«Фантомні» патрулі: на скільки вони законні та як оскаржити штраф

«Фантомні» патрулі: на скільки вони законні та як оскаржити штраф
  • Перші чотири фантомні патрулі вийшли на вулиці Києва. Стартувала їх робота 25 січня.
  • Автівки без розпізнавальних знаків пересуваються дорогами та контролюють дотримання водіями швидкісного режиму. Чи законно це?

Патрульна поліція нині використовує чотири кросовери Skoda Kodiaq без поліцейського забарвлення і будь-яких розпізнавальних знаків. Видають поліцію проблискові маячки, які розміщені в бамперах спереду і ззаду, в решітці радіатора, а також під лобовим склом.

Надалі автопарк фантомів мають розширити, додати інші марки авто. 

У матеріалі дізнавайтеся, як працюють патрулі, наскільки їх діяльність відповідає нормам законів і чи можна оскаржити виписаний ними штраф у суді.

Відео дня

Як працюють фантомні патрулі

Спецавтомобіль сертифікований за модулями «В» та «F» і унормований з усіма вимогам ДСТУ-8809:2018 Національного стандарту України й здатний до фіксації порушень ПДР.

Як відбувається фіксація адмінправопорушення та притягнення порушника до відповідальності:

  • Ці авто оснащені системами контролю швидкості рухомих транспортних засобів, які надають змогу проводити вимірювання швидкості, як під час руху самого фантому, так і коли фантом стоїть в певному місці. Після фіксації правопорушення відбувається зчитування та розпізнавання номерних знаків з подальшою перевіркою в базах даних.
  • Після чого метадані із відповідною інформацією відправляються до системи автоматичної фіксації, яка відповідні метадані опрацьовує та автоматично формує постанови про адміністративні правопорушення. До відповідальності, в такому випадку, притягується власник авто або належний користувач.
  • Майже всі правопорушення швидкісного режиму будуть фіксуватися в автоматичному режимі без зупинки транспортного засобу порушника.

А може бути фіксація правопорушень не в автоматичному режимі?

Так. Не в автоматичному режимі фіксація порушень ПДР здійснюватиметься спецавтомобілем за допомогою двох відеокамер, якими оснащений автомобіль. Вони мають здатність фіксувати порушення ПДР, що відбуваються попереду та позаду службового авто. Як правило, це буде відбуватися досить рідко і стосуватиметься лише найзухваліших і найнебезпечніших для учасників дорожнього руху порушень ПДР, які будуть помічати інспектори під час патрулювання фантому. Наприклад, проїзд на червоне світло чи перетин подвійної суцільної, де це дійсно могло призвести до надсерйозних наслідків.

Як тоді буде відбуватися притягнення до відповідальності таких водіїв?

У «фантомі» патрулюють інспектори. У такому разі вони, відповідно до вимог статті 35 ЗУ «Про Національну поліцію», будуть зупиняти автомобілі порушників та розглядати справи про адмінправопорушення. Притягуватись до відповідальності в такому випадку будуть водії авто, яких зупинили.

Які штрафи можуть виписати автомобілі-фантоми

В автоматичному режимі фантоми можуть фіксувати тільки перевищення швидкості. Згідно з Кодексом України Про адміністративні правопорушення, при перевищенні максимально дозволеної швидкості на 20-50 км/год штраф становить 340 грн, якщо дозволений ліміт перевищено на 50 км/год і більше, штраф становить 1700 грн.

У перші 10 днів після винесення адміністративної постанови можна сплатити штраф з 50-відсотковою «знижкою» (170 і 850 грн відповідно).

Також екіпажі «фантомів» можуть зупиняти автомобілі, фіксуючи більш серйозні правопорушення з двох камер, так що суми штрафів можуть бути більш значними. Серед таких порушень — проїзд на червоний сигнал світлофора або розворот через «суцільну».

Наскільки законні штрафи від «фантомів»

Як зазначають у Патрульній поліції, всі спецавтомобілі для прихованого патрулювання сертифіковані та можуть законно фіксувати порушення ПДР.

Однак після винесення перших адмінпостанов на підставі відео з фантомів деякі автомобілісти почали сумніватися в законності їх роботи, передає РБК-Україна Авто.

Як зазначає Юрій Прохода, адвокат і співзасновник проекту «Київ Автомобільний», законодавстві України існує правова колізія. Відповідно до статті 40 Закону України "Про Національну поліцію", інформація про автоматичну фото — і відеотехніку повинна розташовуватися на видному місці, чого в фантомах забезпечити не можна.

