Сьогодні в України фактично два варіанти: або на 25% зменшити витрати державного бюджету, підвищити тарифи, в результаті чого рівень життя українців впаде на 25-30%. Або ми цього не робимо, але тоді через два-три роки нас чекає дефолт. А це подальший відтік інвестицій, ще більша девальвація, і ще більші проблеми з банками.
Втрати і витрати
Такий прогноз озвучив RIA вінницький економіст Владислав Старинець.
За його словами, уже сьогодні стан справ, наприклад, в банківській такий, що якщо це вдасться врятувати три з чотирьох банків – уже буде вважатися за досягнення.
- Ситуація ускладнюється тим, що на фоні усього, що відбувається, - люди судорожно забирають кошти з депозитів, намагаючись купити валюту, чим ще більше розкручують девальвацію, - каже економіст.
Загалом, за його словами, нині Україна стоїть перед наступними викликами та небезпеками. Проведення реформ в умовах економіки, що падає (споживчий попит впав на 25%), що ускладнюється тим, що найближчі п’ять років Україні доведеться витрачати на виплати за зовнішнім боргом майже 40% бюджету країни.
Ще одна загроза – від втрати російського ринку Україна недоотримує мінімум 5 млрд дол. на рік. Наступний виклик – дефіцит Нафтогазу та Пенсійного фонду. А ще є відтік інвестицій, міграційний та військові фактори, пов’язані з ситуацією на Донбасі, тощо.
Терапія і шок
- У таких умовах Україні не обійтися без шокової терапії, але без шоку не обійдуться і ті, хто береться цю саму шокову терапію здійснювати, - продовжує Владислав Старинець. - Очевидно, що влада повинна, принаймні, оголосити програму своїх дій з мінімізації зазначених ризиків, продемонструвати, що і уряд, і весь народ України усвідомлюють свою взаємну відповідальність за майбутнє країни.
За його словами, при цьому влада має відверто сказати, про ситуацію, в якій опинилася країна і те, що її може очікувати, якщо нічого не робити.
- На мою думку, зараз усе іде до того, що інфляція в новому році буде не менше 15%, - прогнозує експерт. – Тепер вибір між девальвацією та жорсткою економією. Курс у 2015 році, скоріше за все, поки буде в діапазоні 21-25 гривень за долар. Причин для укріплення нацвалюти поки що не бачу.
Тарифи вгору
- Я вірю, що Україна переживе 2015 завдяки ряду складних рішень - зростання тарифів, складності у виплаті пенсій і субсидій, підвищення пенсійного віку, - каже виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, пише “Форбс”. - Але ці заходи будуть пом'якшені популярними заходами по дерегуляції бізнесу та проведенням реформ системи держуправління.
Разом з тим експерт додає, - дефіцит держбюджету, який за результатами цього року перевищить позначку в 10% ВВП, є катастрофічно високим показником. Коли греки падали в абсолютну прірву, то вони падали з позначки дефіциту державного бюджету в 15% ВВП. У нас зараз 10,1% і плюс 3%, які легко дасть потреба в рекапіталізації банків.
- Вихід один - різати витрати. Забудьте про задекларовані, в тому числі в коаліційній угоді, обіцянки про збереження кількості шкіл, витрат на науку, медицину - це розповіді, які не відносяться до історії 2015 року, - продовжує він. - Цих грошей ніде взяти, а те що збільшуються витрати на оборону при знижені дохідної частини бюджету означають, що різати витрати треба ще радикальніше. Звідси ряд важких, непопулярних заходів, яких я очікую в 2015 році. Зокрема, треба буде визнати, що жити з дефіцитом НАК «Нафтогаз» в 7% ВВП неможливо. Треба поміняти логіку подій - не дотувати НАК за рахунок бюджету, а перевести дотації на населення країни.
Заява керівництва НАК «Нафтогаз» про те, що в травні на 40% піднімуть тарифи - це або нерозуміння ситуації, що цілком ймовірно, або явне її спотворення. У наступному році нам варто очікувати дво-триразового збільшення тарифів вже в першій половині 2015 року.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 13 від 26 березня 2025
Читати номер
Дарья
винничанин
Олександр
33 банки в Україні - банкроти -(введена тимчасова адміністрація), інші, наприклад ДЕЛЬТАБАНК - не виплачують людям гроші навіть з поточних рахунків, не повертають депозити, заблоковані картки клієнтів банку. Спекуляція під керівництвом НАЦБАНКУ ?
винничанин reply Олександр
Місцевий