Продав через OLX — готуйся до податкової? Усі обговорюють зміни в онлайн-торгівлі

- З березня податкова отримала нові інструменти для моніторингу онлайн-торгівлі. Банки та платіжні системи автоматично надсилають їм дані про операції з продажу товарів.
- Поки що все обмежується попередженнями, але підприємцям радять не зволікати з оформленням ФОП і видачею чеків.
- Чи чекати листів щастя звичайним людям, які просто позбуваються старих речей?
Народна депутатка Ніна Южаніна заявила, що податкова почала отримувати дані про грошові перекази на маркетплейсах.
У ДПС заспокоюють — особисті речі не є підставою для штрафів, але систематичний продаж вже вважається бізнесом.
Податкові консультанти радять підприємцям виходити з тіні, а звичайним людям — не втрачати пильність.
З чого все почалося
На своєму telegram-каналі народна депутатка Ніна Южаніна повідомила, що з 1 березня податкова почала отримувати дані про грошові перекази за продаж товарів через інтернет-майданчики по типу OLX, Prom тощо.
Все це відбувається в рамках боротьби із прихованою підприємницькою діяльністю, коли українці продають товари, за які не сплачують податки.
«За інформацією податкової за перші 20 днів березня було ідентифіковано десятки тисяч платників податків і громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки за продані товари, — пише Южаніна. — Дані про операції отримали від установ. Банки та платіжні системи автоматично створюють фіскальні чеки й відправляють їх до ДПС».
Поки, як повідомила народна депутатка, податкова не виписувала штрафи: обмежилася лише попередженнями про те, що аби уникнути відповідальності люди мають офіційно зареєструватися як ФОП, здійснювати продажі через РРО або програмний РРО; дотримуватися чинного законодавства.
Як буде далі? Поки невідомо.
«Не здивуюсь, якщо під моніторинг податкової потраплять усі, хто продає речі більше, ніж три рази на рік, — пише Ніна Южаніна. — Особливо безглуздо це виглядає для людей, які не займаються підприємницькою діяльністю, а просто намагаються позбутися непотрібних речей — наприклад, продати старий одяг, техніку або дитячі товари».
Що сказали у податковій
Допис Южаніної розтиражували у ЗМІ, тому довелося реагувати Державній податкові службі. На своїй facebook-сторінці вони повідомили, що «ДПС не штрафує за продаж особистих речей на Інтернет-майданчиках».
«Поширена інформація про те, що податкова нібито почала штрафувати продавців з OLX, Promua тощо та автоматично відстежує всі грошові перекази на рахунки осіб, навіть якщо вони продають онлайн особисті речі, не відповідає дійсності», — повідомили у відомстві.
Податківці додали, що:
- продаж індивідуального майна (особистих речей) не розцінюється як підстава для притягнення до відповідальності за порушення вимог податкового законодавства;
- тільки систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності. Це не стосується реалізації індивідуального майна (особистих речей) громадянами за допомогою таких електронних торгівельних платформ як OLX, Prom та будь-яких соцмереж.
Але водночас там же зауважили, що є посилення контролю за інтернет-продажами.
«Це здійснюється, щоб запобігти зловживанням та ухиленню від сплати податків саме у сфері підприємницької діяльності», — йдеться в дописі Державної податкової служби.
Підприємці, виходьте з тіні
З усього цього податковий консультант Михайло Смокович, який веде YouTube-канал, дав кілька порад.
«Якщо ви ще не зареєстрували ФОП і здійснюєте торгівлю, зареєструйте ФОП, — говорить він. — Якщо ви зареєстрували ФОП і здійснюєте торгівлю через інтернет, але не видаєте фіскальних чеків, хоча мали б, зареєструйте програмний реєстратор і видавайте фіскальні чеки. Зараз всі ці операції податкова відразу перевірятиме і, скоріше за все, буде дуже багато перевірок і штрафів».
Щодо звичайних людей, не підприємців, які час від часу продають речі через Інтернет, то чи буде податкова мати претензії до таких «продавців»?
«Тут поки що маємо тільки припущення. З березня, після появи нового інструменту обліку, в податковій будуть десятки тисяч торговців, які не зареєстровані, які не ведуть фіскальні чеки та які дійсно проводять сотні операцій на місяць. То будуть спочатку перевіряти їх. Але не виключено, що потім можуть писати якісь листи з необхідністю роз'яснень і до людей, які декілька речей на рік щось продали», — каже Смокович.
Далі, за чинним законодавством, продаж навіть вживаних речей — візки, плаття, книги, велосипеди тощо — підлягає оподаткуванню. Потрібно буде подати річну декларацію про доходи, а потім сплатити 18% податку на доходи фізосіб та 5% військового збору.
«Маємо розуміти, що якщо ми скористалися ОЛХ-доставкою, промоплатою, чи якщо нам післяплатою через Нову Пошту сплатили за щось, то податкова буде мати інформацію про це і як мінімум зможе потім запитати, чому ми не подали річну декларацію. Але як це буде працювати з такими дрібними продажами, побачимо далі в майбутньому. Зараз в мене це просто роздуми і припущення», — сказав податковий консультант.
Як часто ви продаєте речі через OLX, Prom та інші платформи?
Читайте також:
Не змішуйте біопакети з поліетиленом: як працює компанія «Полімер» в умовах обмежень?
Які зарплати та чим володіють вінницькі чиновники? Аналіз декларацій
Як вінничанам отримати протез безкоштовно? Покрокова інструкція
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Istvan Tovt
Alexandr
А ось якщо час від часу торгуешь на віртуальному блошиному ринку, щоб звести кінці з кінцями, то ми з тебе здеремо три шкури.
Артем
volodymyr
Вадим reply volodymyr