Тим часом як зазначає юрист, в постанові Кабінету Міністрів № 833, який регламентує фіксацію порушень ПДР в автоматичному режимі, «фантоми прописані». Але постанова — це лише підзаконний акт.

Зі свого боку, в Патрульній поліції заявляють, що встановлене на «фантомах» обладнання для фіксації порушень ПДР пройшло всі необхідні сертифікаційні та метрологічні повірки, а правова колізія при використанні таких машин відсутня.

— Законом «Про Національну поліцію» передбачені різні методи контролю швидкості, — каже перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький. — Патрулювання фантомами ведеться тільки на ділянках, які позначені дорожніми знаками 5.76, що сигналізують про фіксацію порушень в автоматичному режимі.

Такі знаки зазвичай встановлюються разом із супровідними табличками із зазначенням відстані, на якому може виконуватися контроль швидкісного режиму.

Іншими словами, поліцейські автомобілі-фантоми повинні вести патрулювання тільки на таких ділянках і в зоні дії знаків.

Як оскаржити штраф за перевищення швидкості від автомобіля-фантома

Якщо водій отримає адмінпостанову від фантомного патруля, він може її оскаржити. 

Процедура оскарження штрафу від «фантомів» така ж, як і в інших випадках. Зробити це можна протягом десяти днів з дня набрання постановою чинності, тобто з дня повідомлення порушника поштою, або телефоном, месенджеру та ін.

Фантоми у Вінниці

Наразі точної інформації про те, коли такі патрулі з'являться у місті немає. 

Тим часом заступник начальника патрульної поліції України Олексій Білошицький каже, що у 2022 році за Держпрограмою (реалізовується Мінінфраструктурою) заплановано закупівлю 30 таких спецавтомобілів.

Натомість у Вінниці працює система «КАСКАД», яка в автоматичному режимі визначає і передає дані про порушників швидкісного режиму. Таких камер у місті нині п'ять: дві камери знаходяться на вулиці Київській, третя камера встановлена на проспекті Юності, четверта камера знаходиться на перехресті Келецька-Шевченка та п'ята камера розміщена на стовпі по вулиці Пирогова, біля перехрестя з вулицею Данила Галицького (колишня 40-річчя).

Шість комплексів встановлені навколо Вінниці.

На М-30 маємо аж чотири камери. Дві з них знаходяться біля села Ксаверівка та поблизу села Якушинці. Обидві камери спрямовані в напрямку до Хмельницького. Тобто вони фіксують швидкість авто, що їдуть до Вінниці.

Ще дві камери встановлені поблизу села Писарівка (орієнтир — ресторан «Пан Отаман»). Одна камера слідкує за автомобілями, що виїхали з Вінниці. А інша — слідкує за швидкістю авто, які їдуть у напрямку з Умані.

На трасі М-21 — дві камери. Вони облаштовані на виїзді зі Стрижавки. Утім, ці пристрої «дивляться» у всі сторони: одна камера фіксує перевищення швидкості авто, що їдуть в напрямку до Вінниці; а інша камера — фотографує машини, що їдуть в напрямку до Житомира.

 

Читайте також:

Платні парковки зроблять на десяти вулицях Вінниці. Де саме і як скоро?

Майже 33 тисячі штрафів виписали за стоянку. А скільки зробили нових парковок у Вінниці?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (17)
  • bond
    Є ще один комплекс фіксації швидкості на Житомирському шосе (окружна) біля салону Джон Дір - пише в обидва боки, чому про нього ніколи не згадують?
    Тыдыш reply bond
    бо то не той комплекс. то комплекс зважування в русі вантажних автомобілів.
  • Vitalii Bilous
    Як взагалі на рахунок презумції невинуватості? Поясніть, хто в темі.
    Vitalii Bilous reply Vitalii Bilous
    Володимир Ремажевський Ну їзтить людина не порушуючи правил, думає все в неї ок. А якийсь продажний чиновник видав номери двійники такі як в порядного водія. Ну думаю для цього придумали презумцію невинуватості.
    Володимир Ремажевський reply Vitalii Bilous
    Vitalii Bilous а як на рахунок - їздити по закону????
  • Денис Куйбіда
    Оскаржити простіше простого.
  • Александр Левицкий
    Нам однозначно нужны такие патрули на дорогах . Мы слишком нагло ездим.

keyboard_arrow_up