вінниччині овочі вирощують переважно у відкритому ґрунті, тобто без використання теплиць чи парників, а у секторі працюють невеликі фермери, то високі температури та нестача опадів мали кілька наслідків.
По-перше, ґрунтові овочі або не вродили, або виявилися значно гіршої якості, тому фермери не змогли зібрати запланований урожай для продажу.
По-друге, навіть тепличні овочі, що росли у більш контрольованому середовищі, постраждали від аномальної погоди, оскільки допоміжні сітки не могли повністю закрити пекуче сонце.
Як результат, під час сезону, який мав бути найдешевшим завдяки овочам з відкритого ґрунту, ціни не були мінімальними, оскільки продукції з полів зібрано значно менше. Крім того, у країні швидкими темпами зросла інфляція, що вплинуло на собівартість.
З липня і до вересня на більшості територій України або не було опадів, або їх було недостатньо. Тому липнева спека спричинила колосальні втрати. Через посуху багато чого було втрачено, а багато і не проросло.
Найбільше постраждала капуста, далі йде картопля, на третьому місці за втратами — цибуля. Але цибулі насадили дуже багато, тому навіть попри втрати пропозиція перевищує попит. Урожай картоплі скоротився на 20-50 %. Крім того, він зменшився і через переорієнтацію фермерів на інші культури в прагненні отримати більші прибутки.
Паралельно в аграріїв триває стандартне накопичення в сховища якісних овочів, які можна буде реалізовувати поступово і ще дорожче до лютого 2025 року. Проте така стратегія може не спрацювати, якщо на ринок зайде імпорт.
Прогнози
За словами фахівців, на ринку сільськогосподарської продукції, зокрема картоплі, існує кілька сценаріїв розвитку цін до кінця 2024 року. Основні фактори, що впливатимуть на подальше зростання або стабілізацію цін, включають: урожайність, логістичні витрати, збільшення попиту під час свят.
— Очікується, що темпи зростання цін будуть зрозумілі лише за підсумками збору врожаю в жовтні-листопаді, — каже Алла Тернова. — У разі стандартної врожайності, відсутності екстрених відключень, при стандартному зберіганні продукції восени і взимку підвищення цін ймовірне лише на сезонну продукцію.
Наразі масового імпорту овочів немає. Зазвичай восени починається імпорт томатів та огірків з Туреччини, де собівартість менша, ніж в Україні.
Мінагрополітики прогнозує, що низьких цін на овочі та картоплю в Україні не очікується через витрати на зберігання та стабільний попит, а через високі витрати на електроенергію ціни на овочі зростатимуть аж до весни.
Таким чином, підвищені ціни на овочі восени 2024 року зумовлені трьома ключовими факторами: інфляцією, меншою засіяною площею та втратою врожаю через аномальну спеку. Якщо ситуація на ринку не покращиться завдяки імпорту, вартість овочів до кінця року може сягнути нових рекордів.
Проти вирівнювання цін грає наближення холодів, що зобов’яже комбінати вмикати опалення в теплицях. Це додаткові витрати. Якщо повернуться відключення електроенергії, собівартість може зрости ще більше.
Водночас прогнозувати ціни 2025 року неможливо, адже кількість опадів та температурні рекорди з року в рік відрізняються і фермери можуть постати перед новими викликами.
Читайте також:
Через аномальну погоду садівники Вінниччини втратили половину врожаю яблук
Перетворив хобі на бізнес: як ветеран з Ладижина розвиває власне тепличне господарство
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Валентин Порохняк
Поліщук Юрій
Жора
-----------
Читач01 Треба бути ідіотом щоб купляти картоплю по 60 грв за кг. Хай собі гниє.
Читач03
По 60 киргизи зі своєї киргізії на мулах на 25 етаж доставлять миту,інавіть з сертифікатом що у них колорадів не має...
Inna Var