Економічне бронювання: скільки коштуватиме бізнесу бронь від мобілізації

Економічне бронювання: скільки коштуватиме бізнесу бронь від мобілізації
  • В Україні хочуть змінити модель економічного бронювання. 
  • Подали законопроєкт, за яким підприємства можуть бронювати від мобілізації працівників, якщо виплачують певний розмір зарплати або підвищений розмір військового збору.
  • А як зараз працює бронювання і що не так з цим порядком?

У суспільстві довгий час тривають дискусії щодо економічного бронювання працівників від мобілізації. Армії потрібні люди. Але й економіці, яка дає гроші на оборону, також.

Сім критеріїв, щоб стати «критично важливим»

Економічне бронювання від мобілізації працює вже понад рік. За постановою Кабміну №76 від 23 січня 2023 року можна бронювати від мобілізації працівників підприємств, які є критично важливі для функціонування економіки. Забронювати можна лише 50% військовозобов’язаних працівників таких компаній.

Щоб потрапити до переліку «критично важливих» підприємство має відповідати хоча б трьом з семи наступних критеріїв:

Відео дня
  • загальна сума сплачених податків та зборів протягом попереднього року перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро (орієнтовно 65 мільйонів гривень);
  • обсяг надходжень валюти, крім кредитів та позик, за попередній рік перевищує 32 мільйони євро (близько 1,3 мільярда гривень - авт.);
  • підприємство є в переліку держкомпаній, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки;
  • підприємство має важливе значення для економіки чи задоволення потреб територіальної громади (відповідні критерії встановлюють галузеві міністерства або органи місцевого самоврядування);
  • відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ;
  • розмір середньої зарплати на підприємстві перевищує середню зарплату в регіоні за четвертий квартал 2021 року;
  • підприємство є резидентом «Дії.Сіті».

Які недоліки чинного порядку «броні»

Приміром, для транспортних компаній 50% заброньованих — мало. Зокрема, «Укрзалізниця» звернулася до уряду з проханням дозволити бронювати всіх критичних для перевізного процесу працівників.

«Це близько 80% співробітників, без яких залізниця не може працювати та забезпечувати безпеку руху – колійники, машиністи, енергетики, обхідники вагонів тощо. Дефіцит кадрів на цих посадах вже становить близько 76%», — зазначили у пресслужбі «Укрзалізниці».

З браком чоловіків стикаються і вінницькі підприємства.

— Ми вже бачимо, що на багатьох підприємствах Вінниці на традиційні «чоловічі» вакансії стали брати жінок. Наприклад, на логістичних центрах кари водять жінки. Та навіть є водійки вантажних автомобілів. Це ще не поширена практика, але потихеньку таке заміщення відбувається, — говорив журналісту директор департаменту економіки та інвестицій Максим Мартьянов.

Наступне: щоб забронювати працівника — потрібно зібрати пакет документів. Щоб уточнити або оновити ці документи, деяким працівникам потрібно йти в ТЦК. Буває так, що працівник іде в ТЦК і там його одразу мобілізують. Компанія не встигає забронювати співробітника, перш ніж його заберуть на фронт. І з такими проблемами стикаються представники усіх галузь бізнесу. Навіть ті, що виготовляють зброю для Сил оборони.

А «вишенька на торті»: до переліку критично важливих підприємств може потрапити будь-яка компанія, що має великий оборот та відсутні борги по податках. 

Через це виник скандал, коли навесні дозволили забронювати працівників служби доставки «Glovo», казино «Favbet», компанії «Віза Україна». 

«Інколи навіть керівники ТЦК не можуть зрозуміти, чому підприємства які випускають дрони, реби, не бронюють, бо не проходять по критеріях, а от такі як «Фавбет», «Глово» вимушені бронювати, бо закон», — зазначав у своєму телеграм-каналі нардеп Олександр Федієнко.

Зрештою через суспільний резонанс Мінекономіки скасувало свій наказ.

І як усе це змінять?

11 червня голова парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха та низка інших депутатів зареєстрували законопроєкт, який передбачає запровадження так званого економічного бронювання.

Законопроєкт передбачає бронювання спеціалістів, яких важко замінити, за умови сплати за них підвищеного військового збору — по 20,4 тисячі гривень на місяць. І таке бронювання буде доступне для всіх.

«Бронювання поширюється на кожен субʼєкт господарювання, що нівелює проблему, наприклад, з неможливістю броні для представництв міжнародних компаній чи ФОПів. Останні можуть забронюватися, якщо підтвердять реальне ведення діяльності протягом останнього року. А відсоткову межу (50% чи більше - авт.) заброньованих та процедуру визначатиме Уряд», — пояснив один з авторів законопроєкту Наталуха.

Згодом ці ж народні депутати зареєстрували два альтернативні документи.

У першому – бронювання відбуватиметься за умови отримання працівником офіційної зарплати понад 36 тисяч 336 гривень (сума податків та зборів, сплачена з таких доходів, становить близько 14,5 тисяч гривень). У другому (змішаному) – 36 тисяч 336 гривень зарплати для найманого працівника або 20,4 тисячі гривень військового збору для ФОП.

Як ви ставитесь до такої зміни моделі економічного бронювання? Пишіть у коментарях!

«Таке бронювання зможуть дозволити собі одиниці»

Володимир Мережко, керівник ГО «Вінницький бізнес-клуб»

— Проєкт закону однозначно має бути допрацьований. За такої системи забронювати своїх робітників зможуть лише одиниці — адже військовий збір 20 тисяч гривень на місяць або офіційна зарплата 36 тисяч це дуже високий рівень. І це вже не говорючі про ФОПів: це скільки вони мають заробляти, щоб після всіх відрахувань ще сплатити понад 20 тисяч військового збору для бронювання. Тому, в плані визначення того рівня оплати праці спеціалістів, яких можна бронювати — варто орієнтуватися на середню зарплату в регіоні. Взагалі, щоб була правильна, ефективна модель економічного бронювання — треба провести широке обговорення із представниками бізнесу.

 

Читайте також:

«Інших варіантів немає». Для ФОПів третьої групи можуть запровадити новий податок

Автономне живлення вдома: як та за скільки це можуть зробити вінничани

Які зарплати у керівників найбільших комунальних підприємств Вінниці та членів їх сімей? Огляд декларацій

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up