Через аномальну погоду садівники Вінниччини втратили половину врожаю яблук

- На Вінниччині очікують вдвічі менший урожай яблук, ніж торік. Серед основних причин зниження врожайності — холодна весна та посушливе літо.
- Яка урожайність по Україні і як це вплине на ціни? Читайте далі.
В Україні яблука вирощують найбільше у Вінницькій, Чернівецькій, Закарпатській та Хмельницькій областях. Ці регіони мають 52% загального обсягу насаджень яблунь, повідомляє РБК Україна.
Проте важливим фактором, що впливає на обсяги врожаїв, також є погода. Цьогоріч погодні умови були мінливими: від заморозків навесні до сильної спеки влітку.
Садівники Вінниччини кажуть про скорочення обсягів нового урожаю. Дерева навесні зацвіли раніше, але невдовзі похолодало, тому бджоли активно не літали й виникли проблеми із запилюванням.
За підсумками сезону цвітіння на Agroportal наводили прогноз, що врожай може бути нижчим на 10-20% цьогоріч через погодні умови. Найбільше від холодної погоди навесні постраждали сади на Поділлі та у центральних областях України, менших втрат зазнали господарства у західних регіонах.
Врожай вінницьких садів буде вдвічі меншим
Аномальні заморозки навесні та не менш аномальна спека влітку стали причиною того, що врожай вінницьких садів буде вдвічі меншим, ніж минулого року. Так вважає голова Асоціації «Вінницясадвинпром» Сергій Бойчук, пише Seeds.
Через високі температури яблука в садах достигли на 2-3 тижні раніше, а врожай від цього зменшився на 50-60%, кажуть аграрії.
«Найбільше постраждали південні райони, — розповів Сергій Бойчук.— Це весняні заморозки. Це прохолодна весна. Спочатку, коли цвіли сади, бджола не йшла на запилення садів. Тому недоотримуємо того, що очікуємо. На півночі Вінницької області кращий урожай, бо менші виклики. На заході — гірше: там були заморозки — 6-7 градусів під час цвітіння. Південь теж постраждав. Особливо від посухи».
Цьогоріч садівники відзначають ще й інтенсивніші темпи продажу та вищу відпускну ціну для торговельних мереж – 25-28 грн/кг. Проте побоюються довго зберігати врожай.
«Все залежить від ринку. — каже заступник гендиректора агропідприємства Анатолій Благун.— Наприклад, цей рік, ми бачимо, що темпи реалізації будуть більш інтенсивні, бо в Україні яблука немає. Яблук неурожай по Україні. Звичайно ціна вища, ніж попередні роки. Але зберігати до весни ризиковано. Бо імпорт може понизити».
Нині відпускна ціна сортового яблука з підприємства для торгових мереж коливається у межах 25-28 гривень за кілограм, зазначають вінницькі фахівці. Торік вона була втричі меншою.
Ціни на яблука будуть високими
У сезоні 2024/25 ціни на яблука залишатимуться високими через зниження виробництва в країнах ЄС, Україні та Молдові, повідомляє Ilikenews з посиланням на дані Світової асоціації виробників яблук і груш (WAPA).
Очікується, що врожай яблук у двадцяти ключових країнах ЄС у 2024 році впаде на 11% порівняно з вже низьким рівнем виробництва попереднього року — з 11,5 млн тонн до 10,2 млн тонн. Це також на 14% менше за середній показник за останні три роки. Найбільше скорочення виробництва прогнозується у Бельгії (-34%), Польщі (-20%) та Румунії (-15%).
Для виробників яблук з України та Молдови таке зниження врожаю у ЄС відкриває додаткові можливості на ринку, зокрема у країнах Близького Сходу та Румунії, зазначає видання. Однак, тільки ті виробники, які забезпечать високу якість продукції, зможуть скористатися цими можливостями.
У Молдові, за прогнозами WAPA, врожай у 2024 році знизиться на 14% до 450 тис. тонн. В Україні, за оцінками фахівців, урожай яблук також буде нижчим за минулорічний через несприятливі погодні умови навесні та влітку цього року.
Читайте також:
Осінній відпочинок в межах міста: де можна організувати пікнік у Вінниці
Санаторії Хмільника і Немирова: скільки коштує оздоровитись восени на курортах Вінниччини
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Вова ДіловийА яблука так і приймають за дешево...Віра Олійник reply Вова ДіловийВолодимир Діловий , підзбір 1,40/2 грн за кг 🤦.Віра Олійник reply Вова ДіловийВолодимир Діловий ,зате ринок/ магазини 20/40 грн. за кг просять. Холодна весна,літо без дощів , неврожай ,на половину/ третину менший