Білі, рожеві, бордові, кремові. На плесі немирівського ставка квітнуть сотні яскравих бутонів лілей, запах стоїть фантастичний.
Місцевий житель Василь Матієнко дев'ять сортів латаття висадив у водойму біля свого будинку ще кілька років тому.
Розповідає, що з дитинства любив купатися серед білих водяних лілій. Коли дізнався, що крім такого кольору квітів існують інші сорти — перетворив розведення латаття на хобі.
— У мул садив цибулини, без коріння і пагонів, — розповідає немирівчанин. — Зараз дивіться, яка краса квітне.
Селекцію зайнявся не лише для краси, а й для користі природі.
— Будь-яка рослина, яка живе у воді забирає важкі метали, насичує воду киснем. — розповідає поціновувач водних лілей Василь Матієнко.— Навесні тут багато черепах, риба підпливає. Всі вони в заростях латаття знаходять прихисток, бо рослина однією з перших листя випускає.
Закохався у велич і красу лілей вінничанин Віталій Гуменюк. На березі Бугу вже висадив тринадцять сортів. У Василя Матієнка взяв ще чотири, рідкісні купави.
У липневий день Разом з Василем Матієнко вийшли до ставка, занурились по пояс у воду, з мулу достають рослини — готують квіти до посадки у Південний Буг. Любителі природи пересаджують лілеї в річку саме в липні, бо це найкращий час, щоб вони прижилися.
— Пересадка для рослини це — стрес. В цьому році пересаджені лілеї мають приживатися та укорінюватися, — ділиться віталій Гуменюк. — В наступному році вони будуть розростатися і квітнути.
Тепер на Бузі будуть квітнути, крім звичних жовтих лілей, ще й рожеві.
— Для того, щоб було місце, де посадити нові сорти латаття, частину плеса біля жовтих квітів я прополов, — розповідає поціновувач водяних квітів.— Тобто я заміняю природні форми на сортові.
Рожеві красуні, обіцяють селекціонери, квітнимуть до морозів.Кажуть, згодом тут зявлять ще кілька нових сортів .Єдине, що просять у городян, не рвати квіти, а просто милуватися лататтям.
— Цікаво було б зробити із річки квітучий сад, — ділиться Віталій Гуменюк.— Це прикрасить водойму, зробить місто туристично привабливим.
Слід додати, що для ентузіастів-селекціонерів, які з власної ініціативи вирішили прикрасити лататтям Південний Буг, це хобі не є дешевим.Одна цибулина лілеї може коштувати до двох тисяч гривень. Все залежить від кольору та аромату квітки.
Читайте також:
Випити чарку на природі, побачити палаци. В карантин вінничани взялися за сільський туризм
На кар'єри і лавандові поля: вінницькі турагенції пропонують інстаграм-подорожі
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер